Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Apríl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

meniny má Irena


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Slávnostný Deň otvorených dverí na zrekonštruovanom hokejovom štadióne

Slávnostný Deň otvorených dverí na zrekonštruovanom hokejovom štadióne

Po minuloročnej nedokončenej sezóne kvôli problémom so zimným štadiónom, zažíva humenský hokej už svoj tretí reštart. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii pri príležitosti Dňa otvorených dverí a slávnostného otvorenia zrekonštruovaného humenského „zimáku“, skonštatovala primátorka mesta Jana Vaľová (Smer – SD), snáď bude v tomto prípade platiť, že do tretice už bude všetko dobré.  


Humenský zimný štadión patrí po nedávno skončenej rekonštrukcii k tým najkrajším na východnom Slovensku a s kapacitou 4500 divákov je tretím najväčším v Prešovskom kraji. Ako je známe, silný vietor a dážď spôsobili začiatkom roka rozsiahle praskliny po obvode strechy, pričom bolo poškodené aj elektrické vedenie a do útrob štadióna sa kvôli premočenej izolácii dostalo množstvo vody. V takom stave sa však žiaľ na štadióne nedal hrať hokej, čo bol hlavný dôvod, že humenskí hokejisti odstúpili z prvoligovej súťaže. Onedlho na to, sa vzdal všetkých funkcií aj majiteľ a hlavný sponzor klubu Ladislav Kovalský.


Vedeniu mesta, na čele s primátorkou Janou Vaľovou, sa humenskému hokeju nielenže podarilo nájsť nového finančného partnera, ale aj zrekonštruovať štadión. Radnica si na rekonštrukciu nemusela brať úver, celkovú sumu za rekonštrukčné práce vo výške 449 000 eur pokryli peniaze z minuloročného rozpočtového prebytku. Z rezervy premiéra Roberta Fica dostalo mesto 30 000 eur, ktoré použilo na rekonštrukciu osvetlenia, ďalších 37 500 eur pôjde z rozpočtu mesta na dofinancovanie mantinelov. Všetkými spomínanými investíciami sa zhodnotil aj majetok mesta, pretože budova zimného štadiónu je v majetku mesta a MHK Humenné ho má len v prenájme.


Podľa povereného vedúceho Odboru výstavby a územného plánovania Mestského úradu v Humennom, Mariána Šalatu, im rekonštrukciu štadióna zjednodušilo aj to, že nebola narušená nosná kostra štadióna. Medzi hlavné časti rekonštrukcie patrila aj výmena 20-ročnej premočenej izolačnej vrstvy novou izoláciou z minerálnej vlny. Celkovo na štadióne pribudlo pod strechou viacero izolačných vrstiev, aby ich nemohli prekvapiť také živelné pohromy ako začiatkom roka. Vylepšilo sa aj odvetranie, keďže do hrebeňa strechy bolo namontovaných 12 odvetrávačov.


Na štadióne sa inštalovalo aj nové osvetlenie, vrátane montáže elektroinštalačných rozvodov, osadili sa nové mantinely a okná, komplexne sa opravili priestory šatní, spŕch, kancelárií a ďalších miestností v prevádzkovej časti objektu. Zároveň sa rozšírili a skultúrnili občerstvovacie priestory pre divákov, pribudol bezbariérový vstup do hľadiska, vymaľovali sa chodby a interiér, rekonštrukciou prešli sociálne zariadenia a namontoval sa aj bleskozvod. „Celková rekonštrukcia strechy štadióna trvala zhruba 2,5 mesiaca, súbežne s tým sa robili aj práce v interiéri. Do konca roka chceme na ňom už za plnej prevádzky ešte dokončiť nejaké veci, ako je napr. rekonštrukcia zostávajúcej časti strechy v zníženej časti štadióna, kde máme odstavené rolby,“ povedal nám Marián Šalata.


Poisťovňa žiaľ aj napriek živelnej pohrome, ktorá zničila časť štadióna, nevyplatila mestu ako jeho majiteľovi ani cent. Dôvodom boli nevýhodné poistné zmluvy, ktoré podpísalo ešte predchádzajúce vedenie mesta. Aj napriek týmto nepríjemnostiam je však štadión od štvrtka už oficiálne v prevádzke. Budú ho môcť využívať nielen hráči všetkých vekových kategórií MHK Humenné a krasokorčuliari, ale i športuchtivá verejnosť a bezplatne aj v rámci vyučovania žiaci humenských škôl.


„Sme veľmi radi, že sme sa tu všetci mohli stretnúť na už zrekonštruovanom štadióne. Podobné problémy so zimným štadiónom riešili aj v Prešove, kde neúspešne očakávali, že im pomôže štát, lebo oni na to v rozpočte nemajú peniaze. My sme išli inou cestou a použili sme peniaze z rozpočtového prebytku 1,3 milióna eur. Mám dvakrát tak dobrý pocit ako predtým, keď klub prechádzal na bývalého sponzora. Ten síce urobil aj niektoré dobré kroky, no nesplnil tie očakávania, čo doňho mesto vložilo a hlavne neinvestoval do zimného štadióna. Našťastie sa nám podarilo nájsť ľudí na čele s pánom Šmídom, ktorým záleží na humenskom hokeji a v predchádza­júcich mesiacoch už doň investovali aj vlastné finančné zdroje. Vždy je potrebné nejako začať a dôverovať a pri novom vedení klubu som veľkou optimistkou,“ uviedla primátorka, ktorá pred štvrtkovým derby zápasom s Trebišovom odovzdala aj výstroje našim hokejovým nádejám.


Okrem toho zdôraznila, že MHK Humenné má podobne ako FK Humenné, na slovenské pomery ojedinelé stanovy, keďže ona ako primátorka nie je v orgánoch klubu kvôli zvyšovaniu svojho ega, ale na to, aby mesto malo v rukách kontrolné mechanizmy pri jeho fungovaní. Pristúpila k tomu aj na základe negatívnych skúseností z volejbalu, kde ich vtedajší sponzor odišiel z klubu, zobral registračky hráčov a zrazu presunul klub do iného mesta.


Nový šéf humenského hokeja, Marek Šmída, pochválil ústretový postoj vedenia humenskej samosprávy k hokeju a skonštatoval, že doteraz z vlastných peňazí investovali do tohto športu 250 000 eur. Z nich zrekonštruovali napr. šatne, sprchy, sociálne zariadenia, ozvučenie a spolufinancovali aj výmenu mantinelov. Šéf klubu skonštatoval, že sa im zčasti podarilo obnoviť a vylepšiť aj chladiaci systém na štadióne, avšak to je ešte len začiatok. „Zatiaľ sme urobili generálky kompresorov, no po skončení sezóny plánujeme komplexnú rekonštrukciu chladiaceho systému aj energetiky. Rozmýšľame zmeniť systém chladenia na priame čpavkové chladenie, čím výrazne znížime náklady na prevádzku štadióna. Potom by sme podľa záujmu zvážili aj celoročné otvorenie zimného štadióna.“ V humenskom hokeji chcú dlhodobo pôsobiť a prioritou je zabudovať do mužstva v dohľadnej dobe čo najviac vlastných odchovancov.„Chceli sme štadión už teraz dostať na takú úroveň, že bude pre hráčov aj pre divákov. Chceme sa baviť hokejom, nielen my, ale všetci, čo naň chodia,“ tvrdí Marek Šmída.


Veľkú spokojnosť s vytvorenými podmienkami vyjadril aj hrajúci tréner MHK Humenné a bývalý slovenský hokejový reprezentant, Richard Šechný. Ten si pochvaľoval aj divácky záujem o hokej v meste a aj v nadväznosti na to by humenský hokej chcel posunúť ešte vyššie.


Člen Výkonného výboru MHK Humenné a tréner mládeže, Peter Mižák uviedol, že vedenie klubu plánuje klásť veľký dôraz na mládež. Potešilo ho, že sa im neustále hlásia nové hokejové nádeje. Mladých Humenčanov chcú naučiť základom korčuľovania, pričom v spolupráci so školami chcú triedam počas školského roka bezplatne poskytnúť ľadovú plochu. Koncom marca by chceli zorganizovať aj turnaj medzi jednotlivými školami.


„Verím, že sa nášmu seniorskému a mládežníckemu hokeju bude dariť, že Humenčania budú držať palce, že už viac neprídu kalamity a veterné smršte a všetci budeme fandiť tomuto krásnemu športu,“ dodala primátorka. Jej slová sa naplnili už o pár hodín, keďže naši chlapci zvíťazili nad HK 2016 Trebišov 6:0 a vyšvihli sa vôbec prvýkrát v tomto ročníku na čelo tabuľky druhej ligy skupiny Východ.


Vo fotogalérii Vám prinášame fotoreport z Dňa otvorených dverí a slávnostného otvorenia zrekonštruovaného hokejového štadióna v Humennom.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 21.11.2016 | počet zobrazení: 16202

Počet návštev od 18.09.2011: 2962942
Počet návštev dnes: 1372
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie