Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Svetozár


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Primátor navštívil rómsku osadu na Podskalke, rozoberal najpálčivejšie problémy jej komunity

Primátor navštívil rómsku osadu na Podskalke, rozoberal najpálčivejšie problémy jej komunity

V rámci kontrolného dňa na Podskalke navštívil primátor Miloš Meričko niekoľko lokalít tejto osady, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Rómovia privítali záujem vedenia mesta o túto ich marginalizovanú komunitu. Kontrolného dňa sa zúčastnili aj zástupcovia Technických služieb mesta Humenné, Mestskej polície, Odboru sociálneho a bytového MsÚ a Odboru mestského rozvoja a eurofondov MsÚ.


Rozšírenie MŠ Podskalka
Prvé kroky primátora počas kontrolného dňa viedli do základnej školy Podskalka spojenej s materskou školou. Aj napriek tomu, že sa tu nachádzajú malotriedky, riaditeľ školy spolu s učiteľmi apelujú na rozšírenie priestorov, nakoľko detí v tejto osade pribúda a priestory kapacitne nepostačujú najmä materskej škole. Mesto na tento problém myslelo, a preto zapracovalo do plánu investičných akcií na tento rok výstavbu, resp. rozšírenie kapacity MŠ Podskalka. Výstavba sa uskutoční prostredníctvom nenávratného finančného príspevku vo výške až 259 350 eur od Ministerstva vnútra SR.


Pokračuje sa vo výstavbe Komunitného centra
Z uplynulého roka sa pokračuje vo výstavbe Komunitného centra. Po zimnej prestávke sa už do výšky začínajú ťahať oporné múry. Komunitné centrum po dokončení bude slúžiť ako miesto stretávania sa Rómov v rámci osvetového vzdelávania, sociálnej pomoci a poradenstva, či ako základňa pre terénnych sociálnych pracovníkov.


Terénni sociálni pracovníci predstavujú akúsi predĺženú ruku samosprávy v tejto osade. Sú v neustálom dennom kontakte s miestnymi obyvateľmi, komunikujú s nimi a zapájajú ich do verejnoprospešných aktivít. Jednou z nich bolo aj pravidelné jarné upratovanie, ktoré sa uskutočnilo prvý aprílový víkend. Práve neporiadok a odpadky predstavujú na Podskalke najväčší problém. V osade je vytvorených niekoľko čiernych skládok, ktoré nielenže znečisťujú životné prostredie, ale môžu ohrozovať samotných obyvateľov Podskalky vznikom chorôb, či dokonca požiaru. Aj z toho dôvodu miestnym obyvateľom pravidelné pristavujú pracovníci Technických služieb mesta Humenné niekoľko veľkoobjemových kontajnerov. V tejto oblasti je však potrebné Rómov neustále vzdelávať, nakoľko si stále neuvedomujú riziká, ktoré so sebou čierne skládky prinášajú.


Činnosť MOPS hliadok v komunite
Primátor si v rámci kontrolného dňa obzrel aj modlitebňu, resp. Dom smútku, ktorý slúži Rómom pri bohoslužbách. V tomto prípade miestny pastor apeloval na primátora vo veci zavedenia kanalizácie a vodovodnej prípojky, ktorá im tu chýba. Okrem toho je potrebné opraviť aj miestne komunikácie, ktoré sú prašného charakteru a v čase dažďa sa na nich zdržiava voda a blato.


Primátor sa zaujímal aj o činnosť MOPS hliadok (miestnej občianskej poriadkovej služby). Náplňou ich práce je okrem iného ochrana životného prostredia a verejného poriadku v tejto lokalite, monitorovanie a predchádzanie vzniku konfliktov marginalizovanej rómskej komunity v spolupráci s Mestskou políciou, či dohľad nad záškoláctvom. Špecifickým cieľom projektu MOPS, ktorý trvá až do konca roka 2020, je zvýšiť finančnú gramotnosť, zamestnateľnosť a zamestnanosť marginalizovaných komunít, predovšetkým Rómov. Aj preto primátora zaujímalo, koľko má osada aktuálne obyvateľov a koľko z nich je zamestnaných


Výsledkom kontrolného dňa je zabezpečenie zvýšenej spolupráce všetkých zložiek zaoberajúcich sa touto marginalizovanou komunitou. Okrem toho sú občianske hliadky povinné prísnejšie kontrolovať a zabezpečovať poriadok vo svojej komunite.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 09.04.2019 | počet zobrazení: 5280

Počet návštev od 18.09.2011: 3799233
Počet návštev dnes: 2123
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie