Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Konštantín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Slávnostná POCTA ôsmim HUMENČANOM

Slávnostná POCTA ôsmim HUMENČANOM

Pri príležitosti Pamätného dňa mesta a 703. výročia od najstaršej zachovanej písomnej zmienky o Humennom sa v piatok (11.9.) konalo slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ). Venované bolo Humenčanom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj a šírenie dobrého mena v oblasti vzdelávania, kultúry, športu, zdravotníctva, charitatívnej a humanitárnej činnosti.


„Výročie mesta je sviatkom, ale zároveň aj dôvodom obzrieť sa do minulosti, zhodnotiť terajšiu podobu mesta, jeho postupný kultúrny, technický i civilizačný rozvoj. Uvedomiť si spolupatričnosť k mestu, v ktorom žijeme, ktoré sme zdedili, ktoré postupne zveľaďujeme a ktoré raz odkážeme budúcim generáciám. Stalo sa už tradíciou, že v čase najväčšieho sviatku mesta Humenné sa stretávame, aby sme sa zamysleli nad našou kultúrnosťou a vzdelanosťou, nad úctou k človeku a jeho práci, aby sme ocenili tých, ktorí žijú nielen pre seba, ale aj pre okolitý svet a ľudí v ňom," povedala v úvode Mária Cehelská, zástupkyňa primátora, ktorá zároveň slávnostné zastupiteľstvo viedla.


Na slávnostnom mestskom zastupiteľstve sa zúčastnil okrem iných aj Ondrej Brendza, primátor mesta Stropkov, Marián Kníž, zástupca primátorky mesta Snina. Z dôvodu pandémie koronavírusu neboli prítomní hostia z partnerských mi­est.


„Mesto Humenné je pre niektorých rodiskom, iní tu prežili podstatnú časť svojho života. V mnohých z nás sa rokmi vytváralo pevné puto, ktoré nás s mestom spája. Každodenná práca a snaha jeho obyvateľov sú výsledkom rozvoja mesta vo všetkých oblastiach života. Dnešný okamih je jedinečný, pretože vzdávame hold nášmu domovu, na ktorý sme hrdí a s ktorým sme úzko spätí, aj keby sme boli kdekoľvek na svete. Ďakujem občanom nášho mesta, ktorí svojím konaním, šikovnosťou, tvorivosťou a pracovitosťou vytvorili pestrú škálu kultúry, umenia, vzdelávania, športu, medicíny, slovesnej tvorivosti, dobročinnosti a mnohých ďalších hodnôt, ktoré boli a sú zdrojom úspechov nielen mesta, ale aj všetkých obyvateľov," vyslovil poďakovanie primátor mesta Miloš Meričko.


Pri príležitosti Pamätného dňa mesta boli prvýkrát udelené ocenenia v športovej oblasti za rok 2019, ktoré po minulé roky boli odovzdané už na jar. Koronavírus to však v tradičnom čase nedovolil.


Ocenenie v športovej oblasti za rok 2019
PLAVECKÝ KLUB CHEMES HUMENNÉ
Od jeho vzniku uplynulo 35 rokov. Cieľom tohto klubu bolo priviesť k plávaniu a láske k vode čo najviac detí. Za tie roky sa v klube naučilo plávať 3 326 detí. Cenu prevzal Marián Tomahogh a dvaja humenskí plavci.


Mgr. MAREK LUČKA
Je majster Európy medzi pedagógmi v skoku do diaľky, niekoľkonásobný majster Slovenska vo viacboji všestrannosti a reprezentačný tréner Slovenského atletického zväzu. Založil spolu s ďalšími nadšencami 1. Atletický klub Humenné.


Cena primátora mesta
MUDr. IGOR HRISEŇKO
Rodený Humenčan, primár najväčšieho otorinolaryngo­logického pracoviska na Slovensku. V súčasnosti klinika zamestnáva 65 pracovníkov, z toho 21 lekárov, 30 zdravotných sestier, 5 sanitárok a 9 ostatných zamestnancov.


PhDr. SILVIA KNAPIKOVÁ
Je riaditeľkou Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Humennom. Pre naše mesto spolu s tímom jej najbližších kolegov zriadili 7 terénnych sociálnych služieb, venuje sa mládeži, špecializuje sa na psychickú prvú pomoc ľuďom prežívajúcich traumy.


EVA POLANSKÁ, DiS. art.
Od detstva inklinovala k hudbe. V Základnej umeleckej škole pôsobila od roku 1967 ako učiteľka hry na klavíri. Päť rokov vykonávala tiež funkciu zástupkyne riaditeľky školy a bola korepetítorkou všetkým oddeleniam v škole.


MARIÁN ČIŠOVSKÝ In memoriam
(ocenenie prevzal brat Peter Čišovský)
Marián Čišovský s futbalom začínal v rodnom Humennom. Ďalej jeho kroky viedli do MŠK Žilina, Artmedia Petržalka, Politehnica Temešvár (Rumunsko) až napokon FC Viktoria Plzeň. Za slovenskú reprezentáciu odohral 15 zápasov vrátane olympijského turnaja v Sydney, taktiež okúsil Ligu majstrov. V roku 2014 mu diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu amyotrofickú laterálnu sklerózu, ktorej 28. júna 2020 podľahol vo veku 40 rokov.


Cena mesta
Mgr. MICHAL KIRSCHNER – In memoriam
(ocenenie prevzala manželka Mária Kirschnerová a syn Michal)
Do nášho mesta sa presťahoval v útlom detstve a o Humennom vedel viac ako mnohí obyvatelia. Jeho najväčšou láskou bola príroda, bol horolezcom, značkoval turistické chodníky, podieľal sa na spracovaní turistických máp východného Slovenska. Nedávno (6.9.) po ňom pomenovali turistický chodník medzi parkom a Petočovou.


Mgr. MÁRIA MIŠKOVÁ
Je dlhoročnou iniciátorkou, realizátorkou a manažérkou projektov a činností zameraných na vizuálne umenie v oblasti neprofesionálnej kultúry – Výtvarné spektrum, AMFO, Inista, Open space. Od roku 2012 sa v rámci projektu Miznúci svet zameriava na zbieranie, spracovanie, vydávanie a prezentáciu spomienok starých Humenčanov.


Za všetkých ocenených sa prihovorila a poďakovala Mária Mišková: „Som presvedčená, že nik z nás neberie toto ocenenie iba osobne. Sme tu len malá vzorka istého typu ľudí, vyznávajúce isté hodnoty. K ich naplňovaniu viedlo aj naše konanie a spolupráca so širokým spektrom ľudí rôznych vekových, profesijných, národnostných i konfesijných skupín. Úprimne chcem poďakovať všetkým spolupracovníkom, rodinným príslušníkom a životným partnerom za podporu a toleranciu, bez ktorej by sa naša každodenná práca nedala vykonávať."


Slávnostnú chvíľu umocnili hudobné vystúpenia Mikuláša Petrašovského s dcérou Natáliou, ktorým patril úvod zasadnutia a ich Pieseň o Humennom. Predstavila sa aj speváčka Svetlana Rymarenko, známa zo skupiny Fragile, ktorej zoznam repertoáru tvorili skladby z „bondoviek", od Tiny Turner či Amy Winehouse.


Pamätné dni mesta pokračujú kultúrnym programom v sobotu a nedeľu (12. a 13.9.) v mestskom amfiteátri.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Primátor mesta s ocenenými Humenčanmi Primátor mesta s ocenenými Humenčanmi
« predchádzajúci Primátor mesta s ocenenými Humenčanmi Primátor mesta a Plavecký klub Chemes Humenné Miloš Meričko a Marek Lučka Miloš Meričko a Igor Hriseňko Miloš Meričko a Silvia Knapiková Miloš Meričko a Eva Polanská
aktualizácia: 11.09.2020 | počet zobrazení: 2786

Počet návštev od 18.09.2011: 3244390
Počet návštev dnes: 221
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie