Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Prvý mesiac vo funkcii primátora

Prvý mesiac vo funkcii primátora

Miloš Meričko sa po ôsmich rokoch stal novým primátorom mesta Humenné. Svoju funkciu prevzal 10. decembra 2018. Prvý mesiac na poste primátora priniesol množstvo zaujímavostí a my sa pozrieme na niekoľko z nich.


Nová prednostka Mestského úradu
Krátko po svojom vymenovaní za primátora, oznámil Miloš Meričko meno novej prednostky Mestského úradu (MsÚ). Stala sa ňou Valéria Kurťáková, dlhoročná pracovníčka Odboru školstva MsÚ, spoľahlivá a vysoko odborne zdatná.


V rámci prvého pracovného zasadnutia Mestského zastupiteľstva (MsZ) pod vedením nového primátora sme postrehli tiež niekoľko zmien. Okrem nových tvárí v poslaneckých laviciach sa zvýšil počet stálych komisií pri MsZ na 12.


Do nového roka s rozpočtovým provizóriom, vedenie mesta potrápil najmä šport
Ťažkosti v riadení mesta sa objavili hneď v úvode, kedy sa nový primátor musel vysporiadať s rozpočtovým provizóriom na začiatku roka 2019. Keďže bývalé vedenie mesta nepredložilo do ustanovujúceho rokovania MsZ návrh rozpočtu pre rok 2019, prvé mesiace nového roka budú pre humenskú samosprávu problematické. Kým sa bude pracovať na novom rozpočte, chod úradu, rozpočtové a príspevkové organizácie budú fungovať v obmedzenom režime. To znamená, že kapitálové výdavky, investície do rekonštrukcií a zveľaďovania verejného majetku, ako aj prípadne plánované navýšenie bežných výdavkov samosprávy na zlepšenie chodu organizácií, sa najbližšie dva mesiace nezrealizujú. V provizóriu nemôže samospráva začínať nové investičné akcie ani čerpať na ne eurofondy. Inými slovami občania môžu počas rozpočtového provizória mesta či kraja  zabudnúť nielen na malé investičné akcie vo svojich volebných obvodoch, ale aj na nové rekonštrukcie ciest, škôl, športových a kultúrnych zariadení.


Okrem toho počas rozpočtového provizória nemožno schvaľovať ani dotácie pre športové kluby v meste. Práve šport a konkrétne hokej, sa stal kameňom úrazu tesne pre Vianocami. Nezaplatené faktúry klubu MHK Humenné za energie spôsobili takmer fatálne následky na chode zimného štadióna. Zrušený bol vtedy nielen plánovaný domáci zápas s Dubnicou, ale hrozilo aj vypnutie elektrickej energie a následne roztopenie ľadu na zimáku. Primátor Meričko musel konať čo najrýchlejšie. Prevzal zimný štadión opäť pod správu mesta a aj vďaka nemu môžu seniori A-tímu nerušene zakončiť prvoligovú sezónu a deti hrať hokej.


Zmeny nastali aj u futbalistov. Futbalový klub FK Humenné odštartuje jarnú časť sezóny s novým trénerom. Stal sa ním Vladimír Sivý, ktorý nahradil na trénerskej stoličke Srba Punišu Memedoviča. Jeho asistentom bude pravdepodobne Tomáš Opiela. Okrem toho sa novinky dotkli aj vedenia futbalového klubu. Manažérom A-mužstva sa stal Vladimír Vasilenko, ktorý vystriedal Martina Poláka. Ten sa stal predsedom správnej rady FK Humenné, ktorej členmi sú okrem prezidenta klubu Miloša Merička aj Peter Pipák, Zuzana Žilinská, Oskár Balogáč či Stanislav Schlimbach.


Navyše primátor podpísal aj dodatok k zmluve s michalovskou autobusovou spoločnosťou, ktorá zabezpečuje fungovanie mestskej hromadnej dopravy v našom meste. Bez tejto zmluvy by v Humennom nepremávalo 7 autobusových liniek ako doteraz.


Primátor rozsvietil štvrtú adventnú sviečku na Fontáne lásky a privítal prvého Humenčana
Okrem hektického obdobia však čakali na primátora aj milé povinnosti. Hneď po nástupe do funkcie prvýkrát zosobášil snúbencov v obradnej sieni humenského kaštieľa. Navštívil tiež množstvo predvianočných podujatí umeleckých škôl či speváckych zborov, ktoré sa niesli v charitatívnom duchu. Navyše sa prihovoril Humenčanom v posledný deň roka počas silvestrovských osláv na námestí pred Domom kultúry, za čo si vyslúžil dlhotrvajúci potlesk.


Začiatkom nového roka sa stretol aj s pánom Andrejom a jeho vnučkou Sarah, ktorí sú v ťažkej životnej situácii. Primátor im venoval finančný príspevok, ktorý sa vyzbieral v rámci predaja primátorského punču ešte v decembri. A takisto pozdravil prvého Humenčana Riška v pôrodnici.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

aktualizácia: 10.01.2019 | počet zobrazení: 3831

Počet návštev od 18.09.2011: 3747270
Počet návštev dnes: 1922
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie