Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Máj   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

meniny má Petrana, Petronela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Reálnym riešením problémov na Podskalke je predovšetkým zamestnanosť a podpora vzdelávania mládeže

Reálnym riešením problémov na Podskalke je predovšetkým zamestnanosť a podpora vzdelávania mládeže

Snahou slovenských samospráv, podobne aj humenskej, je hľadať a v rámci legislatívnych, finančných a personálnych možností vytvárať podporu pre vznik nových pracovných miest. Osobitnou kapitolou sú obyvatelia obcí a miest dlhodobo nezamestnaní, bez pracovných skúseností a návykov, so zdravotnými obmedzeniami a tiež s nižším vzdelaním. Tieto všetky aspekty reálne tvoria výrazné obmedzenia uplatniť sa na súčasnom slovenskom trhu práce. V podmienkach mesta Humenné je dlhodobo takýmto príkladom osada Podskalka.

Treba však zdôrazniť, že problematika riešenia zamestnanosti a vytvárania nových pracovných miest je na prvom mieste v rámci celého nášho mesta, nielen z pohľadu obyvateľov osady Podskalka, ktorá je súčasťou Humenného.

Pred niekoľkými dňami sa uskutočnilo pracovné stretnutie pod gesciou poslanca MsZ a predsedu komisie mládeže a tretieho sektora Martina Ruščanského, ktoré bolo venované možnostiam, problémom a perspektívam zapojenia obyvateľov Podskalky do pracovného procesu.

Vo viacerých obciach aj východného Slovenska už niekoľko rokov fungujú obecné podniky. Boli vytvárané ako pilotné projekty a podľa viacerých odborníkov, nemali mať šanci udržať sa v konkurencii iných podnikateľských subjektov, či dokonca vytvárať zisk v rámci svojej činnosti. Skeptické hlasy tvrdili, že pri súčasnom nastavení legislatívy je nemožné domácich Rómov dlhodobo zamestnať a nie to ešte vytvárať pre nich nové pracovné miesta. Medzitým sa legislatíva zmenila a vo viacerých samosprávach sa znova začína rozprávať o vytváraní sociálnych podnikov, v ktorom by boli prioritne zamestnaní obyvatelia ťažko umiestniteľní na trhu práce.

Vzhľadom na to, že v slovenskom prostredí je sociálne podnikanie relatívne novým javom, nie je dostatočne preskúmané. Nedostatok informácií a dát spôsobuje problémy pri pochopení toho, akým problémom sociálne podniky v napĺňaní svojich cieľov čelia, ako fungujú, akým činnostiam sa venujú a aké opatrenia verejnej politiky by mohli byť pre fungovanie terajších a vznik nových sociálnych podnikov užitočné. Následkom toho zostáva potenciál sociálneho podnikania na riešenie rôznych spoločenských problémov, pri ktorých si bežný podnikateľský a verejný sektor neporadí, nevyužitý.

Získať status sociálneho podniku nie je podľa novej legislatívy jednoduché. O tom svedčí fakt, že doteraz ich bolo založených sedem, z nich ešte všetky ani nefungujú. Samosprávy obcí vytvorili štyri, zvyšok neziskové organizácie a súkromné spoločnosti s ručením obmedzeným. Ministerstvo práce pripúšťa, že nábeh je pomalý a do konca budúceho roku by mohlo na Slovensku vraj fungovať okolo 150 takýchto podnikov.

Práve o možnostiach vytvorenia podmienok pre naštartovanie sociálneho podniku na Podskalke diskutovali Mária Cehelská, zástupkyňa primátora, Peter Jendrál, riaditeľ odboru regionálnej koordinácie Úradu splnomocnenca vlády pre RK, Lenka Kurhajcová, regionálna koordinátorka Implementačnej agentúry MPSVaR, Martin Ruščanský, poslanec MsZ a predseda Komisia mládeže a tretieho sektora, Július Mašlej – predseda výboru Urbariátu Humenský sokol, Ladislav Bogdan – vedúci odboru sociálneho a bytového MsÚ, Vladimír Kocan – zástupca náčelníka humenskej mestskej polície spolu s miestnymi občianskymi aktivistami Elenou Cínovou, Petrom a Alexandrom Kudráčovcami.

Problémy Podskalky nie sú len problémami občanov z osady, ale v rôznom rozsahu sa týkajú všetkých obyvateľov mesta. Prítomní na stretnutí potvrdili, že už mnoho námetov ako „nakopnúť“ zamestnanosť dospelých obyvateľov osady, zostalo bez reálneho premietnutia do života zabudnutým projektom alebo v horšom prípade zdrapom papiera. Je nevyhnutné najprv doriešiť otázky dlhodobého prenájmu alebo odkúpenia pozemkov od Urbariátu Humenský sokol, naštartovanie každodennej činnosti komunitného centra, skvalitnenie a rozšírenia terénnej sociálnej práce v osade, zlepšiť podmienky pre predškolské a školské vzdelávanie, rovnako pre vzdelávanie dospelých a to všetko by malo vyústiť do reálneho zhodnotenia, kto a za akých podmienok by začal realizovať nevyhnutné kroky k tomu, aby sa myšlienku vytvorenia sociálneho podniku na Podskalke stala realitou podobne, ako v spomínaných desiatich prípadoch vytvorenia podľa novej legislatívy.

Prítomní sa dohodli, že v podobných pracovných stretnutiach na pôde humenskej radnice bude potrebné pokračovať. Treba však do nich zapájať priamo a čo najviac zástupcov skupín, ktorých sa problém týka. Zo strany magistrátu zostáva ochota podporovať zmysluplné aktivity, ktoré budú reálnym a pozitívnym prínosom pre zlepšenie života obyvateľov Podskalky.

Text: Ľuboš Ondovčin

« späť

aktualizácia: 21.05.2019 | počet zobrazení: 712

Počet návštev od 18.09.2011: 3060740
Počet návštev dnes: 207
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie