Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Október   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

meniny má Aurel


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Po stopách 1. sv. vojny s KVH Beskydy

Po stopách 1. sv. vojny s KVH Beskydy

Uplynulý týždeň 27. júna sa na pôde Mestského úradu v Humennom uskutočnila prezentácia najnovších edukačných materiálov Klubu vojenskej histórie Beskydy (KVH) pod názvom Po stopách 1. svetovej vojny na severovýchodnom Slovensku.


Občianske združenie KVH Beskydy pripravilo nové propagačno-edukačné materiály, ktoré sa venujú pamiatkam 1. sv. vojny. „Tieto materiály sa pripravovali viac než rok a ich cieľom je spropagovať toto zabudnuté dedičstvo, ktoré tu máme po tomto vojnovom konflikte,“ vysvetlil predseda OZ KVH Beskydy, Martin Drobňák. Súčasťou prezentácie bol aj krátky pietny akt, v rámci ktorého položil primátor mesta Humenné Miloš Meričko veniec k pamätníku na vojnovom cintoríne z 1. sv. vojny v Humennom.


Vyše 200 vojnových cintorínov na severovýchodnom Slovensku
Prezentáciu otvoril Radoslav Turik, ktorý prítomných oboznámil s činnosťou OZ KVH Beskydy a neskôr už spolu s predsedom občianskeho združenia Martinom Drobňákom porozprávali o najnovších propagačno-edukačných materiáloch a publikáciách. „V rámci projektu obnovy vojenských cintorínov z 1. sv. vojny spolupracujeme s kolegami zo Slovinska, Českej republiky, Rakúska a ďalších krajín strednej a juhovýchodnej Európy. Snažíme sa spropagovať dedičstvo 1. sv. vojny. Výstupom toho sú práve tieto propagačné materiály, ktoré majú turistom či návštevníkom priblížiť zaujímavosti, ktoré sa na severovýchodnom Slovensku nachádzajú a sú spojené s konfliktom 1. sv. vojny,“ povedal Drobňák.


V rámci propagačných materiálov je k dispozícii široká paleta informácií od letáčikov po edukačné materiály, ktorých súčasťou sú spomienky vojakov i civilistov, ktorí sa zúčastnili 1. sv. vojny. Publikácie Mesto a vojna a Hory a vojna sa zaoberajú vojnovými udalosťami na frontových líniách karpatských kopcov. Čerpať z nich môžu najmä školy, pretože majú za cieľ priblížiť 4 náučné turistické chodníky venované udalostiam 1. sv. vojny, ale tiež prezentujú konkrétne severovýchodné mestá Slovenska, ktorých sa 1. sv. vojna priamo dotýkala, a to Bardejov, Svidník, Humenné, Stropkov, Medzilaborce a Snina. Spomínané propagačné materiály budú distribuované do všetkých miest a obcí, ktorých sa týkajú a do turistických informačných centier.


1. sv. vojna v Humennom
V Humennom nám udalosti 1. sv. vojny pripomína hneď niekoľko miest. Či už vojnový cintorín, ale aj Valaškovský most, železničná stanica a pri nej socha vojaka Švejka, ale aj kalvária a jej kaplnka na vrchole, ktorá dodnes zachovala priestrel po delostreleckom granáte.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 02.07.2019 | počet zobrazení: 1904

Počet návštev od 18.09.2011: 3317011
Počet návštev dnes: 237
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie