Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Svetozár


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Skúsenosti, emócie... „adrenalín na úrovni vesmíru“

Skúsenosti, emócie... „adrenalín na úrovni vesmíru“

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko si na 36. halových majstrovstvách Európy (ME) v atletike v poľskej Toruni vybojoval bronzovú medailu časom 6,61 sekundy. Zverenec trénerského dua Bendová – Kresťanko skompletizoval medailovú zbierku na halových ME – v Belehrade 2017 striebro, v Glasgowe 2019 zlato a teraz v Toruni bronz.


V premiére na veľkom seniorskom podujatí sa nestratil ani tínedžer Tomáš Matuščák (1. AK Humenné). Na mužskej úrovni nesklamal, zabehol solídnych 6,79 sekundy a len o dve stotinky zaostal za osobákom. V III. rozbehu finišoval piaty, celkovo ho klasifikovali na 45. mieste zo 64 šprintérov.


Debutant na vrcholnej atletickej akcii starého kontinentu dosiahol tretí najlepší výkon v kariére. Rýchlejší bol iba 22. januára 2020 v Bratislave (6,77) a v tomto roku 20.2. vo finále halových majstrovstiev Slovenska (6,78).


„Prevládali vo mne všetky emócie, ktoré existujú. Pred štartom som sa cítil skvele, adrenalín na úrovni niekde vo vesmíre, eufória, obrovská hala – pre mňa niečo neskutočné,“ opísal humenský gymnazista pocity pred ostrým štartom.


V rozbehu patrila nášmu šprintérovi okrajová ôsma dráha. Kameraman si ho všímal zo všetkých najčastejšie, čo bolo pozitívne pre jeho blízkych, aj pre všetkých fanúšikov humenskej i slovenskej atletiky.
„Štart bol celkom v pohode, držal som sa s ostatnými. Postupne ma beh celého ovládol, podmanil ma, ani som nevedel, kde som, len som sa zrazu ocitol v cieli. Nebolo to z mojej strany úplne ideálne, očakával som osobáčik, lebo viem, že naň mám. Rezervy určite sú,“ mienil talentovaný atlét.


Keď je už po všetkom, ako vníma svoju premiéru na veľkom seniorskom podujatí?
„Šampionát mi dal veľa skúseností. Dobehol som tesne za osobákom, nemôžem sa sťažovať. Nie som sklamaný, možno trochu smutný, ale aj taká je atletika. Niekedy to vyjde, inokedy nie,“ dodal Tomáš Matuščák.


Svojho zverenca sledoval v televízii tréner Marek Lučka
„Na štarte to bolo relatívne dobré, aj s reakčným časom. V krátkom šprinte je práve štart veľmi dôležitý, na druhej strane musí byť pretekár aj ostražitý. V rozbehu žien boli diskvalifikované až tri pretekárky. Pripravujete sa na vrcholné podujatie celú sezónu a môžete svoju snahu zabaliť na štarte… Štart teda nepokazil, záver mu trochu chýbal.“


Tomáš avizoval cieľ vylepšenia osobného rekordu. Zaostal za ním o dve stotinky sekundy.
„Možno, keby bol v ďalšom behu, posunul by sa. Znášať všetky okolnosti však nie je jednoduché. Českí šprintéri Stromšík i Veleba sú osobákmi niekde inde, než sa predviedli na šampionáte. Stromšík skončil v behu štvrtý, Tomáš piaty, rozdiel mali dve stotinky.“


Majstrovstvá Európy sú pre mladého športovca najmä nošou skúseností…
„Tomáš zažil tretie vrcholné podujatie. Začínal na Európskych hrách mládeže, nabehol na majstrovstvá Európy do 17 rokov. Seniorský šampionát je však už o niečom inom – medializácia, správy, vyjadrenia, komunikácia, kamery, tlak okolia, povzbudzovanie. A to ešte chýbali diváci, atmosféra. Na chlapca, ktorý v decembri oslávil 19. narodeniny, to bol veľký tlak, ale zvládol ho veľmi dobre. Aj pre mňa je česť mať takého zverenca. Pokiaľ vydrží, môže ešte napredovať. Je vo veku, kedy sa potrebuje posunúť ďalej – štúdium, atletické prostredie. Humenné momentálne nemá podmienky, aby mohlo takýto atletický talent udržať,“ dodal Marek Lučka.


Blahoželáme, Tomáš Matuščák a Marek Lučka!


FOTO: Slovenský atletický zväz


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy
« predchádzajúci Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy Tomáš Matuščák na majstrovstvách Európy Majstrovstvá Európy v atletike v Toruni 2021 nasledujúci »
aktualizácia: 07.03.2021 | počet zobrazení: 749

Počet návštev od 18.09.2011: 3799202
Počet návštev dnes: 2092
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie