Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Svetozár


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Prezident Kiska vyzdvihol finančné hospodárenie Humenného, z mesta odchádzal s veľmi dobrými pocitmi

Prezident Kiska vyzdvihol finančné hospodárenie Humenného, z mesta odchádzal s veľmi dobrými pocitmi

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (nez.) strávil dnešný deň na návšteve mesta Humenné a obce Ľubiša. Počas nej pochválil vedenie mesta za ich finančné hospodárenie, ale veľmi sa mu pozdávala aj rómska osada na Podskalke, o ktorej vyhlásil, že patrí medzi najlepšie na Slovensku.


Pred jeho prvou zastávkou na Mestskom úrade ho privítalo asi 50 Humenčanov. Boli medzi nimi aj 5-ročný škôlkár Jurko Fabián alebo piatak zo ZŠ Pugačevova Dominik Kuzma, s ktorými prezident aj osobne prehodil pár slov. Po srdečnom zvítaní s Humenčami ho už čakalo stretnutie s vedením mesta na čele s primátorkou Janou Vaľovou (Smer- SD) a s prednostom Okresného úradu. Andrej Kiska na ňom skonštatoval, že ani v jeho limuzíne nebolo kvôli nie vždy vyhovujúcim cestám jednoduché prísť do Humenného.


Naše mesto vytvára aj vďaka viacerým priemyselným podnikom jeden z najvyšších HDP v celom Prešovskom kraji, čo prezident uznanlivo kvitoval. Primátorka odpovedala na jeho otázky o počtoch ľudí bez práce, či dlhodobo nezamestnaných a nezamestnateľných ľuďoch, ktorí tvoria až skoro dve tretiny zo všetkých uchádzačov o prácu v meste. Spoločnú reč našli aj ohľadom rozvoja slovensko-ukrajinskej prihraničnej spolupráce, ktorá by mohla napomôcť aj zníženiu nezamestnanosti. Andrej Kiska spomenul najmä pozitívne príklady z rakúskych regiónov blízko Bratislavy, ktoré sa po otvorení hraníc začali výrazne rozvíjať.


J. Vaľová informovala prezidenta aj o problémoch so zrejme najvyššími cenami tepla na Slovensku. Tie obyvateľom a podnikom v meste už roky spôsobuje nevýhodná zmluva ešte z čias predchádzajúceho primátora. Hlava štátu vyjadrila pochopenie nad tým, že podobne ako v jeho domovskom Poprade chce mesto Humenné od roku 2020, keď súčasná zmluva skončí, prevziať distribúciu tepla do vlastných rúk a docieliť tak aj zníženie cien. Prezident sa zaujímal aj o fungovanie mestských a súkromných zdravotníckych zariadení a potešilo ho, že Humenné by sa chcelo uchádzať o finančné zdroje z eurofondov pri rekonštrukcii dvoch polikliník v správe mesta.


Prezident sa zaujímal aj o to, koľko Rómov žije v Humennom, čo mesto za posledné roky urobilo a ako pomohlo obyvateľom osady na Podskalke, ktorú si neskôr aj osobne pozrel. S Janou Vaľovou sa zhodli, že problém vzdelávania Rómov začína už v škôlkach alebo v prvom ročníku základnej školy, keďže mnohé z nich nevedia slovenský jazyk.


Ako uviedol na brífingu pre médiá, s primátorkou intenzívne diskutovali aj o tom, ako docieliť, aby aj obyvatelia Humenného pocítili, že na Slovensku rastie hrubý domáci produkt (HDP) ako aj priemerné platy, klesá nezamestnanosť a krajina napreduje dobrým smerom. „Diskutovali sme o nezamestnanosti, o jej príčinách, o tom, koľko percent ľudí možno je nezamestnateľných a z akých dôvodov,“ vysvetlila hlava štátu.


Keďže Humenné patrí medzi najlepšie hospodáriace a najmenej zadĺžené mestá na Slovensku, smerovali novinárske otázky aj na tieto pozitívne ukazovatele. „Pani primátorka je silná manažérka, vidieť to aj na týchto ekonomických výsledkoch, že mesto je v prebytku a pozitívne hospodári. A je tu skutočne snaha nastavovať systém a jasné pravidlá vo všetkom,“ pochválil hospodárenie mesta.


Andrej Kiska bol naposledy v Humennom začiatkom roka, keď navštívil Záchytný tábor v našom meste. Zaujímalo nás, či odvtedy zaregistroval nejaké zmeny. „Bolo to veľmi zlaté, vtedy aj teraz sme sa zastavili na benzínovej pumpe a mali tam rovnakú obsluhu. Privítali ma tí istí ľudia a hovoria, pán prezident, boli sme tu aj v januári a vitajte zas. Spýtal som sa ich, čo nového, a oni, ide to," uviedol prezident.


Ten si dnes v Humennom pozrel aj vojenský cintorín, kde si položením venca uctil pamiatku obetí oboch svetových vojen. Navštívil aj základnú školu pre talentované deti na Hrnčiarskej ulici. V nej sa na chvíľu vžil aj do učiteľskej úlohy a piatakov vyskúšal z angličtiny. U prvého osloveného študenta síce zrejme kvôli jeho tréme nebol úspešný, no so spolužiakom Riškom si predsa len trochu pokonverzoval, a potom mu aj osobne napísal jednotku. Hodinu angličtiny zažil aj v prváckej triede, kde mu najmenší žiaci zaspievali v tomto jazyku aj pieseň o desiatich malých prstíčkoch.


Hlava štátu sa v sprievode viceprimátora Andreja Semanca (nez., nominant Smeru) navštívila aj základnú s materskou školou v osade Podskalka. Zaujímal sa o prospech detí, nahliadol do ich zošitov a skontroloval aj školské vedomosti. Jedného zo žiakov vyskúšal aj z matematiky a keďže sa mu úroveň jeho vedomostí pozdávala, zapísal prekvapenému žiakovi do žiackej knižky jednotku. Obyvatelia tamojšej osady mu pripravili aj zaujímavý kultúrny program, v neformálnych rozhovoroch mu prezradili aj svoje životné radosti a strasti. Na záver svojej návštevy Podskalky prezident vyhlásil, že zo zhruba 360 osád u nás patrí táto humenská vo všetkých oblastiach medzi najlepšie na Slovensku.


Popoludní sa Andrej Kiska stretol ešte s vedením a zamestnancami mäsokombinátu Mecom. Počas prehliadky závodu u najväčšieho zamestnávateľa v okrese debatoval aj o tom, či je v Humennom dosť ľudí na to, aby v prípade vytvorenia ďalších pracovných miest, boli momentálne nezamestnaní ochotní nastúpiť do práce. Hoci súd po návrhu jedného z bývalých obchodných partnerov začal voči Mecomu viesť konkurzné konanie, fabrika tvrdí, že je v dobrej ekonomickej situácii. Prezidenta informovali, že chcú v budúcom roku vytvoriť 50 nových pracovných miest, čo by mohlo pomôcť znížiť mieru nezamestnanosti v meste.


Hlava štátu potom pri odchode z podniku a skončení pracovnej návštevy mesta skonštatovala, že sa mu v Humennom veľmi páčilo. „Pán prezident mi pri odchode povedal, že odchádza od nás s veľmi dobrými pocitmi. Pri našom osobnom rozhovore mi poďakoval aj za veľmi dobré organizačné zvládnutie svojho pobytu v Humennom. Teší ma, že naše mesto naňho urobilo taký dobrý dojem,“ dodala na záver jeho návštevy primátorka Vaľová. 

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 30.11.2016 | počet zobrazení: 24948

Počet návštev od 18.09.2011: 3799220
Počet návštev dnes: 2110
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie