Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2019   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

meniny má Zdenka


Počasie
Pondelok 23.09.2019
aktuálne o 17:01
Prevažne polooblačno
teplota 13°C
predpoveď na zajtra
Prevažne polooblačno
cez deň 21°C / v noci 11°C

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Občania Podskalky si upratujú okolie a znižujú dlhy na nájomnom

Občania Podskalky si upratujú okolie a znižujú dlhy na nájomnom

upratovanie Podskalka Občania na Podskalke sa v uplynulých mesiacoch rozhodli, že si svoje okolie upracú a vyčistia od odpadkov. Spolu s rómskou radou a Technickými službami mesta Humenné, terénni sociálni pracovníci (TSP) zrealizovali akciu „Upratovanie Podskalky“, čo viditeľne zmenilo prostredie, v ktorom komunita žije. 26. septembra technické služby vykonali úpravu mosta pripevnením nového zábradlia. Pre najchudobnejšie rodiny spolu s Úniou žien Valaškovce uskutočnili darovanie šatstva. S Mestským úradom v Humennom a riaditeľom ZŠ a MŠ Podskalka sa uskutočnili aktivity ako Mikuláš, Deň matiek, MDD. V prázdninovom období TSP v spolupráci s MsÚ zorganizovali nultý ročník futbalového turnaja a pre mladšie deti sa pripravili aktivity pod názvom „Namaľuj si krásny deň“, pričom všetky zúčastnené deti boli obdarované. 

V rámci riešenia problému neplatičov došlo vďaka TSP k postupnému zníženiu dlhov na nájomnom dohodami o splátkových kalendároch. Mesto hľadá v súčasnosti razantnejšie riešenie, ako prinútiť nájomcov mestských bytov, znížiť vzniknuté nedoplatky a plnenie si povinností vyplývajúce z nájomnej zmluvy. Aktuálne pri prehodnocovaní podmienok k 30.09.2012 mesto nepredĺžilo, a ani nepredĺži, nájomné zmluvy s tými občanmi, u ktorých dlh pretrváva. Jedinou podmienkou predĺženia nájomnej zmluvy je vyplatenie dlhov, prípadne uzatvorenie dohody o splátkach. V priebehu tohto roka pristúpilo k dohode o splátkach 75 nájomníkov, ktorí na základe toho uhradia 41 720,98 Eur. Za toto obdobie od 01.01.2012 do 31.08.2012 bola uhradená dlžoba od nájomníkov celkovo vo výške 66 528,94 Eur.

V rámci aktivačnej činnosti funguje v osade Podskalka rómska hliadka v počte štyroch príslušníkov, ktorí v čase od 19,00 – 23,00 hod kontrolujú dodržiavanie verejného poriadku, nočného pokoja. Šiesti, ktorí zabezpečujú čistotu a poriadok v osade.

Terénni sociálni pracovníci nadviazali spoluprácu s jednotlivými školami, ktoré navštevujú deti marginalizovanej rómskej komunity, predovšetkým so Špeciálnou základnou školou Humenné, dorastovými lekármi, ktorých navštevujú rodičia s deťmi. Terénny pracovník sa stal predĺženou rukou lekára, ktorý priamo upozorní rodinu na dodržiavanie termínov očkovania, pravidelných návštev lekára a poradní.

V školskom roku 2012 – 2013, Stredné odborné učilište Strážske otvorilo triedy pre deti z osady Podskalka a to: pre chlapcov – pomocný murár a dievčatá – žena v domácnosti. Taktiež Súkromná základná umelecká škola v Humennom otvorila triedy na podchytenie talentov v odbore tanečnom, hudobnom a literárnom.

Dňom 07.11.2011 mesto Humenné začalo realizovať projekt Zavádzanie terénnej komunitnej sociálnej práce na Podskalke a následne pokračuje v Národnom projekte Terénna sociálna práca. Tento projekt sa realizuje prostredníctvom 2 terénnych sociálnych pracovníkov (TSP) 4 asistentov. Ich cieľom je poskytnúť odbornú pomoc všetkým obyvateľom, ktorí sa ocitnú v nepriaznivej sociálnej situácii a nie sú schopní, ani s pomocou rodiny a blízkych osôb, nájsť primerané riešenie svojho sociálneho problému. Terénni sociálni pracovníci zhromažďujú, spracovávajú a uchovávajú údaje, ktoré sú nevyhnutné na objektívne posúdenie sociálnej situácie klienta, poskytovanie poradenstva.

Terénni sociálni pracovníci nadviazali úzku spoluprácu s ÚPSVaR v Humennom, a to hlavne s pracovníkmi sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, s cieľom predchádzania záškoláctva, čo sa prejavilo na jeho poklese. Ďalšou oblasťou je predchádzanie vzniku porúch psychického, fyzického a sociálneho vývinu detí. Zvýšil sa dôraz na výchovný program, ako aj sociálny program pre deti, ktorým boli orgánmi sociálnej právnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo súdmi uložené výchovné opatrenia. Tu sa predovšetkým využíva pomoc psychológa z ÚPSVaR.

K predchádzaniu priestupkovej a trestnej činnosti sa nadviazala spolupráca s OOPZ v Humennom, čím došlo k jej poklesu. Uskutočnili sa viaceré besedy s mládežou a deťmi zamerané na záškoláctvo, ale predovšetkým na riešenie drogovej závislosti a kriminálnej činnosti.

« späť

aktualizácia: 05.11.2012 | počet zobrazení: 29352

Počet návštev od 18.09.2011: 2745393
Počet návštev dnes: 747
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie