Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Miloslav


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pripomenuli sme si 73. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Pripomenuli sme si 73. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Ôsmeho mája je to už 73. rokov od ukončenia najväčšieho vojnového konfliktu, známeho ako 2. svetová vojna. Pri tejto príležitosti sme si v pondelok, 7. 5., na vojenskom cintoríne pripomenuli oslavu víťazstva nad fašizmom a vzdali sme úctu padlým vojakom za oslobodenie našej krajiny. Zároveň sa v pondelok dopoludnia uskutočnila aj slávnostná akadémia a rokovanie Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Humennom (SZPB).


Pietneho aktu kladenia vencov, ktorý bol spojený s panychídou za padlých vojakov, sa za Mesto Humenné zúčastnili primátorka Jana Vaľová, viceprimátor Andrej Semanco a prednosta Mestského úradu Ondrej Bartko, prednosta Okresného úradu v Humennom Ondrej Mudry, predseda Oblastného výboru SZPB a zároveň člen Ústrednej rady SZPB, Benjamin Bláha, tajomníčka Oblastnej organizácie SZPB, Gabriela Rosičová a dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom, Peter Humenník. Okrem toho sa slávnostného aktu zúčastnili aj poslanci Mestského zastupiteľstva, predstavitelia štátnej správy, miestnych organizácií, podnikov a inštitúcií, žiaci a učitelia humenských škôl, zástupcovia cirkví a politických strán a samozrejme aj priami účastníci boja, ktorí hrôzy druhej svetovej vojny prežili na vlastnej koži. Vzácnymi hosťami boli aj brigádny generál Karol Navrátil, zástupca veliteľa Ozbrojených síl SR a zástupkyne Veľvyslanectva Ruskej Federácie na Slovensku Jekaterina Kursaková a Goria Maria.


Práve tým, ktorí vojnu prežili sa prihovorila primátorka Jana Vaľová, ktorá vyzdvihol ich odvahu bojovať za slobodu svojej krajiny a za budúcnosť svojich detí. Mnohí v tomto neľahkom boji však prišli o svoje životy, a práve preto by sme nemali zabúdať na statočnosť týchto ľudí, ktorí pomohli oslobodiť naše územie od fašistického teroru. Zároveň vyzvala prítomných k minúte ticha na večnú pamiatku tých, ktorí obetovali svoj život počas bojov v 2. svetovej vojne a ktorí oslobodili naše mesto Humenné. Spomienku na padlých vojakov pripomenuli aj Benjamin Blaha a Jekaterina Kursaková.


V rámci pietnej spomienky sa uskutočnila aj panychída za padlých vojakov, ktorú slúžil dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom, Peter Humenník. V slávnostnom programe zahral Mestský dychový orchester Chemlon pod taktovkou pána Čelovského, spieval Spevácky zbor mesta Humenné a detský spevácky zbor Lienka pod vedením Zuzany Dirbákovej a Alenka Ždiňáková zarecitovala oslavnú báseň. Poďakovanie patrí aj vojenskému útvaru z Michaloviec za asistenciu pri pietnom akte kladenia vencov.


V závere tejto slávnostnej chvíle sme si spoločne vypočuli hymny Slovenskej republiky a Ruskej Federácie.


Autor a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 07.05.2018 | počet zobrazení: 11138

Počet návštev od 18.09.2011: 3121086
Počet návštev dnes: 1259
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie