Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Matúš


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Odbor sociálny a bytový vykonal kontrolu držiteľov čipových kariet Senior, navyše sa rozšírila ponuka stravovacích zariadení pre dôchodcov

Odbor sociálny a bytový vykonal kontrolu držiteľov čipových kariet Senior, navyše sa rozšírila ponuka stravovacích zariadení pre dôchodcov

Letné mesiace júl a august znamenajú pre pracovníkov Odboru sociálneho a bytového Mestského úradu v Humennom administratívnu kontrolu podkladov o držiteľoch čipových kariet Senior. Ide hlavne o kontrolu potvrdení zaplatenia miestnych daní a poplatkov za komunálny odpad. V rámci tejto kontroly bolo skontrolovaných 2 555 kariet a automaticky zablokované boli benefity 15 stravníkom, ktorí si nesplnili svoju povinnosť zaplatenia poplatkov. Pre ostatných držiteľov Senior karty sa rozšírila ponuka stravy o nové stravovacie zariadenie.


Keďže máme najnižšie dane v regióne, mesto Humenné si aj napriek tomu môže dovoliť prinášať benefity pre svojich občanov. Jedným z týchto benefitov je aj nová multifunkčná čipová karta, ktorá platí už takmer rok od 1. septembra 2016. Vďaka tomu, že sa Karta výhod vymenila za čipovú kartu Humenčan, Junior a Senior, poskytla všetkým zúčastneným pohodlné a bezpečné riešenie a zjednodušenie využívania benefitov, najmä príspevku na stravu. Radnica prostredníctvom týchto kariet získala prehľadnejšie informácie a kontrolu o počte odobratých obedov a pod. Zároveň sa zavedením čipových kariet pre občana zjednodušil celý proces od vybavenia až po jej samotné využívanie zo strany občanov.


Čo sa týka čipovej karty Senior, dôchodcovia ju využívajú vo veľkej miere hlavne pre potreby stravovania vo vybraných školských jedálňach pri základných školách a zariadeniach spoločného stravovania vyvarujúceho typu na území mesta, ktoré samospráva poskytuje v rámci svojho sociálneho programu za podmienok stanovených v zásadách poskytovania stravovania. Aktuálne v týchto mesiacoch júl – august dochádza k prerušeniu poskytovania stravy z dôvodu zhromažďovania a kontroly dát. Ako sme už spomínali, počas leta je potrebné si overiť a skontrolovať všetkých držiteľov čipových kariet Senior, hlavne ich potvrdenia o zaplatení miestnych daní a poplatkov za komunálny odpad. V prípade nezrovnalostí sú takýto občania automaticky vyradení zo zoznamu držiteľov čipových kariet a benefity sú im automaticky zablokované. Kontrolou bolo takto zistených 15 prípadov stravníkov, ktorí nemali uhradenú prvú splátku za komunálny odpad či daň z nehnuteľnosti. Ďalších 15 držiteľov čipových kariet už nemalo nárok na stravu.


Pripomeňme si ešte, že žiadateľ o poskytovanie stravovania musí byť držiteľom čipovej karty Senior vo veku nad 62 rokov. Mal by byť poberateľom starobného, invalidného, výsluhového alebo vdovského dôchodku s trvalým pobytom v meste Humenné minimálne 3 roky. Zároveň nesmie mať takýto žiadateľ voči mestu žiadne finančné záväzky ako sme už vyššie spomínali a nesmie byť voči nemu vedené žiadne neukončené súdne alebo exekučné konanie.


Ak si to zhrnieme, tak v roku 2016 využilo možnosť uplatniť si príspevok na stravovanie v priemere 830 stravníkov mesačne. Náklady na stravovanie predstavovali celkovú sumu 151 027 eur. V rámci stravovacích zariadení si seniori mohli vybrať z ponuky niekoľkých školských jedální (ŠJ pri ZŠ Dargovských hrdinov, Laborecká, Kudlovská, Hrnčiarska, Švermova, Pugačevova a SNP) a 7 reštaurácií, napr. Modrý kocúr na pešej zóne, Gaštanka v lokalite Dubník, reštaurácia Šport pri mestskom kúpalisku, Poľovník, Lahôdky Nimcová, Reštaurácia Bowling. Od 1. augusta tohto roku túto ponuku poskytovania stravy pre držiteľov čipových kariet Senior rozšírila aj reštaurácia Perrun pub&restaurant na Sídlisku pod Sokolejom.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

aktualizácia: 17.08.2017 | počet zobrazení: 3693

Počet návštev od 18.09.2011: 3248310
Počet návštev dnes: 1546
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie