Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Ivan


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pripomenuli sme si 72. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Pripomenuli sme si 72. výročie oslobodenia Slovenskej republiky

Ôsmeho mája uplynulo 72. rokov od ukončenia najväčšieho vojnového konfliktu, známeho ako 2. svetová vojna. Pri tejto príležitosti sme si v utorok, 9. 5., na vojenskom cintoríne pripomenuli oslavu víťazstva nad fašizmom a vzdali sme úctu padlým vojakom za oslobodenie našej krajiny.


Pietneho aktu kladenia vencov, ktorý bol spojený s panychídou za padlých vojakov, sa za Mesto Humenné zúčastnili zástupca primátorky, Andrej Semanco a prednosta Mestského úradu, Ondrej Bartko, prednosta Okresného úradu v Humennom, Ondrej Mudry, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Humennom (OV SZPB) a zároveň člen Ústrednej rady SZPB, Benjamin Bláha, tajomníčka Oblastnej organizácie SZPB, Gabriela Rosičová a dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom, Peter Humenník. Okrem toho sa slávnostného aktu zúčastnili aj poslanci Mestského zastupiteľstva, predstavitelia štátnej správy, miestnych organizácií, podnikov a inštitúcií, žiaci a učitelia humenských škôl, zástupcovia cirkví a politických strán a samozrejme aj priami účastníci boja, ktorí hrôzy druhej svetovej vojny prežili na vlastnej koži.


Práve im sa prihovoril viceprimátor Andrej Semanco, ktorý vyzdvihol ich odvahu bojovať za slobodu svojej krajiny a za budúcnosť svojich detí. Mnohí v tomto neľahkom boji však prišli o svoje životy, a práve preto by sme nemali zabúdať na statočnosť týchto ľudí, ktorí pomohli oslobodiť naše územie od fašistického teroru. Spomienku na padlých vojakov pripomenul aj Benjamin Bláha, a zároveň vyzval prítomných k minúte ticha na večnú pamiatku tých, ktorí obetovali svoj život počas bojov v 2. svetovej vojne a ktorí oslobodili naše mesto Humenné.


V rámci pietnej spomienky sa uskutočnila aj panychída za padlých vojakov, ktorú slúžil dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom, Peter Humenník. V slávnostnom programe zahral Mestský dychový orchester Chemlon pod taktovkou pána Čelovského, spieval Spevácky zbor mesta Humenné pod vedením Nadeždy Spišákovej a detský spevácky zbor Lienka pod vedením Zuzany Dirbákovej, ruské piesne na gitare interpretoval Štefan Barančik a žiačky ZŠ Hrnčiarska zarecitovali oslavné básne. Poďakovanie patrí aj vojenskému útvaru z michaloviec za asistenciu pri pietnom akte kladenia vencov.


V závere tejto slávnostnej chvíle sme si spoločne vypočuli hymny Slovenskej republiky a Ruskej federácie.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 10.05.2017 | počet zobrazení: 16016

Počet návštev od 18.09.2011: 3127242
Počet návštev dnes: 105
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie