Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Február   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Odmietame zneužívanie športu na politické ciele

Odmietame zneužívanie športu na politické ciele

Volejbalový šport patril dlhé roky k popredným športom nášho mesta a na reprezentovanie klubu boli Humenčania oprávnene hrdí. O to väčšie cítime sklamanie, že nad zásadami fair play, na ktoré sa klub VK Chemes Humenné dlhodobo odvoláva, prevládla politika, nenaplnené politické ambície niektorých jednotlivcov a z nich vyplývajúce neakceptovateľné podmienky klubu a sponzora voči mestu Humenné. Je veľmi smutné, že klub, ktorý nezastupuje len profesionálov, ale aj množstvo žiakov a dorastencov, zaťahuje deti a ich rodičov do politických hier svojho sponzora a robí si z nich rukojemníkov.

Mestské zastupiteľstvo v Humennom rozhodlo v uplynulom volebnom období (26.11.2012– schválený zámer a 25.2.2013– schválené zmluvy), akou formou mesto Humenné podporí športové kluby pôsobiace v meste. Časť podpory sa skladá z počtu bezodplatných hodín pre kluby v športových zariadeniach a druhá časť z priamej finančnej dotácie pre deti a mládež. Trvalo pritom na rovnakých podmienkach pre všetky športové kluby, v ktorých pôsobí aj mládež. Poslanci mestského zastupiteľstva trojpätinovou väčšinou schválili návrh zmlúv so športovými klubmi.

Po námietkach a niekoľkých stretnutiach basketbalového a volejbalového klubu poslanci časť ich pripomienok akceptovali a opäť trojpätinovou väčšinou rozhodli o finálnej podobe zmluvných vzťahov. Jediným zo siedmich športových klubov, ktorý zmluvné podmienky (od roku 2012) dodnes neakceptoval, je VK Chemes Humenné. Zmluva je verejne prístupný dokument na webovej stránke mesta a VK Chemes Humenné ju môže kedykoľvek podpísať a mesto to bude akceptovať.

Mesto Humenné poskytuje pre VK Chemes Humenné bezodplatne 971 hodín ročne v športovej hale, čo činí 38 840 Eur. Rovnako financuje priamou dotáciou mládež a to v roku 2014 schválenou čiastkou 24 000 €, ktorá podlieha schvaľovaniu mestského zastupiteľstva a jej výška sa za posledné roky výrazne nezmenila. Preto odmietame tvrdenie vedenia VK Chemes Humenné, že príčinou odstúpenia ich sponzora sú neakceptovateľné podmienky zmluvy s mestom. Zmluva je štandardná a mesto, ak dlhodobo prenajíma svoj majetok, musí dodržiavať zákony. VK Chemes Humenné ako jediný klub od roku 2012 túto zmluvu neakceptuje a nechce ju podpísať. Aj napriek tomu má vytvorené podmienky a prístup do športovej haly, inak by predsa nemohol odohrať súťaž v sezónach 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014 a získať majstrovský titul 2-krát v danom období.

Náklady na mestskú športovú halu v roku 2013 činili 166 860 €, čo znamená, že ak by športová hala nemala žiadne iné príjmy a bola by využívaná iba pre športové kluby bezodplatne (teda iba za 1 €), mesto by muselo utlmiť niektoré svoje rozvojové aktivity ako je napríklad verejné osvetlenie, oprava chodníkov, materských škôl, pretože by muselo vykryť všetky náklady na prevádzku tejto športovej haly z daní občanov mesta.

Sponzorovanie športu vnímame ako významnú a spoločensky prospešnú snahu pomôcť konkrétnemu športovému odvetviu. Absolútne neprijateľné sú však pre nás snahy zneužívať športový klub na osobné mocenské ciele. Odmietame preto snahy vedenia VK Chemes Humenné zasahovať do politiky a pod podmienkou pokračovania v športovej činnosti vyžadovať si výnimku z dohodnutých pravidiel či priamo porušovanie zákona pri prideľovaní finančných dotácií pre mládež. Ak klub naďalej nebude uhrádzať svoje pohľadávky voči telocvičniam základných škôl, bude si mesto dlžnú sumu naďalej uplatňovať v rámci poskytovanej dotácie tak, ako mu to ukladá zákon a všeobecne záväzné nariadenie. Mesto Humenné je ochotné rokovať o rozšírení predmetu nájmu o poskytnutie jednej miestnosti celoročne a nie štyroch miestností, ako to požaduje VK Chemes Humenné v športovej hale. Nie sme však ochotní ustúpiť zo zliav pre mládež a seniorov, ktorí sú občanmi nášho mesta

Mesto Humenné má záujem o zotrvanie volejbalu v našom meste, avšak nemôže a nechce porušovať zákony pri dlhodobom prenájme svojho majetku a pri poskytovaní finančných dotácií pre deti a mládež. Sme presvedčení, že mesto Humenné ako jedno z mála miest poskytuje zdarma športovú halu aj A- mužstvu VK Chemes Humenné aj napriek tomu, že má podporovať iba mládež a deti. Pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. Športovci oháňajúci sa heslom fair play by tomu mali určite rozumieť.

V najbližšom období mesto prinesie konkrétny návrh na riešenie situácie, ktorá by vznikla odstúpením generálneho sponzora, aby volejbal v Humennom zotrval.

« späť

aktualizácia: 03.12.2014 | počet zobrazení: 18289

Počet návštev od 18.09.2011: 3254964
Počet návštev dnes: 819
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie