Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Konštantín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Navždy odišla Edita Grosmanová

Navždy odišla Edita Grosmanová

S hlbokým zármutkom v srdci sme sa dozvedeli, že nás 31. júla naveky opustila Edita Grosmanová. Len chvíľu po oslávení krásnych 96. narodenín sa s ňou musíme navždy rozlúčiť. Ťažko sa hľadajú slová na vzdanie úcty takémuto človeku. Jej životný osud hovorí za všetko.


Bola silnou ženou plnou iskry a energie. Žiara jej osobnosti zasahovala každého, kto sa s ňou stretol a jej nezlomný duch bol príkladom pre mnohých. Bola v prvom transporte slovenských Židov do Osvienčimu. Prihovárala sa mladým ľuďom, prízvukovala im aké dôležité je nestratiť ľudskosť a na každého človeka hľadieť rovnako. Bolo jej osobným poslaním hovoriť o holokauste a najmä o holokauste na Slovensku, ktorý sama prežila.


Edita Grosmanová, rodená Friedmannová, sa narodila 11. júla 1924 v Humennom ako tretie zo siedmich detí manželov Friedmannových. Celé detstvo prežila v Humennom v nábožnej židovskej rodine. Zmenu postoja voči Židom začala pociťovať, keď ich začali v školách separovať od ostatných. Otec ako potrebný remeselník dostal prezidentskú výnimku, ktorá platila pre celú rodinu. Tá však prišla neskoro a Edita spolu so sestrou Leou boli odvezené prvým transportom 25. marca 1942 z územia Slovenského štátu do Osvienčimu. Lea zomrela v plynovej komore v decembri 1942. Edita napriek ochoreniu na kostnú tuberkulózu prežila celý Osvienčim a aj pochod smrti. Po vojne sa vrátila naspäť do Humenného, kde stretla svojho budúceho manžela Ladislava Grosmana. Obaja odišli študovať do Prahy, pričom Edita vyštudovala biológiu na Karlovej univerzite. V septembri 1968 celá rodina emigrovala do Izraela. Po smrti manžela žila striedavo v Izraeli a Kanade, v Toronte so svojím synom Jirkom.


Obchod na korze (anglicky The Shop on Main Street) bol prvým a dodnes ostáva jediným slovenským filmom oceneným najprestížnejšou filmovou cenou. Scenár k snímke napísal podľa svojej novely prozaik a scenárista Ladislav Grosman.


Edita Grosmanová o svojom manželovi povedala: „Môj manžel vždy bol a navždy zostal Humenčanom, nikdy sa tým netajil, miloval toto mesto a zomrel s láskou k nemu. Rád sa sem vracal, či už žil v Prahe alebo Izraeli.“


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Edita Grosmanová Edita Grosmanová
« predchádzajúci Edita Grosmanová Edita Grosmanová s manželom Ladislavom (1975) Edita Grosmanová s manželom Ladislavom a Arnost Lustig nasledujúci »
aktualizácia: 01.08.2020 | počet zobrazení: 1046

Počet návštev od 18.09.2011: 3244355
Počet návštev dnes: 186
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie