Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Jún   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Lenka


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Stanovisko mesta k výške nájmu v mestských bytoch

Stanovisko mesta k výške nájmu v mestských bytoch

Mesto Humenné v snahe objektívne informovať svojich občanov, uvádza stanovisko, nielen pre obyvateľov bytového domu na Komenského ulici, ale aj pre obyvateľov celého mesta, nakoľko sa objavili letáky, ktoré sú spojené s predvolebnou kampaňou, v ktorých boli nepravdivé informácie, resp. informácie vytrhnuté z kontextu.


Na poslednom mestskom zastupiteľstve, dňa 29.01.2016, sa v plánovanom programe nenachádzal bod týkajúci sa zníženia nájmu v bytoch na ulici Komenského. Hlavnou témou celého zasadnutia MsZ bolo najmä schvaľovanie rozpočtu Mesta Humenné na rok 2016.


Na tomto zastupiteľstve jeden z poslancov predložil ako svoj poslanecký návrh, bod zníženia výšky nájmu v bytoch na Komenského ulici, ktorý však neobsahoval žiadnu podrobnú a relevantnú analýzu, ktorá by mohla slúžiť poslancom ako podklad pre rozhodovanie. Tento bod na základe hlasovania poslancov nebol zaradený do rokovania.


Snahu poslanca z nášho pohľadu vnímame ako alibisticky prednesený návrh pre televíziu, aby sa zviditeľnil. Lebo prax je taká, že ak poslanec podáva poslanecký návrh, najprv by si mal zhromaždiť odborné podklady, stanoviská dotknutých organizácií, následne ho prejednať s ostatnými poslancami a poslaneckými klubmi. A ak mu naozaj ide o merito veci, mal by zabezpečiť dostatočnú podporu ostatných poslancov. Poslanci MsZ nemôžu o tak závažnej veci rozhodnúť len tak, pretože všetky rozhodnutia súvisia aj s rozpočtom.


Mesto pristúpilo k pasportizácii bytových domov ešte koncom roka 2015, so zameraním na spotreby jednotlivých energií, náklady na údržbu, výšku splátok ŠFRB. V bytových domoch rozhoduje pri výške záloh za služby aj to, či je vytápaný centrálnym zdrojom tepla z firmy Chemes, a.s. Humenné, alebo samostatným zdrojom tepla (napr. samostatnou kotolňou). V prvom rade sú však k rozhodovaniu potrebné výsledky prepočtov, na základe ktorých bude stanovená výška nájmu v jednotlivých bytových domoch v pomere k nákladom na jednotlivé bytové domy, vrátane bytového domu na Komenského ulici.


Analýza sa už pripravuje, a opätovne zdôrazňujeme, že nie na základe nejakých propagácií poslancov a poslankýň, ktorí takýto návrh nepredložili v ani jednej z odborných komisii pri MsZ, a namiesto toho, aby prišli s reálnym prepočtom alebo výpočtom, len predniesli nejakú sumu, ktorú si vymysleli bez ekonomickej analýzy a bez prepočtu. Mesto Humenné je zodpovedné za rozpočet, za financie a Mesto musí fungovať ako celok.


Ako príklad uvádzame bytový dom na ulici Komenského, na ktorý dal MsÚ návrh do MsZ na výšku nájmu 2,20 € za 1 m2, ale poslaneckým návrhom sa cena zvýšila na 3,20 za 1 m2. Maximálna výška nájmu, ktorú stanovuje Štátny fond rozvoja bývania na základe výšky investície, je 3,75 € za 1 m2. Obsadenosť bytov v bytovom dome je dnes na úrovni 97 %. Na základe uskutočnenej analýzy vychádzajúcej z obsadenosti bytového domu a výšky splátok do ŠFRB, vieme už teraz s určitosťou povedať, že výška nájmu, ktorá vzišla z rozhodnutia MsZ môže byť znížená. Do MsZ bude pripravený návrh na zníženie výšky nájmu v uvedenom bytovom dome. Po vyúčtovaní nákladov (6/2016) za jednotlivé energie v tomto bytovom dome za obdobie roku 2015, budú zálohové platby porovnané s reálnymi spotrebami. Výsledkom porovnania bude možná aj úprava zálohových platieb na ďalšie obdobie. Predpokladáme zníženie výšky záloh na služby, pretože bytový dom má samostatný zdroj tepla, a teda cena je nižšia ako dodávka tepla z centrálneho zdroja tepla od firmy Chemes, a.s. Humenné, ako je to v iných bytových domoch. Mesto plánuje túto otázku týkajúcu sa výšky nájmu vyriešiť do konca augusta tohto roka. Túto agendu už Mesto komunikovalo s mestskými poslancami, a už dnes môžeme povedať, že poslanci sú pripravení takýto návrh podporiť v prospech nájomníkov v bytovom dome na ulici Komenského.

« späť

aktualizácia: 26.02.2016 | počet zobrazení: 10744

Počet návštev od 18.09.2011: 3069279
Počet návštev dnes: 1163
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie