Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Roland


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Ocenili sme športovcov za rok 2017

Ocenili sme športovcov za rok 2017

V nedeľu 30. septembra 2018, sa za účasti primátorky mesta Jany Vaľovej, v priestoroch historického zámku v Humennom odovzdávali ceny športovcom, jednotlivcom aj kolektívom, za ich prínos v oblasti športu za uplynulý rok.


Cenu ŠPORTOVEC ROKA udelilo Mestské zastupiteľstvo Martinovi Hyškovi za úspešné reprezentovanie Mesta Humenné a umiestnenie sa na popredných miestach v športe na republikovej úrovni. Martin Hyška sa už od svojho detstva venuje zjazdovému lyžovaniu. Od svojich 8 rokov až dodnes preteká v alpských disciplínach zjazdového lyžovania za klub HLK – Humenský lyžiarsky klub v Humennom. Študoval na športovom Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade, kde nastúpil vďaka otvoreniu projektu COP – Centier Olympijských príprav pre talentovanú mládež financovanú Ministerstvom školstva. To už bol niekoľkonásobný víťaz Slovenského pohára a držiteľ titulov Majstra Slovenska v kategórii žiactva a predžiactva. Počas juniorského obdobia sa niekoľkokrát stal Majstrom Slovenska v kategórii juniorov a v roku 2013 dokonca Vicemajstrom Slovenska v kategórii mužov v slalome. Je členom mužskej reprezentácie SR v zjazdovom lyžovaní. Jeho cieľom je zúčastniť sa blížiacej Zimnej olympiády 2018 v Pjongčangu a účasť na pretekoch Svetového pohára. Okrem lyžovania sa Martin venuje kitingu, vodnému lyžovaniu a surfovaniu. K jeho najväčším úspechom v rámci Slovenska patria: 2. miesto – Majstrovstvá Slovenska 2013 mužov v slalome a 3. miesto – Majstrovstvá Slovenska 2016 mužov v slalome.


CENU ZA ROZVOJ A PODPORU ŠPORTU získal Michal Mihálik. Pán Mihálik sa športu začal venovať už na základnej škole. Spolu s Michalom Tokárom založili kulturistický oddiel pri TJ Požiarnik, v ktorom pri kulturistike bolo aj džudo. Všetci cvičenci boli zapojení aj do súťaží Dobrovoľnej požiarnej ochrany v požiarnickom športe, v ktorom úspešne reprezentovali mesto Humenné. Michal Mihálik v tomto amatérskom športovom odvetví získal 10 krát po sebe 1. výkonnostnú triedu. V rokoch 1968 – 1970 viedol cyklistický krúžok. V cyklistike, ktorej sa venuje dodnes dosiahol individuálny úspech 10. miestom na Majstrovstvách Slovenska do vrchu 1969 na Čertovici. V športovej kulturistike sa v roku 1970 dostal do širšieho reprezentačného výberu Slovenska. V džude bol v rokoch 1968 a 1970 majstrom východoslovenského kraja vo váhovej kategórii do 85 kg. Na vojenčine pretekal za Štart České Budějovice, kde v power liftingu obsadil 3. miesto v Českej republike. Po návrate zo štúdií v Moskve založil v Humennom oddiel karate ktorý vedie dodnes. V športovom karate dosiahli zverenci pod jeho vedením rôzne úspechy na slovenských, európskych aj svetových šampionátoch. Dnes sa klub karate rozvíja v TJ Slávia CVČ Dúha v Humennom, kde je pán Mihálik zároveň predsedom a trénerom, a okrem karate cvičí aj ČCHI KUBG (QI GONG) a TABAKA. Ako tréner dosiahol 2. triedu a ako rozhodca 1. triedu a zároveň je aj skúšobným komisárom 1. triedy v škole GOJU RYU karate.


Cenu ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV ROKA získal Futbalový klub Humenné a jeho žiaci v kategórii U15. Futbal v Humennom má dlhoročnú tradíciu, ktorá sa datuje od roku 1908. Prvým futbalovým klubom na území mesta bol HAC Humenné. Humenský futbal odvtedy poznačili mnohé premeny, úspechy i menej dobré obdobie. V súčasnosti sa nášmu humenskému futbalu darí. Vedenie FK Humenné si stanovilo za cieľ vyhrať 2. žiacku ligu a prinavrátiť mládežnícky futbal tam kde patrí, do 1. Ligy. Prvým základným predpokladom bolo splniť licenčné podmienky a dobudovať infraštruktúru štadióna, ihriska s umelým povrchom. Klub má kvalifikovaných trénerov, tak ostávalo splniť tú najdôležitejšiu – aby starší žiaci vekovej kategórie U15 svoju súťaž vyhrali a postúpili. V sezóne 2016/2017 mužstvo odohralo 26 zápasov, s bilanciou: 22 výhier, 2 remízy, 2 prehry s aktívnym skóre 77:13! Najlepším strelcom mužstva bol Adam Kičina, ktorý súperovu sieť napol 20 krát. Zaujímavosťou je, že brankár Ondrej Vasilco bol nielen najlepším brankárom v súťaži, ale dal aj 9 gólov. Postupom starších žiakov vekovej kategórie U15 do 1. žiackej ligy, team zabezpečil prvú ligu pre všetky vekové kategórie, a to pre U15 a U14 prvú ligu starších žiakov, pre U13 a U12 prvú ligu mladších žiakov a od kategórie U11, U10 a U9 hrajú pod hlavičkou prípraviek Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Týmto postupom U15 získali mladí futbalisti aj licenciu Útvaru talentovanej mládeže od SFZ na 3 roky. Dnes sa hráčska základňa pohybuje okolo 300 hráčov do 19 rokov a od sezóny 2017/2018 je súčasťou FK Humenné aj družstvo dievčat do 15 rokov v počte 35 hráčok.


Ocenenými hráčmi cenou Športový kolektív roka boli:
Ondrej Vasilco
Adam Kičina
Dávid Bobela
Šimon Šnúrik
Samuel Harvan
Rastislav Šepeľa
Maroš Harvila
Samuel Lopanič
Samuel Šuľak
Patrik Macko
Markus Volovský
Oliver Lukacko
Tomáš Turčík
Eduard Baránek


CENU PRIMÁTORKY ZA ROZVOJ ŠPORTU A REPREZENTÁCIU MESTA si z rúk primátorky prevzali Peter Jenčura, Peter Ištván a Ľubomír Pidanič.


Peter Jenčura je predsedom ObFZ v Humennom, ktorý riadi súťaže v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Na zväze začal pracovať ako člen športovo technickej komisie v roku 1998. V rokoch 2005–2009 bol predsedom disciplinárnej komisie a v rokoch 2011 – 2012 pôsobil ako predseda komisie rozhodcov ObFZ Humenné. Zastupoval ObFZ na Východoslovenskom futbalovom zväze, bol členom ŠTK 2005 – 2009 a členom komisie rozhodcov 2009–2013. Od roku 2013 je predsedom ObFZ v Humennom, členom Riadnej konferencie VsFZ a členom Riadnej konferencie SFZ. Od roku 1997 je futbalovým rozhodcom. Momentálne je jediný rozhodca pôsobiaci na úrovniach SFZ a reprezentuje naše mesto a náš futbal po celom Slovensku. Ako rozhodca v prvej lige má za sebou presne 104 stretnutí.


Bicykel, a horská cyklistika zvlášť, učarovali zrejme na celý život nášmu ocenenému športovcovi a trénerovi Petrovi Ištvánovi. Ako sám hovorí, vrchol svojej kariéry dosiahol v príprave tréningového procesu a vo vedení národných družstiev SR na medzinárodných pretekoch ako reprezentačný tréner v horskej cyklistike. No skôr než sa začal venovať cyklistickým talentom, aj on sám dosiahol významné úspechy v cestnej cyklistike, keď sa v mládežníckých kategóriách stal majstrom SR a ČSSR. V Humennom v roku 1993 založil klub horskej cyklistiky a 21. mája 1994 zorganizoval prvé preteky v horskej cyklistike v Humennom, ale aj 3. kolo slovenského pohára Vesel Cup 1997 v disciplíne cross country v lesoparku Hubková. Peter Ištván sa výraznou mierou pričinil o propagáciu a rozvoj športovej disciplíny „Horská cyklistika na Slovensku“. Od roku 1996 dva roky pôsobil vo funkcii hlavného trénera reprezentačného družstva SR v kategóriách Muži, Ženy, Juniori v disciplínach cross country a downhill. Zúčastnil sa so svojimi zverencami na niekoľkých ME, MS a svetových pohároch v horskej cyklistike a so zverencom Ľubošom Kondisom aj na OH Atény 2006. V súčasnosti je riaditeľom a trénerom športového klubu cyklistiky Petist Bike, založeného v roku 2016 a začleneného do Slovenského zväzu cyklistiky. Klub zabezpečuje pod jeho vedením športovú prípravu talentovaných žiakov základných a stredných škôl. Klub pod vedením Petra Ištvána už druhý rok organizuje súťažné podujatie pre mladých cyklistov od veku 2 do 15 rokov pod názvom Petist Bike, ktoré sa stretlo s veľkou obľubou a stáva sa peknou športovou tradíciou v našom meste.


Ľubomír Pidanič sa venoval športom od detstva, hral futbal a bol súťaživý typ, čo mu ostalo až dodnes. K činkám sa dostal po nástupe na Základnú vojenskú službu, kde spoznal chlapov s ktorými sa spoločne venovali posilňovaniu a benchpressu. V roku 2015 sa odhodlal na prvú súťaž, a to Majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke a výkonom 175 kg skončil štvrtý a tzv. benchpress ho chytil za srdce. Nasledo­vali Medzinárod­né Majstrovstvá Slovenska v kulturistike do 80 kg, kde skončil na siedmom mieste. Nakoľko sa kulturistika a benchpress nedajú veľmi kombinovať, rozhodol sa ostať pri benchpresse. Stal sa Vicemajstrom SR do 93 kg v Bánovciach nad Bebravou, získal 1. miesto v Slovenskom pohári v tlaku na lavičke RAW, t. j. bez superdresu v Žiline kategória Muži Stredná a 1. miesto o pohár primátora mesta Michalovce, 2. miesto o Pohár Matice Slovenskej v Michalovciach kategória Muži a 3. miesto kategória Open. V novembri 2017 na Vianočnej cene v Trenčíne predviedol osobný súťažný výkon 215 kg. V roku 2018 získal titul Majster SR v kategórii Masters1 do 93kg a 2. miesto v kategórii Muži do 93 kg, 3. miesto o Pohár SNP v Trenčianskych Tepliciach v kategórii Masters. Po týchto výkonoch bol pozvaný do reprezentácie Slovenska. Začiatkom októbra sa zúčastní Majstrovstiev Európy v Luxembursku kde sa bude snažiť prekonať rekord SR, ktorý je 217,5 kg.


Slávnostné odovzdávanie ocenení kultúrnym programom spestrila speváčka a humenská rodáčka Lenka LeRa Rakárová.


Autor a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci Martin Hyška Michal Mihálik FK Humenné U-15 Peter Jenčura
aktualizácia: 01.10.2018 | počet zobrazení: 8920

Počet návštev od 18.09.2011: 3781852
Počet návštev dnes: 1901
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie