Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Na mestskom cintoríne spília teraz 20 nebezpečných stromov, namiesto nich vysadia nové

Na mestskom cintoríne spília teraz 20 nebezpečných stromov, namiesto nich vysadia nové

Tento týždeň začal výrub 20 najviac nebezpečných, resp. vyschnutých stromov na mestskom cintoríne, ktoré poškodzujú miesta posledného odpočinku. Namiesto nich vysadia Technické služby (TS) mesta Humenné nové dreviny. Ich riaditeľ Milan Kuruc sľubuje, že všetky práce, vrátane vyčistenia a upratania cintorína, budú hotové ešte pred Pamiatkou zosnulých.


Technické služby ešte v lete požiadali radnicu o povolenie na výrub 86 kusov drevín z pozemkov patriacich mestu Humenné a Rímskokatolíckej cirkvi. Dôvodom boli aj pravidelne sa opakujúce sťažnosti pozostalých, že bujný koreňový systém stromov poškodzuje náhrobné kamene ich predkov. Zároveň neustále hrozí, že pri búrkach sa môžu vyvrátiť a ohroziť tak nielen bezpečnosť a zdravie návštevníkov cintorína, ale aj náhrobné kamene.


Už museli aj platiť pozostalým 1 300 eurovú škodu
Podľa Milana Kuruca už v minulosti zaznamenali poltucet prípadov, keď spadnutý konár poškodil hrobové miesto. Raz dokonca kvôli poškodeniu náhrobnej dosky zlomeným konárom museli zo svojho rozpočtu uhradiť pozostalým škodu vo výške 1 300 eur. Voči škodám po takomto vyčíňaní prírody sa nie je možné ani poistiť, keďže poisťovne odmietli uzavrieť s TS poistky obsahujúce aj náhradu za prípadné škody spôsobené pádom konárov či stromov.


Mesto po citlivom posúdení vyhovelo žiadosti TS a povolilo výrub 86 stromov, a to najmä smrekov, tují, líp, briez a jedného jaseňa. Tento krok odsúhlasila aj Štátna ochrana prírody SR, Krajský pamiatkový úrad v Prešove a Rímskokatolícka cirkev. „Chceli sme to urobiť už skôr, no voči nášmu návrhu na výrub sa odvolalo jedno občianske združenie so sídlom v bratislavskej Petržalke, ktoré tak robí na celom Slovensku. Dosť pochybujem, že ten človek, ktorý to odvolanie písal, bol niekedy v Humennom. Ak by sem prišiel, určite by som ho previedol mestským cintorínom, aby videl, že naša žiadosť bola oprávnená. Som rád, že po dvoch rokoch neustáleho vybavovania a dokazovania, sme tento pondelok konečne mohli začať s výrubom tých najviac poškodených a vyschnutých stromov,“ uviedol riaditeľ.


Zvažovali aj vrtuľník
Kvôli ťažko prístupnému kopcovitému terénu, ktorý znemožňuje klasický výrub, sa chvíľu zvažovala aj možnosť využitia vrtuľníka. TS na ňu kvôli odhadovaným finančným nákladom na úrovni 70 000 eur napokon nepristúpili. Podľa ich riaditeľa by bol problém aj v tom, že ani pri použití tejto alternatívy, by kvôli silnému vzdušnému víru v okolí vrtuľníka nedokázali garantovať, že sa nepoškodia pomníky a tabule na cintoríne.


TS napokon realizujú tieto práce na mestskom cintoríne pomocou horolezeckej techniky. Pomáha im spoločnosť podnikateľa Jána Adameho z Kšinnej, ktorá so svojou ponukou za 14 600 eur uspela vo verejnej obchodnej súťaži. „Práce v rámci výrubu sú veľmi namáhavé nebezpečné. Keďže sa pracuje aj vo výškach a hrozí riziko neúmyselného poškodenia hrobového miesta, prosíme obyvateľov mesta o pochopenie a trpezlivosť. V prípade akéhokoľvek poškodenia náhrobkov v súvislosti s výrubom stromov, nahradíme každému vzniknuté škody,“ dodal s tým, že cintorín do "dušičiek“ vyčistia od zbytkov po vyrúbaných stromoch a vyupratujú.


Technické služby vysadia vyše 200 kusov nových stromov
Výrub drevín sa bude postupne vykonávať počas piatich rokov. Odstráni sa nielen ich kmeň, ale aj peň a následne sa na ploche okolo nich vysadí tráva. Zároveň sa postupne realizuje aj náhradná výsadba drevín. Spomínaný výrub a náhradná výsadba sa dotkne nielen cirkevných pozemkov a mestského cintorína, ale zasiahne aj územie vojenského cintorína. Celkovo sa namiesto 86 kusov drevín vysadí vyše 200 kusov nových stromov.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 06.10.2017 | počet zobrazení: 5799

Počet návštev od 18.09.2011: 3527988
Počet návštev dnes: 188
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie