Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Fedor


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Primátorka Vaľová musí riešiť problémy za svojich predchodcov - Prečo sa už nedá bezplatne zaparkovať pri Tescu?

Primátorka Vaľová musí riešiť problémy za svojich predchodcov - Prečo sa už nedá bezplatne zaparkovať pri Tescu?

Prečo sa už nedá bezplatne zaparkovať pri Tescu?
Viacero Humenčanov sa v posledných dňoch obrátilo na primátorku mesta Janu Vaľovú s otázkou, prečo, ak chcú cestovať niekam vlakom, nemôžu tak ako doteraz na parkovanie využívať parkovisko medzi hypermarketom Tesco a železničnou stanicou. Primátorka sľubuje, že bude s týmto reťazcom rokovať o bezplatnom využívaní časti parkoviska aj pre cestujúcu verejnosť v meste.


Ako si už Humenčania všimli, hypermarket Tesco sa nedávno rozhodol čiastočne spoplatniť miesta na svojom parkovisku. Má na to právo, keďže pozemok, pod ktorým sa parkovisko nachádza, je vo vlastníctve tohto reťazca. Obyvatelia mesta však boli roky zvyknutí na to, že na tomto parkovisku nechali svoje automobily pred cestou vlakom, a potom sa k nim vrátia. Takto však už ďalej nebudú môcť postupovať.


Reťazec chce parkovisko už len pre svojich zákazníkov
„Predmetná plocha parkoviska pred našim obchodom bola vždy výhradne určená pre potreby našich zákazníkov. Parkovisko bolo a je v našej správe a je našou povinnosťou ho udržiavať v zodpovedajúcom technickom stave. Naši zákazníci stále častejšie prichádzali so skúsenosťami sťaženého parkovania kvôli preplnenosti, nakoľko ho každý deň využívali občania na dlhodobé parkovanie svojich vozidiel ako záchytné parkovisko, čo znamenalo pre nás ďalšie prevádzkové náklady. Bolo preto v našom záujme postarať sa o kvalitné parkovanie pre našich zákazníkov,“ povedala nám PR manažérka Teco Stores SR, Lucia Poláčeková.


Bezplatne len prvú hodinu
Tá vysvetlila, že z tohto dôvodu sa ich reťazec rozhodol na parkovisku čiastočne spoplatniť parkovacie miesta, aby si ich zákazníci mohli pohodlne nakúpiť v obchode. „Parkovisko je však dostupné nielen pre našich zákazníkov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá môže bezplatné parkovanie využívať hodinu po zaparkovaní, pričom je ich vozidlo strážené. Po prvej parkovacej hodine je parkovanie spoplatňované, pretože parkovisko nie je definované ako záchytné parkovisko pre cestujúcich ŽSR, či iných klientov okolitých inštitúcií, ktoré by mali mať k svojej dispozícii vlastné parkovacie možnosti pre svojich klientov. Vo všeobecnosti platí, že parkoviská pri obchodných centrách nie je možné považovať za záchytné parkoviská, nakoľko majú primárne slúžiť zákazníkom,“ skonštatovala L. Poláčeková. 


A. Semanco: Bývalý primátor nebojoval dostatočne za záujmy Humenčanov
Zástupcu primátorky Andreja Semanca (Smer – SD) mrzí, že Humenčania nateraz prišli o takýto druh bezplatného parkovania v blízkosti stanice. Upozorňuje, že možnosti mesta sú obmedzené, pretože ide o súkromný pozemok. Rovnako aj ŽSR si však podľa neho mohli ešte pred začiatkom výstavby hypermarketu zabezpečiť aspoň nejaké parkovacie plochy pre cestujúcich. Hovorí, že celý problém nemusel vzniknúť, ak by bývalý primátor viac myslel na záujmy obyvateľov mesta.


„Dali sme si vyhľadať stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie z roku 2005 podpísané vtedajším primátorom mesta Vladimírom Kostilníkom. Ani v jednom z týchto dokumentov nie je uvedené, žeby súhlas od mesta dostali za predpokladu, ak umožnia aj bezplatné parkovanie pre cestujúcich využívajúcich železničnú alebo autobusovú stanicu. Považujem to za veľkú chybu, že mesto túto podmienku nevyžadovalo aspoň na časť terajšieho parkoviska. Humenčania teraz na takéto počínanie vtedajšieho primátora žiaľ doplácajú,“ uviedol s tým, že jediné, čo Tesco musí na základe vydaných povolení strpieť v prospech mesta Humenné, je len verejné užívanie miestnej komunikácie, ktorá sa na nachádza na ich pozemku ako aj vjazd, výjazd a pohyb osôb na ploche parkoviska.


Situácia by sa mohla zlepšiť na jar
Ako skonštatovala primátorka Jana Vaľová (Smer – SD), hoci situácia ohľadom parkovania nie je pre cestujúcich ideálna, nemusí ísť o trvalý jav. V dohľadnej dobe chce osobne začať rokovania s Tescom, aby návštevníkom stanice vyhradili aspoň časť parkoviska na nevyhnutnú dobu potrebnú pre príchod alebo odchod zo stanice. Takisto mieni rokovať aj so ŽSR. Verí, že sa dohodnú a v takom prípade by pozitívny posun pre Humenčanov mohol nastať už na jar 2018.


„Prioritou mesta zostáva, aby aspoň časť parkovacích miest v blízkosti stanice bola vyhradená len pre cestujúcich. Využívali by sa len na odvoz alebo ich vyzdvihnutie zo železničnej alebo aj autobusovej stanice. Časový úsek, pokiaľ tam bude možné parkovať ohraničíme, aby sa to nezneužívalo podobne ako predtým na parkovisku pri poliklinike, ktoré kvôli tomu jeho majiteľ minulý rok spoplatnil. Dodržiavanie týchto pravidiel by na parkovisko pri stanici mohli chodiť kontrolovať mestskí policajti,“ uviedla primátorka.   


Železnice: Plocha pri bočnej rampe nie je vhodná na parkovisko
Chceli sme sa dozvedieť aj to, ako na tieto z pohľadu cestujúcich nepríjemné zmeny v okolí železničnej stanice reagujú Železnice Slovenskej republiky. Ako nás informoval Ľubomír Mitas z odboru komunikácie ŽSR, ich spoločnosť nemá v okolí stanice plochu, ktorá by mohla slúžiť ako záchytné parkovisko pre cestujúcich vlakom. „Plocha nachádzajúca sa pri bočnej rampe v blízkosti súkromných prevádzok OSIVEX, Unimix, Minet nie je vhodná na vytvorenie parkoviska, hoci túto plochu využívajú zákazníci súkromných prevádzok na odstavenie svojich áut. Aktuálnu situáciu zhoršilo spoplatnenie parkoviska  pri obchodnom dome Tesco, na ktoré ŽSR nemajú vplyv.“


Podľa primátorky sa v Humennom v poslednej dobe skomplikovala situácia s parkovaním, lebo viacero podnikateľských subjektov sa rozhodlo obmedziť prístup verejnosti na svoje bezplatné parkoviská. Hoci mesto tento rok vytvorilo a zrekonštruovalo takmer 200 nových parkovacích miest, nemá dostatočný počet voľných pozemkov, aby postavilo bezplatné parkoviská všade tam, kde to očakáva verejnosť.


Nové miesta môžu vzniknúť na Družstevnej ulici
Odbor výstavby Mestského úradu pripravuje projekt úpravy predgarážového areálu na Družstevnej ulici mimo obytnej zóny, kde by zároveň vzniklo 37 nových odstavných plôch pre autá. Radnica v minulosti chcela realizovať aj výstavbu desiatok parkovacích miest vo vnútroblokových priestoroch na Sídlisku I. S tým však nesúhlasili tamojší obyvatelia, ktorí petíciou požiadali mesto, aby sa v ich blízkosti nestavali žiadne nové parkovacie miesta. Obávali sa, aby tam neparkovali ľudia, ktorí idú na polikliniku.


Mesto Humenné pritom na rozdiel od iných samospráv na východnom Slovensku spoplatnilo iba tri svoje parkoviská oproti Mestskému úradu, na Mierovej a Gorkého ulici. Ich hodinová sadzba sa už dlhé roky nemení a dosahuje iba symbolických 25 centov za hodinu s Kartou výhod pre Humenčana, resp. 40 centov bez nej.


Hodina parkovania už od 25 centov
„Budujeme nové parkoviská, staráme sa o údržbu tých súčasných a aj napriek tomu platia občania mesta jednu z najnižších cien za parkovanie na Slovensku. Ekonomike v meste sa darí, vznikajú nové administratívne priestory a obchodné prevádzky, ktoré potrebujú pre seba a svojich zákazníkov aj viac parkovacích plôch. Pri nemocnici sú toho príkladom aj viacerí poskytovatelia zdravotníckych služieb, ktorí sa rozširujú a takisto potrebujúc čoraz viac parkovacích miest. Obyvatelia mesta ale musia pochopiť, že podnikateľské subjekty sa vždy budú správať tak, aby sa im ich investície do spoplatnenia parkovania čo najskôr vrátili. Nám naopak ide o verejný záujem, a preto sa aj v tomto prípade parkovania pred stanicou snažíme nájsť rovnováhu medzi záujmami obchodného reťazca a verejnosti,“ dodala primátorka.

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 01.12.2017 | počet zobrazení: 5760

Počet návštev od 18.09.2011: 3728087
Počet návštev dnes: 1140
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie