Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Poskytovanie príspevku na stravovanie v súlade so senior kartou: humenských poskytovateľov čakajú zmeny

Poskytovanie príspevku na stravovanie v súlade so senior kartou: humenských poskytovateľov čakajú zmeny

V utorok 23. júla 2019 bolo z iniciatívy prednostky MsÚ Valérie Kurťákovej zvolané pracovné stretnutie so zástupcami všetkých reštauračných zariadení, ktoré na území mesta poskytujú stravovanie pre humenských seniorov v zmysle schválených „Zásad poskytovania stravovania a príspevku na stravovanie pre držiteľov karty Senior“. Stravovanie poskytujú priamo vo svojich priestoroch, prípadne aj donáškou pre ŤZP občanov alebo pre jednotlivcov, ktorí z dôvodu zdravotného stavu nie sú schopní si stravu odobrať.

Hlavným cieľom bolo vzájomne sa informovať o plnení podmienok vyplývajúcich zo zásad a rovnako nájsť účinné riešenia a spôsoby kontroly ich dodržiavania, aby sa predišlo problémom, ktoré pretrvávajú napriek prijatým opatreniam pri poskytovaní stravovania.

Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia radnice, vedúci odboru sociálnych vecí a starostlivosti o obyvateľov Ladislav Bogdan, právnik mesta Štefan Bukovčík a Mária Vaľová za referát sociálnych služieb.

Ako povedala v úvode prednostka Valéria Kurťáková: „Benefity pre vybrané skupiny Humenčanov sú vyplácané z rozpočtu mesta, ktorý sa tvorí aj z daní a poplatkov všetkých občanov tohto mesta. Doterajšia prax a hlavne opakované, osobné skúsenosti zamestnancov z niektorých útvarov MsÚ žiaľ potvrdili, že v napĺňaní spomínaných zásad zostáva niekoľko oprávnene kritizovateľných miest. Cieľom dnešného stretnutia je spolu hľadať účinné opatrenia, aby sa poskytovanie stravovania pre seniorov prostredníctvom reštauračných zariadení realizovalo presne tak, ako je to definované v schválených zásadách a následných dodatkoch."

Stravovanie pre seniorov, držiteľov karty senior zabezpečujú aj školské jedálne pri základných školách ZŠ), ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a to následovne: Sídl. I. – ZŠ Švermova a ZŠ Pugačevova, Sídl. II.A – ZŠ Hrnčiarska, Sídl. III. – ZŠ Dargovských hrdinov, ZŠ Laborecká, Námestie slobody, Gorkého, Sídl. Poľana a okolie – ZŠ Kudlovská, Sídl. Pod Sokolejom – Valaškovce a Jasenovská – ZŠ SNP 1.

Záujemcovia po dohode s vedúcimi školských jedální môžu obedovať priamo v jedálni ZŠ, alebo si stravu odnášať domov. Aktuálne túto možnosť využíva 171 občanov mesta. Existuje aj ďalšia alternatíva, tou je dovoz stravy na určenú adresu prostredníctvom zamestnancov niektorej z 9 humenských reštaurácií, ktoré sú aktuálne zapojené do systému poskytovania stravy.

  • Z mestskej pokladnice sa za rok 2018 vyplatilo za tieto benefity vyše 261 tisíc Eur.
  • V roku 2019 mestskí poslanci schválili na vyplatenie príspevku na stravu v zmysle spomínaných zásad celkovo 300 tisíc Eur.

Problém podľa doterajších zistení,ktoré nahlásili mestskému úradu niektorí samotní držitelia senior karty je v tom, že zadefinované zásady a prax odoberania stravy je v niektorých reštauráciách odlišná. Konkrétne to znamená, že senior má nárok na odobratie len jedného jedla denne s príslušnou zľavou podľa výšky dôchodku. Nemožno si dohodnúť iný interval, alebo to, že od pondelka do štvrtka na obed neprídem a v piatok si vyberiem naraz 5 obedov. Taktiež nie je možné kumulovať si zľavy tak, že namiesto 2 obedov s doplatkom odoberiem len 1 obed ale bez doplatku.

V prípade neodobratia obeda v príslušný deň stravníkovi nevzniká náhrada zaň v ďalších dňoch.

Niektorí prevádzkovatelia priznali, že seniori ich sami žiadajú, aby si mohli svoje SENIOR KARTY nechať trvalo alebo dočasne odložené v reštaurácii, od ktorej si jedlo odoberajú. Dôvodom má byť vraj obava týchto seniorov zo straty karty alebo jej nezabudnutia doma. Takéto požiadavky sú však v rozpore so spomínanými zásadami, pretože SENIOR KARTA je neprenosná. Časť z prítomných poskytovateľov donášky stravy do miesta bydliska však mala k tomuto zámeru vážne výhrady. Žiadali, aby boli zásady zmenené a aby bola aj možnosť nechávať SENIOR KARTY priamo u zástupcu reštaurácie.

Povinné používanie novej mobilnej aplikácie bude kontrolným meradlom toho, v akom rozsahu plnia alebo neplnia reštauračné zariadenia (ktoré zároveň zabezpečujú aj donášku stravy), platné ustanovenia "Zásad poskytovania stravovania a príspevku na stravovanie pre držiteľov karty Senior“ a ich povinnosti vyplývajúce zo zmluvy. Táto aplikácia bude napojená na GPS. Pomocou on-line prepojenia si úradníci MsÚ budú môcť preveriť, či v daný deň bola na konkrétnu adresu odvezená z konkrétnej reštaurácie konkrétnemu poberateľovi strava, na ktorú mal v konkrétny deň nárok. Dokonca sa bude dať skontrolovať aj to, v akom čase si privezenú stravu poberateľ – dôchodca prevzal.

Pripomienky a výhrady k novinke však majú poskytovatelia, ktorí zároveň stravu rozvážajú. Predovšetkým preto, lebo firma, ktorá aplikáciu poskytne, požaduje za jej užívanie mesačný nájom vo výške 30 Eur. Poskytovatelia tvrdia, že takáto suma je pre nich privysoká, lebo nemajú záruku, či vôbec mesačne rozvezú po meste toľko stravy, aby im zisk z rozvozu zaručil žiadaných 30 Eur. Ďalšou otázkou bolo, čo v prípade, ak má reštaurácia štyroch donáškarov – či si bude musieť prenajať štyri aplikácie a mesačne za ich užívanie zaplatiť 120 Eur. Prítomní zástupcovia zariadení verejného stravovania tvrdili, že pre nich by bolo najvýhodnejšie, ak by nová aplikácia fungovala v systéme mobilných telefónov.

Zámerom súčasnej humenskej samosprávy je nastaviť podmienky presne v rozsahu, ako to definujú zásady a tiež zmluva medzi mestom a poskytovateľom. Musí platiť pravidlo, že všetci dodávatelia (reštaurácie) budú poskytovať donáškové služby rovnako. A práve toto by mala spomínaná mobilná aplikácia nastavením kontroly zaručiť. Termín začiatku jej používania bude spresnený po konzultácii s dodávateľom a povinnosť používať ju pri donáške stravy klientom, bude zároveň i predmetom zmluvných podmienok.

  • Možno dodať, že zmluvy medzi mestom a poskytovateľom stravovania a donášky stravy sa podpisujú na obdobie jedného roka, s možnosťou ďalšieho predĺženia.
  • Každoročne mesto Humenné vyhodnocuje poskytovanie benefitov pre občanov mesta v zmysle Kariet výhod Humenčanov schválených MsZ v roku 2016.

Počas doby poskytovania sa postupne upravovala výška príspevkov na stravu smerom nahor pre jednotlivé kategórie prijímateľov. Poslanci schválili kategórie príspevkov podľa výšky súbehu starobného dôchodku/inva­lidného/výslu­hového + vdovského dôchodku. Dodatkom k zásadám č.2 sa rozširuje skupina poberateľov podľa výšky súbehov dôchodkov, a to z 450 € na 500 € s príspevkom 1,00 €.

Na stretnutí 23. júla bola občas aj búrlivejšia diskusia. Všetci z prítomných však súhlasili, aby bol odber stravy v prirodzenom prostredí občana transparentný a zároveň zabezpečený tak, aby nevznikali pochybnosti, že dochádza k porušovania spomínaných zásad. Ako povedala na záver prednostka MsÚ Valéria Kurťáková, humenská radnica pripraví ešte ďalšie, obsahom podobné stretnutie a na ňom už spoločne do praktickej realizácie dotiahnu všetky relevantné návrhy a pripomienky zúčastnených.

Text: Ľuboš Ondovčin

« späť

aktualizácia: 08.08.2019 | počet zobrazení: 1452

Počet návštev od 18.09.2011: 3741168
Počet návštev dnes: 960
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie