Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » NKÚ: Do opráv potrubí má investovať Humenská energetická spoločnosť a nie mesto

NKÚ: Do opráv potrubí má investovať Humenská energetická spoločnosť a nie mesto

V tlačenom vydaní denníka Korzára, ako aj na webovej stránke tohto denníka, vyšiel v stredu článok pod názvom „Na spor medzi radnicou a energetikmi doplácajú Humenčania“ https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/…encania.html#… Zverejňujeme reakciu vedenia mesta na viaceré nepodložené tvrdenia, ktoré sa v ňom objavili.


Už dlhšiu dobu nás veľmi mrzí, že predstavitelia Humenskej energetickej spoločnosti a s nimi spriaznení opoziční poslanci, zneužívajú na útoky voči súčasnému vedeniu mesta z pohľadu obyvateľov Humenného, nevýhodnú zmluvu podpísanú ešte v roku 2005 predchád­zajúcim vedením mesta, na čele s exprimátorom Vladimírom Kostilníkom.


V článku chýbajú viaceré fakty, ktoré výrazne menia jeho podstatu. Tým hlavným je skutočnosť, že Protokol Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o výsledku kontroly hospodárenia s majetkom, majetkovými právami, finančnými prostriedkami, záväzkami a pohľadávkami mesta z roku 2011 konštatuje, že opravy potrubí v meste musí na základe Nájomnej zmluvy č. 410/2005 o prenájme energetických zariadení Mesta Humenné vykonávať Humenská energetická spoločnosť a nie mesto. Dovolíme si citovať protokol NKÚ: „Kontrolou ďalej bolo zistené, že medzi prenajímateľom Mesto Humenné a nájomcom bola dňa 20.12.2005 uzat­vorená Nájomná zmluva č. 410/2005 o prenájme energetických zariadení Mesta Humenné (primárne a sekundárne rozvody, objekty odovzdávacích staníc tepla a domové odovzdávacie stanice tepla, technologické zariadenia atď.). Nájomca v zmysle čl. 5.8 sa zaviazal zabezpečiť opravy a údržbu tepelných zariadení a rozvodov v zmysle spracovaného vecného a finančného plánu údržby na náklady nájomcu. V zmysle čl. 5.11 nájomca sa zaviazal uskutočňovať modernizáciu, rekonštrukciu a opravy investičného charakteru a tieto zabezpečovať na náklady nájomcu len s písomným súhlasom prenajímateľa.“


Humenská energetická spoločnosť neustále spochybňuje skutočnosť, že podľa uzatvorenej zmluvy má investovať do opráv potrubí, no my sa pridržiavame toho, čo hovorí NKÚ, a teda, že to robiť majú. Ale toto sa im nepáči a tvária sa, že v zmluve to je ináč, lebo bývalé vedenie mesta im takéto správanie na rozdiel od nás tolerovalo. Okresný súd pritom ešte minulý rok rozhodol, že zmluva medzi mestom a Humenskou energetickou spoločnosťou je pre jej nejasnosť neplatná. Mesto toto rozhodnutie akceptovalo, no Humenská energetická spoločnosť sa voči tomuto rozhodnutiu odvolala na Krajskom súde, čím prejavila vôľu v tomto zmluvnom vzťahu pokračovať. Tým podľa nášho názoru len dokázali, že je pre nich výhodná. To je z ich strany pochopiteľné, lebo takýto podnikateľský subjekt sa pozerá najmä na krátkodobý prospech a zisk, kým mesto naopak zaujíma dlhodobý výhľad a čo najväčší prospech z pohľadu našich občanov. Aj preto je nám ľúto, že slová o výhodnosti zmluvy si pri pohľade na svoje vysoké faktúry za teplo nemôžu povedať aj domácnosti v meste.


Mesto Humenné sa od nástupu primátorky Jany Vaľovej do funkcie v roku 2011, snaží vypovedať vyššie uvedenú nevýhodnú zmluvu, kvôli ktorej platia občania, školy, podnikatelia a rôzne ďalšie inštitúcie jednu z najvyšších cien tepla na Slovensku. Mesto Humenné má však len 33-percentný podiel v Humenskej energetickej spoločnosti (HES) s.r.o, pričom v orgánoch spoločnosti nemáme po rozhodnutí majoritného akcionára žiadne zastúpenie. Majoritný 67-percentný podiel vlastní monopolný výrobca tepla v našom meste – Chemes a.s. Humenné. Výrobu tepla ako aj jeho distribúciu, teda nekontroluje mesto, ale súkromný majiteľ, ktorý dáva aj návrh na konečné ceny tepla pre svojich odberateľov.


Ak vedenie Humenskej energetickej spoločnosti v protiklade s realitou, tvrdí, že mesto nedodržiava zmluvu podpísanú našimi predchodcami až do roku 2020, majú teraz možnosť ju po obojstrannej dohode s nami ukončiť. Ak by mesto následne mohlo prebrať späť do svojich rúk svoj majetok, cena tepla v Humennom by sa mohla znížiť podobne ako v Poprade, kde po skončení zmluvy medzi mestom a súkromnou spoločnosťou poklesli ceny o 20 percent. Mesto Humenné už v minulosti dokázalo, že sa vie správať ako dobrý hospodár. To sa okrem iného prejavilo aj po ukončení zmluvy so spoločnosťou Energobyt. Odkedy si spravujeme bytové a nebytové priestory výlučne vo vlastnej réžii, zvýšila sa kvalita týchto prác a do nášho rozpočtu pribudli finančné prostriedky.

« späť

aktualizácia: 31.03.2017 | počet zobrazení: 6657

Počet návštev od 18.09.2011: 3746756
Počet návštev dnes: 1408
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie