Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2019   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

meniny má Matúš


Počasie
Piatok 20.09.2019
aktuálne o 20:01
Prevažne polooblačno
teplota 8°C
predpoveď na zajtra
Malá oblačnosť
cez deň 19°C / v noci 5°C

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Na mestskom cintoríne pokračujú s výrubom nebezpečných stromov, namiesto nich vysadia nové

Na mestskom cintoríne pokračujú s výrubom nebezpečných stromov, namiesto nich vysadia nové

Začiatkom októbra 2017 sa uskutočnila prvá etapa výrubu dvadsiatich poškodených a nebezpečných stromov na humenskom cintoríne. Ako sme avizovali na webových stránkach mesta Humenné, výrub sa v období Dušičiek prerušil, aby mohli návštevníci cintorína vzdať v pokoji úctu svojim blízkym. Od pondelka 20. novembra, sa začne druhá etapa výrubu najviac nebezpečných, resp. vyschnutých stromov na mestskom cintoríne, ktoré poškodzujú miesta posledného odpočinku. Tentokrát bude odstránených 9 stromov. Namiesto nich vysadia Technické služby (TS) mesta Humenné nové dreviny. Aj vzhľadom k tomu, že pred pár dňami sme oslávili Sviatok Všetkých svätých, hroby sú ešte stále ozdobené kvetinami, vencami či kahancami. TS preto žiadajú obyvateľov mesta, aby vo vlastnom záujme predmetnú výzdobu posledného miesta odpočinku odstránili, aby nedošlo k jej znehodnoteniu. Zároveň TS ďakujú za pochopenie a ústretovosť pri vykonávaní výrubu stromov, ktorý potrvá do konca týždňa.


Technické služby ešte v lete požiadali radnicu o povolenie na výrub 86 kusov drevín z pozemkov patriacich mestu Humenné a Rímskokatolíckej cirkvi. Dôvodom boli aj pravidelne sa opakujúce sťažnosti pozostalých, že bujný koreňový systém stromov poškodzuje náhrobné kamene ich predkov. Zároveň neustále hrozí, že pri búrkach sa môžu vyvrátiť a ohroziť tak nielen bezpečnosť a zdravie návštevníkov cintorína, ale aj náhrobné kamene.


Už museli aj platiť pozostalým 1 300 eurovú škodu
Podľa Milana Kuruca už v minulosti zaznamenali poltucet prípadov, keď spadnutý konár poškodil hrobové miesto. Raz dokonca kvôli poškodeniu náhrobnej dosky zlomeným konárom museli zo svojho rozpočtu uhradiť pozostalým škodu vo výške 1 300 eur. Voči škodám po takomto vyčíňaní prírody sa nie je možné ani poistiť, keďže poisťovne odmietli uzavrieť s TS poistky obsahujúce aj náhradu za prípadné škody spôsobené pádom konárov či stromov.


Mesto po citlivom posúdení vyhovelo žiadosti TS a povolilo výrub 86 stromov, a to najmä smrekov, tují, líp, briez a jedného jaseňa. Tento krok odsúhlasila aj Štátna ochrana prírody SR, Krajský pamiatkový úrad v Prešove a Rímskokatolícka cirkev. „Chceli sme to urobiť už skôr, no voči nášmu návrhu na výrub sa odvolalo jedno občianske združenie so sídlom v bratislavskej Petržalke, ktoré tak robí na celom Slovensku. Dosť pochybujem, že ten človek, ktorý to odvolanie písal, bol niekedy v Humennom. Ak by sem prišiel, určite by som ho previedol mestským cintorínom, aby videl, že naša žiadosť bola oprávnená. Som rád, že po dvoch rokoch neustáleho vybavovania a dokazovania, sme mohli začať s výrubom tých najviac poškodených a vyschnutých stromov,“ uviedol riaditeľ.


Výrub sa vykonáva pomocou horolezeckej techniky
TS napokon realizujú tieto práce na mestskom cintoríne pomocou horolezeckej techniky. Pomáha im spoločnosť podnikateľa Jána Adameho z Kšinnej, ktorá so svojou ponukou za 14 600 eur uspela vo verejnej obchodnej súťaži. „Práce v rámci výrubu sú veľmi namáhavé nebezpečné. Keďže sa pracuje aj vo výškach a hrozí riziko neúmyselného poškodenia hrobového miesta, prosíme obyvateľov mesta o pochopenie a trpezlivosť. V prípade akéhokoľvek poškodenia náhrobkov v súvislosti s výrubom stromov, nahradíme každému vzniknuté škody,“ dodal s tým, že cintorín do "dušičiek“ vyčistia od zbytkov po vyrúbaných stromoch a vyupratujú.


Technické služby vysadia vyše 200 kusov nových stromov
Výrub drevín sa bude postupne vykonávať počas piatich rokov. Odstráni sa nielen ich kmeň, ale aj peň a následne sa na ploche okolo nich vysadí tráva. Zároveň sa postupne realizuje aj náhradná výsadba drevín. Spomínaný výrub a náhradná výsadba sa dotkne nielen cirkevných pozemkov a mestského cintorína, ale zasiahne aj územie vojenského cintorína. Celkovo sa namiesto 86 kusov drevín vysadí vyše 200 kusov nových stromov.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

aktualizácia: 16.11.2017 | počet zobrazení: 3265

Počet návštev od 18.09.2011: 2743218
Počet návštev dnes: 61
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie