Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Srdce chrámu Všetkých svätých zdravo bije

Srdce chrámu Všetkých svätých zdravo bije

Oltár je srdce kostola, prináša sa na ňom najsvätejšia obeta Ježiša Krista. Nedeľňajšia (21.6.) slávnostná sv. omša bola spojená s posviackou nového oltára a ambony pre farský kostol Všetkých svätých. Svätú omšu celebroval Mons. Bernard Bober, slovenský rímskokatolícky arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy, ktorý vykonal zároveň aj konsekráciu oltára. Veriaci boli pokropení vodou na znak ich krstu, započúvali sa do Liturgie slova. Po homílii a modlitbe Verím v Boha nasledoval vlastný obrad posvätenia oltára.


V Božom chráme sa na konsekrácii zúčastnil aj Miloš Meričko, humenský primátor.


„Slávnostná chvíľa sa spája s posvätením obetného stola. Asi pred rokom sme listom avizovali, že chceme realizovať generálnu opravu chrámu, chvalabohu dali ste nám zelenú, dokonca ste nám napísali v liste, že sa budete za nás modliť,„ povedal na úvod František Mariňák a úprimný pohľad adresoval arcibiskupovi.
„Pustili sme sa do prác, ktoré potrebovali veľa modlitieb i požehnaní. Neraz sme aj rozhodovaniami stáli na križovatke, vždy však prišla pomoc a naša snaha dopadla dobre,“ konštatoval dekan rímskokatolíckej cirkvi v Humennom.


Kostol Všetkých svätých prešiel kompletnou rekonštrukciou. Má nainštalované podlahové kúrenie, na prvej betónovej platni je polystyrénová izolácia, na druhej betónovej platni sú uložené nové elektroinštalačné zariadenia. Kostol má nové tzv. inteligentné osvetlenie, je možné využiť kapacitu každého svietidla od 0 do 100 %. Bol zavedený nový kamerový systém, internetové rozvody. Chrám dostal nový šat aj vnútorným vymaľovaním. Celá rekonštrukcia prebehla s úzkou súčinnosťou s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove. Obetný stôl a ambona (miesto, odkiaľ sa čítajú čítania a spoločné modlitby veriacich) rešpektujú oblúkové dimenzie v novogotickom štýle chrámu. Ambonu symbolizuje do zeme zapichnutý meč, keďže sv. Pavol hovorí, že Božie slovo je účinné ako dvojsečný meč.


„Oltár je srdce chrámu. V kostole Všetkých svätých akoby sme spravili transplantáciu, máme nové srdce, ktoré posvätením zdravo bije," dodal František Mariňák.


Najdôležitejšie úkony spojené s posviackou vykonal arcibiskup Bober. Oltár bol spočiatku nezakrytý. Postupne ho arcibiskup požehnal vodou, označil ho svätou krizmou, na obetný stôl položili žeravé uhlíky, na rad prišla v závere konsekrácie plachta, svietniky a sviece, kvety. Prepojenie šesťstoročnej histórie so súčasnosťou sa stalo realitou.


„S radosťou sme sa zišli, aby sme posvätili nový oltár k sláveniu Pánovej obety. Sledujme tieto obrady čo najpozornejšie s vierou, počúvajme Božie slovo a s radosťou sa zúčastňujme aj na Pánovej hostine. Takto si upevníme srdcia v posvätnej nádeji. Zhromaždili sme sa pri oltári, pristúpme teda ku Kristovi a živému kameňu, na ktorom sa utvára Boží chrám," prihovoril sa k veriacim Bernard Bober.


Svätá omša pokračovala ako obyčajne Bohoslužbou obety.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Konsekrácia oltára v kostole Všetkých svätých Konsekrácia oltára v kostole Všetkých svätých
« predchádzajúci Konsekrácia oltára v kostole Všetkých svätých Konsekrácia oltára v kostole Všetkých svätých Mons, Bernard Bober Konsekrácia oltára v kostole Všetkých svätých Konsekrácia oltára Konsekrácia oltára
aktualizácia: 21.06.2020 | počet zobrazení: 4186

Počet návštev od 18.09.2011: 3746678
Počet návštev dnes: 1330
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie