Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » OBCHVAT OSADY PODSKALKA – cesta i cyklochodník

OBCHVAT OSADY PODSKALKA – cesta i cyklochodník

Na stretnutí sa za Mesto Humenné zúčastnil Miloš Meričko, primátor mesta, Mária Cehelská, viceprimátorka, Michal Babin, poslanec MsZ a PSK, Tatiana Mašková, vedúca Odboru územného plánovania, výstavby, životného prostredia, dopravy a zelene (ÚPVŽPDaZ), Marián Šalata z Odboru ÚPVŽPDaZ a Viera Novotná z Odboru správy majetku. Zástupcovia Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) prišli v zložení Jana Krivková, vedúca úseku riaditeľa, právny útvar SÚC PSK, Michal Danko, námestník pre investície SÚC PSK, Ľubomír Galanda, riaditeľ pre oblasť Humenné SÚC PSK.


V súčasnosti prechádza cez lokalitu Podskalka cesta III. triedy, ktorá vedie do obcí za osadou smerom na Ptičie, Chlmec a Porúbku. Správcom komunikácie je Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kra­ja.


Prekládka by sa začínala od posledných domov na Ulici na Podskalku v Humennom, pokračovala by západným smerom v priestore medzi lesom a osadou Podskalka a napojila by sa na súčasnú cestu v priestoroch odbočky smerom k záhradkárskej o­sade.


„V územnom pláne mesta Humenné je už od roku 2006 zakreslená preložka tejto cesty, ktorá teraz prechádza stredom osady. Jej preloženie je navrhnuté smerom na západ od terajšej osady. V súvislosti s tým, správca cesty vypracoval projektovú dokumentáciu, na základe ktorej bolo vydané územné rozhodnutie o umiestnení stavby," vysvetlil Marián Šalata.


Projektové dokumentácie pre stavebné povolenie sú vypracované, potrebné sú ešte majetkové vysporiadania pozemkov pod navrhovanou cestou.


„Máme zásobník ďalších projektov v rámci tohto roku a toto je jeden z nich. Preto sme sa rozhodli rozbehnúť a pokračovať v ňom. Chceme, aby bol projekt súčasťou IROP-u, teda Integrovaného regionálneho operačného programu. Keď príde prvá možnosť v novom programovom období, budeme sa uchádzať," povedal Ľubomír Galanda.


Cieľom stretnutia bolo rokovanie ohľadom možnosti prevodu majetkov len pre účely na tento projekt, z čoho vzišli vzájomné dohody a spoločný výstup.


Vlastníkov pozemkov, s ktorými bude potrebné rokovať, je veľa. Samospráva bude sprostredkovateľom v prípade vlastných pozemkov i urbárskej spoločnosti Humenský Sokol, pozemkové spoločenstvo. Čo sa týka súkromných pozemkov, bude mesto k dispozícii.


„Chceme byť nápomocní vo všetkom. Cesta bude slúžiť obyvateľom mesta, vieme byť ústretoví," podotkol primátor mesta.


„V územnom pláne táto preložka je podchytená. Otázka znie, ako dlho bude trvať oslovovanie majiteľov pozemkov. Bude to maratón. Vyvlastnenie má svoje podmienky. Potom bude nasledovať financovanie výkupu," doplnil Ľ. Galanda.


Obe strany sa zhodli, že preložka cesty je potrebná z viacero dôvodov. Ide najmä o bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky cez lokalitu Podskalka,. Popri navrhovanej ceste bude vybudovaný aj samostatný cyklistický chodník a taktiež protihluková stena (bariéra) v úseku zastavanej oblasti.


Poslanec Babin prezentoval ďalší zámer. V prípade, že bude obchvat vybudovaný, môže dôjsť k prepojeniu tejto cesty, ktorá sa končí v Porúbke až po Vinianske jazero.


„Začala sa iniciatíva, aby sa prepojil Prešovský a Košický kraj práve cez Porúbku," ozrejmil Michal Babin.


V prvej fáze rokovaní sa prítomní zhodli na výstupe v podobe materiálu do zastupiteľstva PSK i Mestského zastupiteľstva v Humennom. Po schválení zámeru by sa mohlo začať s jednotlivými krokmi pre majetkové vysporiadanie pozemkov.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Zástupcovia humenskej samosprávy Zástupcovia humenskej samosprávy
« predchádzajúci Zástupcovia humenskej samosprávy Zástupcovia SÚC PSK Plánovaná prekládka cesty Plánovaná prekládka cesty Plánovaná prekládka cesty nasledujúci »
aktualizácia: 22.05.2020 | počet zobrazení: 5607

Počet návštev od 18.09.2011: 3502478
Počet návštev dnes: 2047
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie