Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Konštantín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » PAMÄTNÉ DNI MESTA I. (sobota)

PAMÄTNÉ DNI MESTA I. (sobota)

Kultúrny program Pamätných dní mesta, v rámci ktorých si pripomíname 703. výročie od najstaršej zachovanej písomnej zmienky o Humennom, odštartoval v sobotu (12.9) popoludní. Z dôvodu šíriaceho sa koronavírusu sa vystúpenia presunuli spred Mestského kultúrneho strediska do amfiteátra. S účinnosťou od 1. septembra sa totiž zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v exteriéroch v jednom okamihu v počte nad 1 000 osôb. Každý účastník pri vstupe do areálu dostal náramok. Bolo potrebné dodržiavať protiepidemio­logické opatrenia – prekryté horné dýchacie cesty, dezinfekcia rúk.


Program prítomných zaviedol do sveta rytierov, divadelníkov, spevákov i hudobníkov. Najmenší predviedli svoju kreativitu a maliarske zručnosti pri aktivite Išiel kamienok na vandrovku, v rámci ktorej maľovali kamene. Deti si mohli pestrofarebný výtvor zobrať so sebou alebo ho darovať do Turistického informačného centra. Turisti z rôznych kútov sveta, ktorí centrum navštívia, si kameň môžu vziať so sebou… a vandrovka sa začína.


Úvod patril Skupine historického šermu Cohors z Prešova. Zameriavajú sa na stredovek, ukážky pozostávali z bojov zblízka – muža proti mužovi. Rytierske zručnosti ako šikovnosť, rýchlosť a obratnosť si skúsili aj malí chlapci z publika. Nechýbal humor, smiech ani sladká odmena.


„Bojujeme už 25-ty rok. V Humennom sme už po šiesty raz, veľmi nás teší, že sme súčasťou Pamätných dní mesta. Pripravili sme si ukážky stredovekých bojov s rôznymi replikami dobových zbraní, strelecký oddiel strieľal z hákovníc – prvé palné zbrane stredoveku. Keďže som rodák z Dlhého nad Cirochou, som tu doma. O Humenčanoch môžem hovoriť len v superlatívoch. Spolupráca na vysokej úrovni," povedal Rastislav Čus zo skupiny Cohors.


Dramatizácia slovenskej klasiky z pera Martina Kukučína Rysavá jalovica zaručene pobavila prítomných. Hodinové divadelné predstavenie odohrali profesionálni herci z Občianskeho združenia Na doske z Prešova.


Druhá polovica sprievodného programu patrila dvom hudobným hosťom. Najprv vystúpila košická kapela s názvom Bobova diéta. Fanúšikovia označujú ich tvorbu prívlastkami nápaditá, hravá a nadčasová. Žánrovo sa pohybujú na pomedzí jazzu, folku a world music. Repertoár tvorili takmer výlučne vlastné autorské skladby.


Podvečer patril speváčke Karmen Pál-Baláž, známej zo súťaže Česko Slovenská Superstar z roku 2018. Spomedzi Sloveniek sa umiestnila najlepšie a ako sama hovorí, hudba je celým jej vesmírom.


„V Humennom som už vystupovala, ale s mikulášskym divadelným predstavením pred pár rokmi. So skupinou som si pripravila špeciálny program. Približne pred rokom som vydala svoj prvý album, pre koronavírus som však mala veľmi málo priestoru na prezentáciu nových skladieb. Práve v Humennom odzneli piesne z albumu, z čoho sa veľmi teším. Užili sme si to naplno," dodala Karmen Pál-Baláž.


Nedeľňajší (13.9.) program sa začína od 15:00 hod. divadelným predstavením pre deti Maťko a Kubko. V rámci Humenského toliara sa predstavia súbory Vychodňare, Parchovianka a Rusinija.


Tešíme sa na stretnutie!


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Pamätné dni mesta I. (sobota) Pamätné dni mesta I. (sobota)
« predchádzajúci Pamätné dni mesta I. (sobota) Skupina historického šermu Cohors Skupina historického šermu Cohors Zapojili sa aj deti z publika Pamätné dni mesta I. (sobota) Pamätné dni mesta I. (sobota)
aktualizácia: 13.09.2020 | počet zobrazení: 3517

Počet návštev od 18.09.2011: 3244390
Počet návštev dnes: 221
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie