Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Žofia, Sofia


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Primátorka mesta vystúpila na Európskom kongrese miestnych samospráv

Primátorka mesta vystúpila na Európskom kongrese miestnych samospráv

Európsky kongres miestnych samospráv v Krakove je platforma pre výmenu názorov, vedomostí a skúseností pre lídrov miestnych a regionálnych samospráv s predstaviteľmi štátnej správy, mimovládnych organizácií a podnikateľského prostredia. Primátorka mesta, Jana Vaľová, bola na kongres pozvaná, aby vystúpila v panelovej diskusii Migračná kríza – Zvládnu miestne samosprávy túto výzvu?.


Hlavné plenárne zasadnutie otvorili v utorok, 5. apríla 2016, svojimi príhovormi predstavitelia štátnej správy na úrovni ministrov, štátnych tajomníkov, a taktiež zástupcovia na regionálnej a miestnej úrovni, a to z krajín ako Nemecko, Švédsko, Bulharsko, Rumunsko, Taliansko a Poľsko.


V panelovej diskusii sa k téme Migračnej krízy a jej výziev pre miestne samosprávy okrem primátorky mesta vyjadrili napríklad aj štátny tajomník pre medzinárodné vzťahy a médiá nemeckej spolkovej republiky Brandenburg, Thomas Kralinski, zvláštna splnomocnenkyňa Ministerstva zahraničných vecí ČR pre migráciu, Irena Krasnická, či riaditeľ Rakúskeho integračného fondu, Franz Wolf a iní.


Diskutujúci z krajín V4 a dokonca už aj zástupca Rakúska sa v diskusii zhodli na tom, že migrácia musí byť koordinovaná a bez kvót. Ľudia, ktorí prichádzajú do Európskej únie musia byť preverení a musia sa preukázať dokladmi totožnosti. Taktiež sa musí myslieť na to, že nie je správne, aby ste niekomu kázali žiť niekde, kde nechce.


Primátorka priblížila aj proces v záchytnom tábore v Humennom. Humenský tábor poskytuje žiadateľom o azyl ubytovanie, stravovanie, neodkladnú zdravotnú starostlivosť, komplexnú sociálnu starostlivosť i psychologické poradenstvo.


Občania Slovenska sa chcú aj po finančnej aj po platovej stránke vyrovnať občanom EÚ. Zatiaľ čo Nemecko a aj iné krajiny majú prebytkové rozpočty, Slovensko musí stierať nielen rozdiely medzi krajinami EÚ, ale aj regionálne rozdiely vo vnútri krajiny. Rovnako žije na Slovensku 350 000 Rómov, na integráciu ktorých dodnes čerpáme finančné prostriedky z fondov EÚ. Taktiež doplnila, že si vážime Nemecko ako ekonomického lídra, chceme byť platnými členmi EÚ, chceme, aby EÚ ostala celistvá, ale musia byť vždy zohľadnené možnosti danej krajiny a životná úroveň jej obyvateľov pri posudzovaní migrantov.


Preto musia byť pri prichádzajúcich utečencoch zohľadnené 3 vážne zásady:

  1. Ich záujem o zotrvanie v krajine, do ktorej sú vysielaní.
  2. Špecifiká jednotlivých krajín v oblasti ekonomiky, zamestnanosti, bývania a pod.
  3. Možnosť ich uplatnenia v danej krajine.

Na otázku či samosprávy vedia riešiť problém migračnej krízy odpovedala primátorka, že samospráva môže byť iba nápomocnou. Mestá a obce nemajú vo svojich rozpočtoch vyčlenené prostriedky na takéto rozsiahle krízové stavy, a preto hlavným koordinátorom musí byť štát.

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 09.04.2016 | počet zobrazení: 15603

Počet návštev od 18.09.2011: 3796726
Počet návštev dnes: 1869
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie