Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Poučme sa od Třebíča ako znížiť cenu tepla

Poučme sa od Třebíča ako znížiť cenu tepla

Primátorka mesta Humenné Jana Vaľová sa na nedávnej jednodňovej pracovnej ceste zaujímala predovšetkým o tepelné hospodárstvo v našom partnerskom meste Třebíč. Na pozvanie primátora Pavla Heřmana navštívila nielen magistrát, ale aj spoločnosti zaoberajúce sa výrobou tepla a kogeneračných jednotiek (TEDOM a TTS). Vypočula si prezentácie ich činnosti a pozrela sa aj do výroby.

Hlavným dodávateľom tepla v Třebíči je spoločnosť TTS, ktorá prevádzkuje viacero teplární v meste. Teplo v nich sa vyrába z biomasy (štiepka, slama), čím sa napomáha k udržateľnosti ich regiónu, pretože biomasu dodávajú do kotolní poľnohospodári a lesy. Peniaze tak ostávajú v regióne a navyše sa tým vytvárajú aj ďalšie pracovné miesta.

Humenčania v porovnaní s občanmi Třebíča platia za teplo o vyše 50% viac a pritom mesto Třebíč nemá ani podiel v teplárenskej spoločnosti. Tá bez finančnej účasti mesta každoročne vymieňa staré potrubia za nové, buduje nové trasy a zavádza nové technológie predovšetkým z domácej výroby a zo Švédska. Ďalšou zaujímavosťou je, že z uzavretej skládky tuhého komunálneho odpadu po jej rekultivácii vedia cez kogeneračné jednotky využiť plyn, ktorý sa tam vytvára a tak následne zadarmo vytápajú bazény či obce. V Českej republike je už 16 takýchto skládok na bioplyn.

Kogenerácia je jedným z vysoko účinných a zároveň ekologicky prijateľných spôsobov výroby elektriny, ktorý spočíva v efektnom využití odpadového tepla, ktoré pri výrobe elektriny vzniká. Pri procese kombinovanej výroby elektriny a tepla je energia vstupného paliva využitá až na 90 %, straty sú minimálne. Kogeneračné jednotky je možné využiť vo všetkých objektoch s celoročnými nárokmi na odber tepla, respektíve chladu. Sú to predovšetkým nemocnice, domovy dôchodcov, plavárne, kúpele či zimné štadióny, v prípade využitia bioplynu aj čističky odpadových vôd, družstvá a skládky komunálneho odpadu. Štandardným palivom pre kogeneračné jednotky je zemný plyn, spaľované však môžu byť i iné palivá, napríklad LPG alebo bioplyn.

Spoločnosť TEDOM napríklad prevádzkuje kogeneračné jednotky na spaľovanie drevnej biomasy ako alternatívneho zdroja energie aj na Slovensku a to vo Svite, Handlovej, Malackách, Detve a ďalších mestách.

Aj v Humennom máme takúto skládku ako v Třebíči, čo znamená, že máme možnosť využiť zdroje, ktoré by znížili cenu tepla ako je to aj v iných mestách. Nie je potrebné vyvinúť nič nové, len využiť postupy, techno­lógie, ktoré už existujú a sú v praxi osvedčené.

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 09.03.2012 | počet zobrazení: 43204

Počet návštev od 18.09.2011: 3525014
Počet návštev dnes: 381
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie