Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Berta


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pravoslávni veriaci slávili odpustovú slávnosť na počesť sv. Cyrila a Metoda

Pravoslávni veriaci slávili odpustovú slávnosť na počesť sv. Cyrila a Metoda

Nedeľa 14. mája bola nielen Dňom matiek, ale pravoslávni veriaci z Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom si pripomenuli sv. Cyrila a Metoda odpustovou slávnosťou, ktorá bola spojená so sv. Liturgiou.


Slávnostnej bohoslužby sa zúčastnilo množstvo mladých ľudí, detí a pravoslávnych veriacich, duchovní otcovia z blízkych farností, poslanci Mestského zastupiteľstva, ale aj zástupca primátorky, Ing. arch. Andrej Semanco a prednosta Okresného úradu v Humennom, Ing. Ondrej Mudry s rodinou. Počas sv. Liturgie sa veriacim prihovoril správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Strážskom, prot. Mgr. Michal Džugan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Stakčíne, Mitr. prot. Mgr. Ján Gliganič, ktorí vyzdvihli dôležitosť oslavy sviatku apoštolov Cyrila a Metoda. Práve oni priniesli našim predkom nielen prvý jazyk, ale hlavne vieru v Boha, ktorá ich vyviedla z tmy pohanstva. Zároveň vyjadrili vďaku všetkým, ktorí aj v neľahkých časoch budovali pevné základy pravoslávnej viery v Humennom a okolitom kraji. Okrem toho pri príležitosti sedemstých narodenín nášho mesta prezradili, že aj chrám Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom sa tohto roku dožíva krásneho jubilea, osemnástich rokov.


V rámci odpustovej slávnosti venoval otec Mitr. prot. Mgr. Peter Humeník viceprimátorovi a prednostovi Okresného úradu v Humennom na pamiatku dve repliky ikon solúnskych bratov. Neskôr sa už všetci pobrali v sprievode na obchôdzku chrámu. Významom tejto procesie bolo šírenie zvesti o Evanjeliu na všetky svetové strany. V závere si prítomní veriaci pochutnali na sladkom občerstvení, ktoré pre nich bolo pripravené.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 15.05.2017 | počet zobrazení: 11670

Počet návštev od 18.09.2011: 3118679
Počet návštev dnes: 784
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie