Posledné novembrové dni každoročne patria spomienke na pohnuté chvíle pri oslobodzovaní mesta počas druhej svetovej vojny. Ubehlo 80 rokov, odkedy v Humennom utíchli posledné výstrely a nastala vytúžená sloboda 26. novembra 1944.
Položením vencov k Pamätníku vďaky prítomní symbolicky vyslovili obdiv a úctu za odvahu, ktorá bola prejavená pri obrane spravodlivosti a mieru. Medzi nami je už len málo účastníkov revolučných dní, ale ich žijúci rodinní príslušníci a historické záznamy svedčia o ich boji za slobodu a právo na mierový život pre ďalšie generácie.
„Vďaka hrdinstvu vojakov Sovietskej armády i priamych účastníkov národnooslobodzovacieho boja aj z radov vlastných občanov dvadsiateho šiesteho novembra pred osemdesiatimi rokmi Humenné dostalo novú šancu žiť v mieri a rozvíjať sa do krásy. Každá vojna je nezmyselná, najviac bolesti a utrpenia prináša nevinným ľuďom. My, súčasníci, berieme mierový slobodný život ako samozrejmú, každodennú realitu, ale čas pred osemdesiatimi rokmi bol ťažkou skúškou všetkých, ktorí žili v tomto regióne, krajine, celej Európe. Bol to čas vojny, hladu, biedy i utrpenia. Čas sĺz a smutných ľudských osudov. Želajme si, aby sa nikde vo svete spory a nedorozumenia neriešili zbraňou a vojenskou silou, ale toleranciou a hľadaním východísk zodpovedajúcim ľudskej spoločnosti v treťom tisícročí,“ povedal primátor mesta Miloš Meričko.
Na pietnom akte (29.11.) sa zúčastnili rodinní príslušníci priamych účastníkov národno-oslobodzovacieho boja, ktorí padli počas bojov alebo sa dnešného dňa už nedožili, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), poslanci Prešovského samosprávneho kraja, Mestského zastupiteľstva v Humennom, predstavitelia štátnej správy, cirkví, organizácií, podnikov a inštitúcií na území mesta, starostovia okolitých obcí, zástupcovia politických strán, zamestnanci miestnej samosprávy, riaditelia humenských škôl i široká verejnosť. Prihovoril sa aj Benjamín Blaha, člen Ústrednej rady (SZPB) a predseda Oblastného výboru (SZPB)v Humennom, báseň recitovala Ľudmila Kvašná. Slávnostnú chvíľu umocnil Mestský dychový orchester Chemlon, Spevácky zbor humenských učiteľov a vojaci z 21. Samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec.
Program k 80. výročiu pokračoval popoludní v divadelnej sále MsKS, kde sa spevom predstavil Mikuláš Petrašovský, umeleckým prednesom Simon Baláž. Nasledovala pútavá beseda na tému oslobodenia nášho mesta, ako aj k 110. výročiu vypuknutia 1. svetovej vojny s troma odborníkmi – Martin Drobňák, Radoslav Turík (obaja z Klubu vojenskej histórie Beskydy) a Martin Grešo (Klub vojenskej histórie GiselaStellung). Záver patril vystúpeniu Poddukelského umeleckého ľudového súboru z Prešova.
Sloboda, život a zdravie je to najcennejšie, čo máme. Preto je potrebné na to neustále poukazovať a vážiť si to.
Veronika Latta Mattová
Tlačový referát
Mestský úrad