Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Papagáj, Sergej a Ventilovka boli hlavnými hosťami Dňa železnice

Papagáj, Sergej a Ventilovka boli hlavnými hosťami Dňa železnice

Aj tento rok si pre nás Podvihorlatský železničný spolok a Železničná spoločnosť Slovensko pripravili zaujímavé podujatie Deň železnice. Jeho piaty ročník nesklamal a návštevníci sa mohli vo vlakovom depe v Humennom pokochať pohľadom na historické i moderné vlaky a v niektorých sa dokonca previezť.


Papagáj, Sergej a Ventilovka ako známe historické rušne boli hlavnými ťahúňmi podujatia. Parný rušeň Ventilovka sa dokonca predviedol ešte vo svojej pôvodnej verzii, pričom už čoskoro ho čaká komplexná rekonštrukcia, vďaka ktorej bude žiariť v novom šate, podobne ako predtým filmový rušeň Sergej. V rámci toho bola Ventilovka aj slávnostne pokrstená šampanským a poklepaním s kladivom. Okrem toho sa počas Rušňoparády predstavili návštevníkom rôzne druhy rušňov a vlakov pre nákladnú i osobnú dopravu, dokonca aj také, ktoré v našom regióne nepremávajú, ale na ukážku ich zapožičali vlakové depá zo Západného Slovenska. Návštevníci si dokonca mnohé z nich mohli vyskúšať a pozrieť sa do priestorov, kde sa bežný cestujúci nedostane. Každý vláčik sa samozrejme odmenil za potlesk počas prehliadky typickým trúbením.


Počas celého Dňa železnice ste sa mali možnosť povoziť aj na kyvadlovom vláčiku, ktorý na kolesách premával z vlakového depa do centra mesta a späť. Navyše bol pripravený aj bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpili s tancom členovia súboru ľudového tanca Radosť z ukrajinského mesta Luck a rovnako aj ich rodáci s dychovým orchestrom. Ukrajinskí tanečníci a hudobníci ukázali fenomenálne čísla, ktoré ich naučili v Paláci detí a mládeže v Ukrajine, ktorý možno prirovnať k nášmu Centru voľného času Dúha. O hudobnú atmosféru sa postarala skupina Retro. Okrem toho boli pre návštevníkov a hlavne detičky pripravené aj sprievodné podujatia, kolotoče, stánky s občerstvením, historické autá veterány, ale aj prehliadka záchranných zložiek ako hasiči, policajti, či nácvik prvej pomoci Červeného kríža, alebo maľovanie a interaktívne hry v zábavnom vozni pre deti.


Prvú septembrovú sobotu tak do vlakového depa zavítalo neskutočné množstvo Humenčanov i cezpoľných, ktorí potvrdili, že akcia Dňa železnice má každým rokom väčší a väčší úspech. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 04.09.2017 | počet zobrazení: 13294

Počet návštev od 18.09.2011: 3746746
Počet návštev dnes: 1398
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie