Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pripomenuli sme si 74. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Pripomenuli sme si 74. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Ôsmeho mája to bolo už 74. rokov od ukončenia najväčšieho vojnového konfliktu, známeho ako 2. svetová vojna. Pri tejto príležitosti sme si v utorok, 7. 5., na vojenskom cintoríne pripomenuli oslavu víťazstva nad fašizmom a vzdali sme úctu padlým vojakom za oslobodenie našej krajiny.


Pietneho aktu kladenia vencov, ktorý bol spojený s panychídou za padlých vojakov, sa za Mesto Humenné zúčastnili primátor Miloš Meričko, viceprimátorka Mária Cehelská a prednostka Mestského úradu Valéria Kurťáková, v zastúpení Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Mariia Gorina, predseda Oblastného výboru SZPB a zároveň člen Ústrednej rady SZPB Benjamin Bláha, tajomníčka Oblastnej organizácie SZPB Gabriela Rosičová a dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom Peter Humenník. Okrem toho sa slávnostného aktu zúčastnili aj poslanci Mestského zastupiteľstva, predstavitelia štátnej správy, miestnych organizácií, podnikov a inštitúcií, žiaci a učitelia humenských škôl, zástupcovia cirkví a politických strán a samozrejme aj priami účastníci boja, ktorí hrôzy druhej svetovej vojny prežili na vlastnej koži.


Práve tým, ktorí vojnu prežili, ale aj všetkým, ktorí si ju s pietou pripomenuli sa prihovoril primátor Miloš Meričko, ktorý vyzdvihol odvahu bojovať za slobodu svojej krajiny a za budúcnosť svojich detí. Mnohí v tomto neľahkom boji však prišli o svoje životy, a práve preto by sme nemali zabúdať na statočnosť týchto ľudí, ktorí pomohli oslobodiť naše územie od fašistického teroru. Spomienku na padlých vojakov pripomenuli aj Mariia Gorina a Gabriela Rosičová, ktorá zároveň vyzvala prítomných k minúte ticha na večnú pamiatku tých, ktorí obetovali svoj život počas bojov v 2. svetovej vojne a ktorí oslobodili naše mesto Humenné.


V rámci pietnej spomienky sa uskutočnila aj panychída za padlých vojakov, ktorú slúžil dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom, Peter Humenník. V slávnostnom programe zahral Mestský dychový orchester Chemlon pod taktovkou pána Čelovského, spieval a zahral spevácky zbor Rusinija a detský spevácky zbor Lienka pod vedením Zuzany Dirbákovej a Martin Mihaľov zarecitoval oslavnú báseň. Poďakovanie patrí aj vojenskému útvaru z Michaloviec za asistenciu pri pietnom akte kladenia vencov.


V závere tejto slávnostnej chvíle sme si spoločne vypočuli hymny Slovenskej republiky a Ruskej Federácie.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 13.05.2019 | počet zobrazení: 4715

Počet návštev od 18.09.2011: 3801162
Počet návštev dnes: 1927
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie