Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Pomôcť by mohli rigoly a suché poldre

Pomôcť by mohli rigoly a suché poldre

Prvý májový deň priniesol podvečer aj približne hodinovú extrémnu zrážkovú činnosť, po ktorej došlo k záplave Jasenovskej ulice. Odvodňovací kanál nestíhal vodu a blato odoberať, preto sa vylieval na cestu a postupne aj do dvorov priľahlých rodinných domov. Vyhlásená bola mimoriadna situácia II. stupňa povodňovej aktivity, keďže ohrozený sa stal majetok obyvateľov i Správy ciest PSK.


V pondelok (4.5.) zvolal primátor mesta Miloš Meričko pracovné stretnutie zainteresovaných strán. Problém je niekoľkoročný, nutné bolo nielen reagovať na aktuálnu situáciu, spraviť opatrenia, ale aj nájsť riešenia, aby sa situácia nezopakovala.


Na zasadnutí sa zúčastnili riaditelia Správy a údržby ciest (SÚC) PSK, oblasť Humenné (Ľubomír Galanda), Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, závod Humenné (Kristián Babinec), zastúpené tiež boli Technické služby, Mestská polícia a Odbor územného plánovania, výstavby, životného prostredia, dopravy a zelene Mestského úradu.


„Následkom dažďa sa väčšia časť vody prúdila cez Košickú ulicu. Cestný žľab na jej konci nestihol vodu odvádzať a tá ohrozila cez Jasenovskú ulicu oproti stojace tri domy. Z kopca a vyvýšených miest pozdĺž Jasenovskej ulice sa voda valila taktiež, naplnený a upchatý odvádzací prícestný žľab sa vylieval a voda s blatom cez cestu postupovala na chodníky a do dvorov rodinných domov," opísal situáciu Milan Kuruc, riaditeľ Technických služieb mesta Humenné.


Extrémne zrážky boli nebezpečné nielen samotným prívalom vody, ale aj nánosmi blata, ktoré sa prinášali z priľahlých stavebných pozemkov (Košická ulica) a z ornej pôdy (nad vyvýšenou lokalitou pozdĺž Jasenovskej ulice).


Komunikáciu 3. triedy má v správe SÚC PSK. Cestná priekopa a dažďová kanalizácia na ceste neslúžia na odvodňovanie okolitých pozemkov. Má zbierať vodu z cesty, tak hovorí norma.


„V katastri obce Jasenov nad Jasenovskou ulicou je pole s rozlohou niekoľko desiatok hektárov, ktoré má ešte holú ornicu. Takže vrchná časť ornice plus štrky z miestnej komunikácie, ktorá sa už rozpadáva, sa splavili do priekopy a upchali všetky priepusty. Štrk a blato – to nie je materiál z cesty. Odvodnenie území po vytrvalých zrážkach cez dažďovú kanalizáciu je nereálne," tvrdil Ľubomír Galanda.


Chodníky a komunikácie sú priebežne čistené, hlavný kanál je aktuálne od nánosov blata i štrku uvoľnený, priepustný. Ďalší vytrvalejší dážď a s ním spojený prísun blata však opäť môže spraviť problémy. Ako riešenie situácie bola navrhnutá výstavba rigolov pred pozemkami na Košickej ulici (kde prebiehajú stavebné práce) alebo zavedenie suchých poldrov na poliach ešte na území katastra obce Jasenov (aby aspoň z časti vodu zachytávali). Je nutné riešiť príčiny, nie následky.


V najbližších dňoch sa stretne primátor Miloš Meričko aj so starostkou Jasenova Luciou Sukeľovou.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán
« predchádzajúci Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán Pracovné stretnutie zainteresovaných strán
aktualizácia: 07.05.2020 | počet zobrazení: 2357

Počet návštev od 18.09.2011: 3746704
Počet návštev dnes: 1356
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie