Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   December   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

meniny má Barbora, Barbara


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Na ZARIADENIE PRE SENIOROV ešte viac ako pol milióna eur

Na ZARIADENIE PRE SENIOROV ešte viac ako pol milióna eur

Na stredajšom mestskom zastupiteľstve (18.11.) poslanci rokovali aj o Zariadení pre seniorov v lokalite Dubník a jeho spustení do prevádzky.


Účelom zariadenia je riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo dovŕšenia dôchodkového veku, pričom minimálny stupeň odkázanosti na sociálnu službu je IV.


„Pomaly je výstavba dokončená, aktuálne prebieha kolaudačné konanie, ktoré by do konca roka malo byť zrealizované. Je potrebné ešte zariadiť interiér – nielen všetky izby a kuchyňu, ale aj spoločenskú a technickú miestnosť či práčovňu. Taktiež budeme prijímať nových zamestnancov. Dofinancovanie ako aj samotná prevádzka bude nákladná," povedal primátor mesta Miloš Meričko.


Kompletnou rekonštrukciou prešiel interiér a vonkajšia fasáda budovy so zateplením. K dispozícii bude 15 dvojlôžkových a 10 jednolôžkových izieb.


Celkové náklady na výstavbu zariadenia pre seniorov boli vo výške 1 805 709 eur, pričom mesto Humenné získalo finančné prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 957 450 eur a 848 259 eur sú vlastné zdroje.


„Aktuálne podľa platného zákona o sociálnych službách bude v tomto zariadení umiestnených 40 klientov. Prevádzku pri plnom obsadení bude zabezpečovať 11 odborných a 9 prevádzkových zamestnancov. Otvoreniu zariadenia podlieha registrácia na vyššom územnom celku. Následne požiadame o finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny," ozrejmil Ladislav Bogdan, vedúci odboru sociálnych vecí a starostlivosti o obyvateľov.


V zariadení pre seniorov sa bude poskytovať pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby, sociálne poradenstvo a rehabilitácia, ošetrovateľská starostlivosť, ubytovanie, stravovanie, upratovanie, pranie, žehlenie, údržba bielizne a šatstva. Taktiež sa bude zabezpečovať záujmová činnosť.


Na kompletné dovybavenie interiéru (materiálne zabezpečenie) je potrebných ešte 573 342 eur, pričom cena nemusí byť konečná. Predpokladané bežné prevádzkové náklady predstavujú sumu 138 000 eur, na personálne zabezpečenie je to necelých 360 000 eur.


„Čo sa týka vybavenia interiéru, vychádzali sme z čísiel, ktoré sú momentálne aktuálne na trhu. Pri nákladoch na prevádzku sme porovnali približné typy zariadení v okolí. Presné vyčíslenie bude až pri samotnom spustení do prevádzky," doplnil Ladislav Bogdan.


Poslanec Martin Ruščanský podal návrh, aby sa zariadenie neprenajímalo inému neverejnému poskytovateľovi a prevádzkovalo ho mesto. Plénum návrh odsúhlasilo.


Poslanec Andrej Bača pripomienkoval, aby výška ceny za opatrovanie zodpovedala aj výške dôchodku klientov. Taktiež podporil alternatívu výlučne mestského zariadenia.


Úhrada za poskytovanú sociálnu službu v zariadení bude schvaľovaná v rámci všeobecne záväzného nariadenia o opatrovateľskej službe v I. polroku budúceho roka.


V zariadení budú môcť byť umiestnené aj fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a poskytovanie sociálnej služby potrebujú z iných dôvodov (takzvaní samoplatcovia).


Poskytovateľ sociálnej služby zabezpečuje túto službu s cieľom výlučne nedosahovať zisk, ale mať vyrovnané finančné krytie.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Zariadenie pre seniorov na Dubníku Zariadenie pre seniorov na Dubníku
« predchádzajúci Zariadenie pre seniorov na Dubníku Zariadenie pre seniorov na Dubníku Zariadenie pre seniorov na Dubníku Zariadenie pre seniorov na Dubníku nasledujúci »
aktualizácia: 20.11.2020 | počet zobrazení: 1337

Počet návštev od 18.09.2011: 3410559
Počet návštev dnes: 1065
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie