Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Fedor


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Nový projekt: „Otvorená dielňa - Letecko–modelársky klub“

Nový projekt: „Otvorená dielňa - Letecko–modelársky klub“

Letecko-modelársky klub Humenné (LMK) je jedným z najstarších modelárskych klubov, ktoré pôsobia na území Slovenska (a bývalého Československa). História klubu siaha do 50-tych rokov 20. storočia. Za toto obdobie klub odchoval okolo 200 modelárov, z ktorých vzišli niekoľkonásobní majstri ČSSR, Slovenska, víťazi svetových pohárov a Majstri Európy.

Modelársky šport v sebe spája manuálnu tvorivú činnosť pri návrhu, konštruovaní a stavbe modelov a aktívnu športovú činnosť pri tréningových aktivitách, športových sústredeniach a účastiach na domácich a medzinárodných súťažiach. Pre potreby stavby a konštrukcie modelov sú potrebné stabilné priestory, v ktorých je možné ponechať rozostavané konštrukcie modelov (na základe stanovených technologických postupov). Stavba modelov sa podľa náročnosti modelu pohybuje od niekoľko desiatok až po tisíc hodín.

Rozostavané modely nie je možné prenášať (napr.do skladu) z dôvodu možného poškodenia geometrie a konštrukčných častí. Ďalej pre stavbu modelov je potrebné strojné vybavenie (elektrické píly, brúsky, vŕtačky, CNC stroje) z ktorých mnohé vyžadujú fixné umiestnenie. Základom činnosti otvorenej letecko – modelárskej dielne by bol voľný prístup členov LMK a ďalších osôb podľa vopred stanovených podmienok. V prvom rade by to boli žiaci ZŠ Laboreckej a ďalej žiaci z ostatných ZŠ v Humennom, ktorí by odovzdali vzdelávacie poukazy na uvedenú činnosť pre školu ZŠ Laborecká za účelom aktívne sa zúčastňovať činností v uvedenom modelárskom krúžku. ZŠ Laborecká by poskytla pre uvedený účel priestory pre LMK Humenné s tým, že táto dielňa by bola otvorená aj pre mládež stredných škôl, ako aj pre dospelých členov LMK, ktorí budú pôsobiť ako vedúci uvedenej otvorenej dielne modelárskeho klubu.

ČINNOSŤ DIELNE:

  • Dielňa by mala byť otvorená denne od 15.00 hod. do 20.00 hod, po dohode aj v iných časoch
  • Dozor nad účastníkmi krúžku a odborné vedenie krúžku by bol zabezpečovaný členmi LMK
  • LMK podá žiadosť o dotáciu v spolupráci so ZŠ Laborecká na Mestský úrad za účelom prefinancovania nákladov za poskytnuté priestory (nájomné, energie)

Cieľom projektu bude technické a športové vzdelávania žiakov. Pod dozorom skúsených modelárov budú mať možnosť voľného prístupu do dielne tak, aby to nenarušovalo ich potrebu vzdelávania sa.

Riaditeľ školy ZŠ Laborecká a predseda LMK Humenné raz za dva mesiace vykonajú kontrolu dodržiavanie smerníc, ktoré budú vypracované pre tento experimentálny model vzdelávania žiakov.

Odmeňovanie žiakov finančnými alebo materiálnymi prostriedkami bude realizované na základe stanovených kritérií, základom je účasť na minimálne troch súťažiach, ktoré usporiada športová organizácia (člen Národného športového zväzu (Slovenský národný aeroklub). Odborne bude krúžok začlenený do športového klubu LMK, ktorý je súčasťou LERMAS, ktorý je súčasťou Slovenského národného aeroklubu (SNA). Prostredníctvom SNA sa členovia krúžku automaticky stávajú aj členmi Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) a získavajú medzinárodnú licenciu, ktorá ich oprávňuje účasti na všetkých druhoch modelárskych leteckých a raketových športových súťaží (verejné, národné a medzinárodné).

Člen krúžku, ktorý preukáže mimoriadne schopnosti a športové výkony je na základe kritérií stanovenými smernicami LERMAS zaradený do zoznamu talentovanej mládeže, kde podľa dosiahnutých výsledkov má nárok na ďalšie finančné a materiálne ohodnotenie.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 25.06.2019 | počet zobrazení: 1967

Počet návštev od 18.09.2011: 3727963
Počet návštev dnes: 1016
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie