Primátorka mesta

PhDr. Jana Vaľová


Kalendár
  «   December   »  
  «   2017   »  
Po Ut St ©t Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

meniny má Otília


Počasie
Utorok 12.12.2017
aktuálne o 17:01
Hmla alebo nízka oblačnosť
teplota 10°C
predpoveď na zajtra
Prevažne oblačno, snehové prehánky
cez deň 3°C / v noci 1°C

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Príbuzní rodáka Ladislava Grosmana navštívili Humenné

Príbuzní rodáka Ladislava Grosmana navštívili Humenné

V uplynulých dňoch privítala primátorka mesta Jana Vaľová, na pôde Mestského úradu v Humennom, neter pána Grosmana a spolu s ňou jej bratrancov a sesternice z USA a Izraela, ktorí majú svoje korene v našom meste.


Juraj Levický, ktorý je predsedom Židovskej komunity v Humennom, navštívil v marci 2015 Izrael a tu sa stretol s pani Grosmanovou, ktorú pozná už dlhšie. Pri tomto stretnutí padla myšlienka, že by radi navštívili mesto a pozreli sa kde žili ich prarodičia a starí rodičia. Keďže manžel pani Grosmanovej pracuje v oblasti cestovného ruchu, nebolo problémom zorganizovať stretnutie všetkých potomkov ľudí, ktorí sa narodili v našom meste. Tí prišli z Izraela, ale aj z ďalekej Ameriky, aby spoznali rodisko svojich príbuzných. Niektorí z nich navštevujú Humenné každý rok, no mnohí boli u nás po prvý krát. Počas ich pobytu v Humennom bol ich sprievodcom práve Juraj Levický.


Prvé miesto, ktoré delegácia z Izraela a Spojených štátov amerických navštívila, bol židovský cintorín, kde si pietnym aktom pripomenuli pamiatku svojich rodinných príslušníkov, ktorých tu majú pochovaných. V súvislosti s návštevou cintorína ich prekvapilo a zároveň potešilo, ako je udržiavaný Neskôr navštívili Vihorlatské múzeum v Humennom, skanzen a na pôde Mestského úradu ich srdečne privítala aj primátorka, PhDr. Jana Vaľová. Izraelskú delegáciu veľmi zaujal erb a symboly nášho mesta a v tejto súvislosti primátorka podotkla, že kľúč v našom erbe poukazuje na to, že brány nášho mesta sú otvorené pre všetkých dobrých ľudí, akejkoľvek národnosti či náboženstva a každý kto chce prejavovať svoju kultúru na našom území, má slobodu prejavu, aby sme sa mohli navzájom spoznávať a učili sa rešpektovať navzájom. Okrem toho sa Izraelčania pýtali primátorky mesta aj na ďalšie plány do budúcnosti. Primátorka ich teda oboznámila s plánom vybudovania nového futbalového štadióna, ktorý bude dokončený v roku 2017, čo bude pre mesto symbolické, nakoľko v tomto roku Humenné oslávi 700-sté výročie svojej prvej písomnej zmienky. Tiež im vysvetlila s ktorými partnerskými mestami Humenné spolupracuje, napríklad Darney vo Francúzsku či Šibenik v Chorvátsku a s ktorými v najbližšej dobe uzavrie partnerstvo, konkrétne s ruským mestom Vidnoje, rovnako aj s izraelským mestom Migdal Ha´Emeq. Z ďalších cieľov primátorky je mesto modernizovať, nakoľko sa tu nachádza mnoho starých budov.


Primátorka navyše oboznámila vzácnu návštevu aj s úspešným projektom, ktorý schválilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytlo naň finančné prostriedky. Ide o filmový festival, ktorý bude spojený práve s menom Ladislava Grosmana a jeho úspešným dielom, Obchod na korze. Ako sa vyjadrila primátorka Jana Vaľová: „Bolo mi cťou, že som mohla osobne privítať neter a synovca úspešného slovenského scenáristu, Ladislava Grosmana, ktorého meno sa spája s ešte viac úspešnejším slovenským filmom Obchod na korze, ktorý získal najvyššie filmové ocenenie Oskara.“


Celé stretnutie sa nieslo v príjemnom priateľskom duchu, všetci zúčastnení dostali pamätné dary a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie. Navyše primátorku potešila skutočnosť, že naše mesto je čoraz viac medzinárodne akceptovateľné, priťahuje pozornosť a záujem ľudí nie len zo Slovenska, ale dnes už možno povedať, že aj z celého sveta.


Autor: Mgr. Katarína Víravcová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 20.09.2016 | počet zobrazení: 6562

Počet návštev od 18.09.2011: 2029356
Počet návštev dnes: 845