Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Plenér ikon v rámci poľsko-slovenského pohraničia vyvrcholil vernisážou

Plenér ikon v rámci poľsko-slovenského pohraničia vyvrcholil vernisážou

Vernisážou, ktorej dôstojný rámec dodala výstava malieb z dielne Andreja Urama Murína znázorňujúcich Bohorodičku, sa v piatok 6. októbra ukončil plenér pod názvom Ikony poľsko – Slovenkého pohraničia. Vernisáž umocnila svojou prítomnosťou primátorka mesta Humenné Jana Vaľová, ktorá vyzdvihla pozitívne naladenie, charizmou vyžarujúce obrazy a vyslovila uznanie za úspešne zvládnuté práce, v ktorých sa zračí osobnosť každého autora. Aj keď predloha bola spoločná, každý obraz je svojim spôsobom ojedinelý.


Podľa legendy z čias počiatkov kresťanstva, kráľ Agbar ťažko ochorel, ale veril, že ak uvidí Kristovu tvár, uzdraví sa. Poslal maliara, aby namaľoval portrét Krista, ku ktorému sa bude modliť. Ale maliar si netrúfol na portrét a keď sa to Ježiš dozvedel, vzal zo stola obrus a vtlačil doň svoju tvár. Maliar vzal kráľovi túto podobu Kristovej tváre a kráľ sa kontempláciou pred obrazom uzdravil. Na mandylionoch sa objavuje aj iná verzia Kristovej tváre, a to tá, ktorú Kristus otlačil idúc krížovou cestou do Veronikinej šatky. Na tomto obraze sa Kristova tvár zobrazuje aj s tŕňovou korunou a kvapkami krvi.


Posolstvo ikon, ktoré sprevádzajú veriacich od vzniku kresťanstva, a ich význam aj pre dnešného človeka ozrejmil duchovný otec Peter Humeník.


Denne dobre naladená skupina s veľkým záujmom o vedomosti, sa v priebehu týždňa venovala osvojeniu technických postupov – príprave podkladu, kresbe, nanášaniu žĺtkovej tempery, zlateniu a striebreniu, zakonzervovaniu a adjustáži. V časovo náročnom harmonograme sa ale našlo miesto aj pre spoznávanie pozoruhodností Humenného, prehliadku zámku, prechádzky ulicami, ktoré teraz zdobia v jesenných farbách odeté stromy. Je potrebné vyzdvihnúť aj význam nových priateľstiev, ktoré v počas spoločnej práce vznikli a sú predpokladom k ďalšej plodnej spolupráci partnerských miest Humenného a Sanoku.


V mene účastníkov plenéru s odovzdaním symbolickej kytice sa za príležitosť dozvedieť sa viac o spoločnom kultúrnom dedičstve, ktoré nás v poľsko-slovenskom pohraničí spája, poďakovala primátorke a zamestnancom Mestského úradu v Humennom Mária Lelková, predsedníčka Občianskeho združenia Podvihorlatská paleta.

Projekt spolufinancovaný z Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Štátneho rozpočtu SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko- Slovensko 2014–2020.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 11.10.2017 | počet zobrazení: 6970

Počet návštev od 18.09.2011: 3801211
Počet návštev dnes: 1976
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie