Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Najviac poškodená časť Valaškovského mosta zostala v roku 2017 nezrekonštruovaná

Najviac poškodená časť Valaškovského mosta zostala v roku 2017 nezrekonštruovaná

V uplynulých dňoch dostala viceprimátorka Mária Cehelská kritické upozornenie od obyvateľa mesta, na situáciu okolo (ne)vykonaných rekonštrukčných prác na Valaškovskom moste. Jedinečný most bol postavený rovnakou technológiou, akou bola postavená Eiffelova veža v Paríži. Most patrí medzi dominanty Humenného, verejnosti bol daný do užívania v roku 1900 a na jeho mieste stál pôvodne drevený most.


Presne 2. júna 2017 bol oficiálne zapísaný do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok ako nositeľ cenného autentického odkazu minulosti. V spomínanom roku boli na moste vykonané práce – obnova náteru na mostnej konštrukcii. Obnova bola realizovaná formou odstránenia starého skorodovaného náteru za pomoci vysokého tlaku vody a následne nanesenie novej vrstvy náteru. Nový náter bol podľa zverejnených informácií antikorózny, odolný voči oteru a bez problémov má zniesť aj menšie mechanické zaťaženie. Deklarovaná plocha mosta je 680 m2 a na nový náter sa malo spotrebovať 85 kg spomínanej špeciálnej farby. Toto všetko sú verejne overiteľné fakty. Otázkou podľa nespokojného občana, aj podľa súčasných zástupcov samosprávy mesta zostáva, z akého dôvodu nebola v roku 2017 ošetrená aj spodná časť Valaškovského mos­ta.


Zamestnanci MsÚ boli priamo na tvári miesta overiť informácie, či sa zakladajú na pravde – a žiaľ, potvrdili sa správy, že most určite nebol zo spodnej strany ošetrený. Hrdza je viditeľná na všetkých dolných častiach konštrukcie a niektoré diely mosta sú dokonca poškodené tak, že sa už vplyvom skorodovania viditeľne rozpadávajú.


Prečo v roku 2017 nebol vykonaný kompletný náter a kto je za to zodpovedný?
Práce na moste zastrešovali Technické služby mesta Humenné. Ich riaditeľ Milan Kuruc, potvrdil, že „približne pol roka pred oslavami Pamätných dní mesta v roku 2017 sme oslovili firmy špecializujúce sa na povrchovú úpravu oceľových konštrukcii. Po vizuálnej obhliadke mostnej konštrukcie sme spoločne konštatovali, že si vyžaduje hĺbkovú rekonštrukciu. Predstavuje to zbavenie konštrukcie starých vrstiev náteru a korózie metódou striekania pieskových zrniek vysokým tlakom na poškodené miesto“.


Tato technológia zaručuje zbavenie sa hĺbkovej korózie na poškodených miestach. Riaditeľ Milan Kuruc informáciu doplnil: „Cenová ponuka (ústna, po obhliadke) vo výške 36 000 Eur bola pre bývalú primátorku Vaľovú neúnosná a spôsob navrhovaného komplexného ošetrenia rezolútne zamietla. Oslovil som teda firmu z Humenného, ktorá zrealizovala ošetrenie konštrukcie formou vysokého tlaku vody a následného natretia vrchným náterom, odolným poveternostným podmienkam a oteru vzdorným. Ale len vrchnú konštrukciu mosta, nosnú konštrukciu zo spodnej strany pre nedostatok finančných prostriedkov nerealizovali“.


Z toho vyplýva otázka, prečo uvedené práce nerealizovali mestské Technické služby?
Milan Kuruc: „Z jednoduchého dôvodu. Nemáme pracovníka vyškoleného na horolezecké práce, ktoré si vyžadujú ovládať viazanie lana, upevnenia sa, zlaňovanie po mostnej konštrukcii. Ako technik jednoznačne odporúčam vykonať ošetrenie nosnej konštrukcie zo spodnej strany. To si bude vyžadovať postaviť špeciálne samonosné lešenie. Bude nutné napadnutý povrch ošetriť pieskovaním, lebo tlak vody nezaručí zbavenie hĺbkovej korózie a aplikovať špeciálny základný a krycí náter na zabránenie vzniku budúcej korózie.


Časť súčasných humenských poslancov informácia o polovičnom ošetrení mosta šokovala, pretože zo strany vtedajších zástupcov radnice nepadlo ani jedno slovo, že takto bude realizovaná starostlivosť a ochrana národnej kultúrnej pamiatky v Humennom.


Primátor Miloš Meričko tiež neskrýval sklamanie z postupu svojej predchodkyne. „Pani Vaľová po voľbách opakovane verejne tvrdila, že hospodárenie mesta po jej osemročnom primátorovaní zanecháva vo skvelom stave a že necháva v mestskej pokladni miliónové prebytky. Samozrejme, z nejakého dôvodu zabudla povedať aj viaceré podstatné veci. Napríklad, že Valaškovský most bol rekonštruovaný systémom Potemkinovej dediny. Veď kto z laikov by sa išiel pozrieť, ako vyzerá jeho spodná časť!?“


Text a foto: Ľuboš Ondovčin

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 07.05.2019 | počet zobrazení: 2937

Počet návštev od 18.09.2011: 3515927
Počet návštev dnes: 2093
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie