Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Drahomír


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Primátorka na prvom novoročnom stretnutí v Humennom zhodnotila úspešný rok 2017

Primátorka na prvom novoročnom stretnutí v Humennom zhodnotila úspešný rok 2017

Priestory Mestského kultúrneho strediska v Humennom zažili vo štvrtok 18. januára milú slávnosť. Viac ako 150 hostí sa zúčastnilo premiérového Novoročného stretnutia so zamestnávateľmi, zástupcami samosprávy a predstaviteľmi spoločenských a kultúrnych inštitúcií, ktoré zvolala primátorka mesta Jana Vaľová. Inšpiráciou k tomuto podujatiu bolo podobné stretnutie v Prešove, ktoré začiatkom roka pravidelne organizuje tamojšia primátorka Andrea Turčanová.  


Úspechy uplynulého obdobia humenskej samosprávy, pokles nezamestnanosti, najnižšie dane v regióne
Počas štvrtkového slávnostného večera vyzdvihla primátorka prácu všetkých ľudí, ktorí sa každodenne podieľajú na zveľadovaní nášho mesta. Ako zdôraznila, len málo miest na Slovensku sa môže pochváliť takými úspechmi za uplynulé obdobie roka ako Humenné. Hovorila nielen o vydarených minuloročných oslavách 700. výročia prvej písomnej zmienky o našom meste, ale prítomným hosťom pripomenula aj výrazné ekonomické úspechy, ktoré mesto dosiahlo.


„Nezamestnanosť v našom okrese medziročne poklesla z vyše 13 percent na aktuálnych niečo vyše 8 %. Výrazne sa zvýšil aj počet zamestnaných ľudí a poklesla aj zadĺženosť nášho mesta, ktorá je momentálne na úrovni 11 percent. Humenné patrí do prvej desiatky veľkých miest na Slovensku, ktoré medziročne najviac znížili svoj dlh, ktorý dosahuje momentálne 68 eur na obyvateľa. Len pre porovnanie, keď som ako novozvolená primátorka prichádzala na úrad koncom roku 2010, tak som po svojom predchodcovi zde­dila vyše 25-percentné zadĺženie,“ povedala Jana Vaľová.


Aj naďalej pritom bude platiť, že v roku 2018 budú občania a firmy v našom meste platiť jedny z najnižších daní a miestnych poplatkov na Slovensku. Poplatky za komunálny odpad vo výške 13,50 eura na obyvateľa patria vôbec medzi najnižšie v celej krajine, pričom viaceré mestá na Zemplíne alebo Šariši ich majú až dvojnásobne vysoké.


„Tento týždeň nám Národné informačné stredisko zablahoželalo k výsledkom hospodárenia za posledné 4 roky. Mesto Humenné získalo pečať rozvoja obcí a miest, ktorú môže prikladať pri hodnotiacich protokoloch Európskej únie. Slúži ako doklad dobrej finančnej a majetkovej politiky vedenia mesta, ktoré vie dobre využívať financie a majetok mesta na trvalo udržateľný rozvoj. Humenné je ekonomickým lídrom Prešovského kraja, nielen čo do výsledkov hospodárenia, ale stúpa nám aj hodnota majetku a rapídne klesá zadĺženie. Za to všetko chcem poďakovať všetkým takmer 1000 zamestnancom tohto mesta, všetkým našim organizáciám a zodpovedným poslancom.“


Prítomní hostia sa dozvedeli o zrealizovaných investíciách za uplynulý rok vo výške 2,2 milióna eur, ktoré sú dobre viditeľné vo všetkých častiach mesta. Tieto financie sa použili napr. aj na výstavbu futbalového štadióna, revitalizáciu vnútroblokových, či medzigarážových priestorov, rozširovanie parkovacích plôch, ale aj chodníkov alebo investície v základných a materských školách. Pripomenula, že ani jedno nové, resp. zrekonštruované parkovisko nie je na rozdiel od bežnej praxe v iných mestách spoplatnené.


Čo pripravuje humenská radnica v roku 2018
Dotkla sa aj rozpočtu na tento rok, ktorý už onedlho bude schvaľovať mestské zastupiteľstvo, kde medzi investíciami budú zahrnuté aj viaceré projekty z eurofondov, či z viaczdrojového financovania. Vzácni hostia sa dozvedeli, že mesto pripravuje aj výstavbu nájomných bytov v bytovom dome na Sídlisku Pod Sokolejom, zriadenie Domu seniorov na Dubníku prístavbou a komplexnou obnovou jestvujúceho objektu, výstavba ďalších parkovacích plôch, rekonštrukcie chodníkov a mnoho ďalších.


Primátorka pripomenula, že rozvoj nášho mesta je závislý aj od financií z podielových daní. Poprosila prítomných, aby každého napr. svojich susedov a zamestnmancov, ktorí tu už dlhé roky bývajú, prišli za prácou a páči sa im tu a nemajú trvalý pobyt v meste Humenné, aby ich požiadali, aby sa aj oni oficiálne stali občanmi nášho mesta. „Vďaka ich oficiálnemu prihláseniu sa do evidencie obyvateľov, môže potom mesto získať väčšie finančné zdroje z podielových daní, a tým môže naša samospráva zlepšiť kvalitu života každého nášho obyvateľa,“ skonštatovala.


Vyjadrila aj veľké potešenie nad tým, že veľké firmy v našom meste prosperujú. „Pravidelne prijímajú zamestnancov, niektoré v minulom roku v počte až 50–100 ľudí. Čo ak by sme zrátali tak, ak 3–4 firmy prijmú každý rok takéto množstvo zamestnancov, je to akoby vznikla ďalšia nová veľká firma. Chcem všetkým podnikateľom a živnostníkom poďakovať za ich úsilie, ale aj za to, že sa musia vedieť obracať doma i v zahraničí. A že to nie je ľahké, sú aj časté stretnutia na magistráte s manažérmi týchto firiem.“


Janu Vaľovú teší, že naše mesto je aj naďalej príkladom toho ako môžu vedľa seba žiť veriaci a rozvíjať veľmi dobré vzťahy predstavitelia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej cirkvi a ďalších cirkví, či náboženských spoločností a obcí. Poďakovala aj všetkým, ktorí „strážia“ naše zdravie.


„Viete ako sa vraví, keď nemáte zdravie, nemáte nič. Ďakujem riaditeľom, učiteľom, občianskym združeniam, aby som nikoho nezabudla, tak vám všetkým Humenčanom, ale aj priateľom Humenného, ktorí na nás myslíte, pomáhate nám, aby naše mesto bolo medzi elitami miest v Prešovskom kraji, verím, že aj uznávané v zahraničí. Prajem Vám v novom roku 2018 veľa zdravia, pohody, pracovných úspechov. Nevšímajte si neprajníkov a závistlivcov, pozitívne myslite, tvorte. Iba tak môžete byť všetci šťastní a šťastie rozdávať aj iným,“ dodala.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 19.01.2018 | počet zobrazení: 11203

Počet návštev od 18.09.2011: 3138748
Počet návštev dnes: 910
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie