« späť
Aktuality a oznamy » Pozrite sa zblízka aj na huby, ktoré nedávame do praženice

Pozrite sa zblízka aj na huby, ktoré nedávame do praženice

Magický svet húb predstavil Jonáš Gruska, zvukový umelec a nadšený mykológ, zakladateľ vydavateľstva LOM, priestoru LOM v Bratislave a festivalu MYKOLOM.


Jesenné prechádzky v lese sa môžu pretaviť aj v nazbieranie nových informácií o hubách a ich fascinujúcom svete, ktorý sa rozprestiera všade okolo nás.


Druhá fáza sa udiala v priestoroch NERV Platforma, o.z. V prednáške z cyklu podujatí Materialists Now 2022 „Úvod do sveta húb“ porozprával Jonáš Gruska o možnostiach a skúsenostiach s identifikáciou húb, ich fotografovaním a dokonca pestovaním v domácich podmienkach.


Svet húb je fascinujúci a doposiaľ málo prebádaný prírodný fenomén a okrem možnosti zberania dubákov predstavuje širokú oblasť ľudského poznávania prírody a jej procesov. Huby môžu liečiť, ich rast inšpirovať tvorbu dopravného systému miest, čistiť životné prostredie, byť stavebným materiálom, a tiež krásne svetielkovať, ak si do lesa vezmete UV baterku.


Prednáške predchádzal výlet do lesov v okolí dedinky Osadné. Jonáš Gruska v NERV-e na nazbieraných exemplároch vysvetlil špecifiká jednotlivých druhov a ukázal aj exponáty naozaj miniatúrne, ale krásou konkurujúce akýmkoľvek viac viditeľným hubám. Na huby teda treba skúsiť chodiť aj po štyroch a s dobrou lupou.


Do knižnice NERV-u pribudli hubárske pexesá a kniha Jonáša Grusku „Petržalské lišajníky“.


V dňoch 23. a 24. septembra sa v priestore LOM v Bratislave uskutoční ďalší ročník festivalu MYKOLOM, ktorý pripravuje Jonáš s priateľmi, združujúci pokročilých amatérskych mykológov. Okrem tém klasicky hubárskych sa preberú aj jedlé plesne a fermentácia húb.


Info:
https://space.lom.audio/mykolom


Ďakujeme za skvelý zážitok!
Pozrite sa zblízka aj na tie huby, ktoré nedávame do praženice.


Projekt bol realizovaný s podporou Mesta Humenné.


Jana Bercelová,
NERV Platforma


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z.
« predchádzajúci Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z. Úvod do sveta húb - podujatie NERV Platforma, o.z.
aktualizácia: 21.09.2022 | počet zobrazení: 829

Počet návštev od 18.09.2011: 4569031
Počet návštev dnes: 198
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie