Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Ivan


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Nezamestnanosť v Humennom klesla pod 11 percent, pracuje tu až o 1 126 ľudí viac ako pred rokom

Nezamestnanosť v Humennom klesla pod 11 percent, pracuje tu až o 1 126 ľudí viac ako pred rokom

Okres Humenné má podľa najnovších štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny najnižšiu nezamestnanosť za uplynulé desaťročie. Na júnovom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Humennom o tom vo svojom vystúpení informovala poslancov nová riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Monika Chomová. V celom okrese Humenné bolo v máji 2017 bez práce iba 10,85 % obyvateľov, čo je pokles miery nezamestnanosti oproti aprílu až o 0,87 percenta. V rámci Slovenska len v siedmych okresoch klesla nezamestnanosť výraznejšie ako v Humennom.


M. Chomová: Na jedno voľné miesto evidujeme šesť uchádzačov
Podľa riaditeľky Moniky Chomovej je pre nezamestnaných ľudí v okrese k dispozícii 590 voľných pracovných miest. Ich počet neustále stúpa a za rok vzrástlo toto číslo 2,5-násobne. Niečo vyše dve tretiny tohto počtu je voľných pre uchádzačov, ktorí nemajú ani maturitu, zvyšok je určených pre stredoškolákov a vysokoškolákov. Na jedno voľné pracovné miesto pripadá už len šesť uchádzačov, v porovnaní s koncom roka 2016, keď ich bolo až 16.


„Môžeme optimisticky povedať, že nezamestnanosť má klesajúcu tendenciu je najnižšia za posledných 10 rokov. Zamestnávatelia sú hladní po zamestnancoch a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo pre nich množstvo zaujímavých projektov,“ uviedla na zastupiteľstve s tým, že omnoho väčšiu šancu nájsť si prácu majú absolventi technických odborov ako tí vysokoškoláci, ktorí skončili spoločenské vedy ako je napr. sociálna práca.


Z evidencie vyradzujú väčšinou ľudí, ktorí si nájdu prácu
Riaditeľka odpovedala aj na viaceré otázky poslancov: Jednou z nich bolo aj to, koľko ľudí muselo z evidencie ich Úradu práce odísť kvôli nespolupráci a koľkí nastúpia do pracovného procesu. Ako uviedla, až 408 z 540 osôb, teda vyše 75 percent ľudí, ktorí boli vyradení z ich evidencie, si našlo nové zamestnanie. V máji bolo napr. na Úrad práce nahlásených 200 nových pracovných miest, a to najmä vo výrobnom priemysle, obchode a službách.


Zároveň uskutočnili 13 výberových konaní nielen pre zamestnávateľov v okrese Humenné, ale aj pre automobilku, vý­robca televízorov, či špedičnú spoločnosť na západnom Slovensku. Tie však už podľa riaditeľky Moniky Chomovej dopadli s veľmi zmiešanými výsledkami, keďže mnohí nezamestnaní aj napriek dostatočnej kvalifikácii hľadali rôzne výhovorky, aby tam nemuseli ísť pracovať.


V Humennom je najmenej ľudí bez práce na celom Zemplíne
V okrese Humenné je momentálne 32 509 ekonomicky aktívnych obyvateľov. A z nich 3 527 ľudí si nevie, resp. nechce nájsť prácu. Najväčší podiel v tejto skupine majú uchádzači o zamestnanie nad 50 rokov alebo dlhodobo nezamestnaní. „Aj pri týchto číslach však môžeme skonštatovať významné poklesy. Presne pred rokom dosahovala miera evidovanej nezamestnanosti až o takmer tri percentá viac a prácu malo o 1 126 Humenčanov menej, než je to v súčasnosti,“ hovorí riaditeľka.   


V súčasnosti má Humenné najmenej ľudí bez práce v rámci celého Zemplína a Horného Šariša a miera evidovanej nezamestnanosti je aj pod priemerom celého Prešovského alebo Košického kraja. Aktuálne štatistiky o miere nezamestnanosti potešili aj primátorku Humenného Janu Vaľovú, ktorá verí, že do konca roka môže nezamestnanosť v okrese klesnúť na jednocifernú hranicu. K takémuto optimizmu ju oprávňuje nielen priaznivý stav slovenskej ekonomiky a plánované rozšírenie výroby v prevádzkach viacerých našich a zahraničných zamestnávateľov v meste ako sú napr. textilné spoločnosti Damar Experiences a Quadra, mäsokombinát Mecom, či strojárska firma Andritz Slovakia alebo aj Nexis Fibers.


J. Vaľovú mrzí, že mesto nemá pozemky, ktoré by ponúklo investorom a na individuálnu bytovú výstavbu
„Na zastupiteľstve pravidelne počúvame od opozičných poslancov o sťahovaní sa ľudí za prácou mimo Humenné, lebo pracovné miesta vraj len zanikajú a nové vôbec nevznikajú. Aj najnovšie čísla ukazujú, kto tu šíri dezinformácie a kto reálne pomáha investorom pri ich podnikaní v meste. Ľudia z vedenia mnohých firiem v našom meste majú na mňa telefónne číslo, stretávam sa s nimi, ak majú nejaké problémy a chcú, aby sme im pomohli s ich riešením. Trochu ma mrzí, že mesto nemá pozemky, aby sem mohlo prilákať ďalšie firmy a ponúknuť ľuďom pozemky na individuálnu bytovú výstavbu. Stále však vznikajú nové pracovné miesta, nemusí ani prísť nový investor a vytvoriť 150 miest. Úplne stačí, keď tri firmy rozšíria výrobu a vznikne rovnaký počet pracovných miest. Týmto zlepšia nielen finančnú situáciu mnohých rodín, ale pomôžu aj lokálnej ekonomike v meste, lebo časť zo svojich príjmov minú u domácich podnikateľov alebo v službách,“ skonštatovala primátorka. 


Jana Vaľová pozitívne vníma aj skutočnosť, že sa zvyšuje nielen počet ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ale aj celkové počty zamestnaných ľudí. V Humennom je momentálne počet pracujúcich ľudí o 1500 vyšší, než tomu bolo v časoch rekordne nízkej nezamestnanosti v roku 2008.


Firmy v meste prosperujú
"Možno občas trochu závidíme okresom s vyššou nezamestnanosťou, lebo môžu dostať vyššie finančné stimuly na príchod nových investorov, no radšej oželieme tie dotácie, ak firmy v Humennom budú prosperovať a rozširovaním svojej výroby vytvárať toľko nových pracovných miest ako je tomu v posledných mesiacoch. Kolegovia z rôznych iných miest najmä na západnom alebo severnom Slovensku sa mi sťažujú, že u nich je pracovný trh „vyschnutý“. U nás je ešte zatiaľ z čoho vyberať, ale už aj pri našich pravidelných stretnutiach s investormi, som počula, že o chvíľu aj oni začnú mať ťažkosti s hľadaním nových ľudí. Nezamestnanosť je síce našťastie už pod 11 percentami, avšak 7–8 percent ľudí sú dlhodobo nezamestnaní alebo nezamestnateľní ľudia, ktorí z rôznych príčin nechcú pracovať. S Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny však už pripravujeme niektoré legislatívne zmeny, ktoré by aj takýchto ľudí viac motivovali pracovať,“ dodala humenská primátorka a poslankyňa NR SR, Jana Vaľová.

« späť

aktualizácia: 17.07.2017 | počet zobrazení: 4945

Počet návštev od 18.09.2011: 3128158
Počet návštev dnes: 1021
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie