Primátorka mesta

PhDr. Jana VaľováKalendár
  «   Júl   »  
  «   2018   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

meniny má Bohuslav


Počasie
Pondelok 16.07.2018
aktuálne o 20:01
Polooblačno až oblačno, prehánky
teplota 18°C
predpoveď na zajtra
Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok
cez deň 26°C / v noci 15°C

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pugačevkári v súdnej sieni

Pugačevkári v súdnej sieni

pugacevka v sudnej sieni Takmer tri desiatky žiakov ôsmeho ročníka zo Základnej školy na Pugačevovej ulici v Humennom pod vedením svojich vyučujúcich občianskej výchovy Mgr. Ľ. Dančovej a Mgr. V. Hudákovej sa zúčastnili dňa 28.5.2013 v rámci vyučovacích hodín občianskej výchovy na dvoch na sebe nezávislých súdnych konaniach na Okresnom súde v Humennom, ktorým predsedal predseda senátu JUDr. M. Sninský.

Obe pojednávania previedol predseda senátu s ohľadom na našu prítomnosť a pred každým pojednávaním nás upozornil na osobitosti prípadu a na postup súdu, aký sa predpokladá. Na prvom verejnom pojednávaní súd rozhodoval vo veci ochranného protialkoholického liečenia, keď svojím rozhodnutím zbavil občana povinnosti ochrannej protialkoholickej liečby, nakoľko u neho pod tlakom vážnych zdravotných dôvodov došlo k pozitívnej zmene v konaní a prestal užívať alkohol.

Druhé súdne pojednávanie sa týkalo agresívneho správania manžela k bývalej manželke, ktorej sa vyhrážal zabitím mačetou a ktorú udrel dvakrát päsťou do oblasti hlavy. Muž sa necítil byť vinný, priznal, že sa s bývalou manželkou pohádal, vulgárne jej vynadal a vytiahol na ňu opasok. Rozhodnutie o vine a treste sme si nevypočuli, nakoľko hlavné pojednávanie predseda senátu určil na dobu neurčitú, aby súd mohol zhromaždiť dostatok dôkazov a vo veci spravodlivo rozhodnúť.

Viac ako hodinový časový interval medzi obidvoma pojednávaniami vyplnil predseda senátu vysvetľovaním kľúčových pojmov týkajúcich sa súdov a súdnej praxe, akými sú činnosť a poslanie súdov v demokratickej spoločnosti, súdny proces, senát súdu, predseda a členovia senátu, prokurátor, obhajca, práva a povinnosti obvineného, postavenie svedka a hodnovernosť jeho výpovede, druhy trestov a pod. Výklad súdnej problematiky bol obsažný a vysoko profesionálny, korešpondoval s učivom, aké preberáme na hodinách občianskej výchovy v ôsmom ročníku.

Odvahu našli i naši žiaci a predsedovi senátu kládli zaujímavé otázky, ktoré by sme mohli zhrnúť do týchto okruhov: mladí ľudia ako svedkovia, mladiství delikventi, práva detí a ich porušovanie. Predseda senátu trpezlivo a zrozumiteľným spôsobom vysvetľoval žiakom otázku po otázke, čo náš okruh vedomostí z oblasti práva a súdnictva obohatilo o množstvo nových a zaujímavých informácií.

Školský deň strávený v súdnej sieni na Okresnom súde v Humennom bol pre všetkých zúčastnených veľkým prínosom a jedinečným zážitkom. Za mimoriadne vrelý a ústretový prístup k našim žiakom, pre ktorých celé toto dianie na súde bolo novou a nepoznanou skutočnosťou, by sme sa chceli úprimne poďakovať JUDr. M. Sninskému, predsedovi senátu, Ing. J. Lelkovi, ktorý pre nás ochotne a srdečne celú túto akciu pripravil a zorganizoval.


text: Mgr. Valéria Hudáková

foto: Kristián Laco

« späť

aktualizácia: 07.06.2013 | počet zobrazení: 15124

Počet návštev od 18.09.2011: 2270527
Počet návštev dnes: 185