Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Ivan


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Novým humenským vikárom sa od Veľkonočného pondelka stal ThLic. PaedDr. Martin Zlacký

Novým humenským vikárom sa od Veľkonočného pondelka stal ThLic. PaedDr. Martin Zlacký

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak zriadil uplynulý týždeň na veľký štvrtok svojim dekrétom Humenský archieparchiálny vikariát. Túto významnú skutočnosť slávnostne zverejnil na konci archierejskej svätej liturgie v Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove. Za vôbec prvého humenského vikára vymenoval farára grécko-katolíckej farnosti Zosnutia presvätej Bohorodičky v Humennom ThLic. PaedDr. Martina Zlackého.


Na Svetlý pondelok v chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky v Humennom Martina Zlackého slávnostne uviedol do úradu Vladyka Ján. Slávnostného obradu sa zúčastnila aj primátorka mesta Jana Vaľová s manželom, ktorá potom v neformálnom rozhovore s najvyššími predstaviteľmi grécko katolíckej cirkvi zaželala otcovi Martinovi Zlackému veľa úspechov pri jeho novom poslaní a zároveň s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom a ostatnými predstaviteľmi cirkvi sa rozprávali o novovzniknutom archieparchiálnom vikariáte v Humennom.


Prešovský arcibiskup a metropolita v zriaďovacom dekréte uviedol, že tak po modlitbách a zvážení urobil vedený starostlivosťou o jemu zverenú cirkev, aby mala k dispozícii všetko, čo je podľa chvályhodných zvykov a mravov potrebné pre dosiahnutie čo najväčšieho duchovného dobra aj pre najvzdialenejšie farnosti v Prešovskej archieparchii.


Metropolita Ján vyzdvihol pokoru, s akou otec Marek Zlacký prijal svoju novú funkciu. „Najprv sa zdráhal a to je dobré znamenie. Keby bol hneď nadšený, to by nebolo dobré. Povedal, nie som hodný, mám toho veľa, ale práve preto viem, že zvládne i viac,“ povedal metropolita gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Nový vikár bude pastoračne spravovať vikariát, teda vykonávať pastoračné návštevy vo farnostiach, vizitácie farností, po porade s metropolitom zvolávať kňazské dni, liturgické slávnosti a iné. Bude sa zúčastňovať na liturgických sláveniach a pracovných stretnutiach Prešovskej archieparchie, navrhovať prekladanie kňazov a štvrťročne referovať o vikariáte.


Vikár má právo nosiť kríž s ozdobami, nábederník a mitru. Bude tiež spravovať a dozorovať stavbu novej budovy vikariátu. V kompetencii prešovského arcibiskupstva naďalej ostávajú cirkevno právne a ekonomicko právne záležitosti.


„Aj ja som bol naklonený myšlienke humenskej eparchie a keď neprší, nech aspoň kvapká. Možno prídu prekážky, búrky aj nepriazeň, ale ak bude Boh viesť naše kroky, naše ciele sa naplnia,“ uviedol po slávnostnom uvedení do funkcie otec Martin Zlacký.


Nový humenský vikár pôsobí v našom meste od roku 2010. Je aj protopresbyter Humenského protopresbyteriátu, člen Kolégia konzultorov Prešovskej archieparchie a člen Presbyterskej rady Prešovskej archieparchie.

« späť

Novým humenským vikárom sa od Veľkonočného pondelka stal ThLic. PaedDr. Martin Zlacký Novým humenským vikárom sa od Veľkonočného pondelka stal ThLic. PaedDr. Martin Zlacký
« predchádzajúci Novým humenským vikárom sa od Veľkonočného pondelka stal ThLic. PaedDr. Martin Zlacký Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak
aktualizácia: 20.04.2017 | počet zobrazení: 9864

Počet návštev od 18.09.2011: 3128120
Počet návštev dnes: 983
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie