Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Fedor


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Protipovodňové opatrenia posunúť od stola už do terénu

Protipovodňové opatrenia posunúť od stola už do terénu

Extrémne krátkodobé prívalové zrážky znamenali v prvý májový deň povodňovú situáciu na Jasenovskej ulici v Humennom. Na pracovné stretnutie prizval primátor Miloš Meričko starostku Jasenova Luciu Sukeľovú, prítomní boli tiež zástupcovia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, Správy a údržby ciest PSK, Agrokomplexu, Technických služieb mesta Humenné a zástupcovia mesta.


Z humenského pohľadu je nutné riešiť situáciu nielen na konci Jasenovskej ulice, ktorá sa prakticky napája na obec Jasenov, ale aj Košickú ulicu, ktorá sa kolmo pod výrazným sklonom napája na Jasenovskú ulicu. Hrozbu znamená po prívalových dažďoch valiaca sa voda z polí v katastroch Humenného a Jasenova.


Mesto Humenné avizovalo potrebu vypracovania odbornej štúdie, ktorá problém nielen zadefinuje, ale aj v čo najväčšej miere určí predchádzanie možným následkom. Je dôležité, aby čo najviac vody ostalo v mieste spadnutia. Ak už je voda v pohybe, je nutné ju nasmerovať do Laborca alebo využiť vodárenské riešenia.


Východoslovenská vodárenská spoločnosť rozdelila „dvojakú“ prívalovú vodu. Tá, ktorá je odvádzaná z komunikácií alebo z polí. Norma totiž hovorí, že cestná priekopa a dažďová kanalizácia na ceste neslúžia na odvodňovanie okolitých pozemkov. Má zbierať iba vodu z cesty a chodníkov.


Po májovej prietrži sa voda dostala rýchlo z polí na komunikáciu aj preto, že rastlinky, ešte neboli dostatočne zakorenené. Následné nánosy spôsobili škodu aj na budúcej úrode. Agrokomplex teda prejavil súčinnosť pri riešení situácie.


Jasenovská ulica je v rámci postihnuteľných lokalít položená najnižšie.


Obec Jasenov sa aktívne zaoberá protipovodňovou ochranou od roku 2015. Pozornosť sústredila na tri lokality – Humenský Sokol (447 m n.m.) – obec Jasenov (m n.m.) – Jasenovská ulica v Humennom (150 m n.m.). Po zrážkovej prietrži steká voda z vyšších polôh nižšie. Aby bol dopad povodňových škôd čo najmenší, resp. zábrana prívalových vôd čo najúčinnejšia, vytvorili štyri úrovne zádržných opatrení: 

  • odvodnenie nad poľami (rigol pod lesom)

  • odvodnenie pod poľami (rigol, dvakrát zberač vody s mrežou, otvorené rigoly vedúce do Laborca)

  • odvodnenie nad cestou (rigol pri rodinných domoch prepojený na zberače vody)

  • chodník s odvodnením (chodníkové vpuste, obrubník, kanalizačná rúra DN 400)

Pri realizácii protipovodňového zabezpečenia je každý povinný vykonať opatrenia umožňujúce plynulý a neškodný odtok vody na pozemkoch a stavbách, ktoré má vo vlastníctve a využíva ich. Extrémne dažde zasahujú aj oblasť Humenného zhruba od roku 2010, existujú rôzne stavebné úpravy, ale je potrebné rešpektovanie sa navzájom.


Povrchové odvodnenie pomocou systému priekop pri cestnej komunikácii znamená, že každá cestná komunikácia sa navrhuje so systémom priekop, ktoré z hydrologického hľadiska slúžia na zachytenie vôd z okolitého okolia.


Aby sa riešenie protipovodňových opatrení posunulo už viac do terénu, navrhol Miloš Meričko ďalšie stretnutie s konkrétnym odborníkom (ktorý riešil povodňovú situáciu v obci Jasenov) za prítomnosti zástupcov mesta a spoločnosťou Agrokomplex (využíva polia a má dané pozemky zmluvne vyriešené). Aktuálne budú rigoly Technické služby priebežne čistiť.


Prívalové prietrže na báze až extrémnych hodnôt sa v našom regióne objavujú dvakrát ročne – apríl/máj a august/september.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení
« predchádzajúci Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení Riešenie protipovodňových opatrení
aktualizácia: 19.06.2020 | počet zobrazení: 1675

Počet návštev od 18.09.2011: 3728005
Počet návštev dnes: 1058
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie