Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Máj   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

meniny má Ferdinand


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mestské zastupiteľstvo môže vyhlásiť LEN DOBROVOĽNÚ ZBIERKU

Mestské zastupiteľstvo môže vyhlásiť LEN DOBROVOĽNÚ ZBIERKU

Prísne protiepidemio­logické opatrenia boli opäť nevyhnutnou súčasťou. Všetkým prítomným sa pred vstupom odmerala teplota, k dispozícii boli rúška, rukavice i dezinfekčné gély. Vo veľkej zasadačke mestského úradu,s dodržaním bezpečnostnej vzdialenosti, zasadlo do rokovacích lavíc 21 poslancov (ospravedlnili si Dušan Sukovský, Tomáš Šudík a Juraj Vaňo). Hlasovalo sa zdvihnutím karty s prideleným číslom pre každého poslanca. Priebeh hlasovania mali na starosti určení skrutátori pod dohľadom hlavného kontrolóra.


V zmysle Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa vylúčila zo zasadnutia verejnosť. Záznam z oboch rokovaní prinesie Humenská televízia už dnes (24.4.) so začiatkom o 20:00 hod.


Pokračujúce rokovanie so zvyšnými piatimi bodmi, v rámci programu schváleného spred týždňa, otvoril primátor mesta Miloš Meričko. Následne sa ospravedlnil a schôdzu ďalej viedla viceprimátorka Mária Cehelská. V tom istom čase sa totiž na pôde mestského úradu konalo stretnutie zástupcov firmy Nexis Fibers, a. s. Humenné a Chemes, a. s. Humenné, aby hľadali východiská a spoločný konsenzus vzhľadom na súčasnú situáciu. Podstatou sporu je „energeticko – finančné" prepojenie oboch firiem. Výsledok zo stretnutia vám prinesieme v samostatnej správe.


Úprava rozpočtového opatrenia
Úvodným, resp. 10 bodom bolo rozpočtové opatrenie mesta Humenné č. 2/2020. V porovnaní s pôvodným materiálom boli vykonané zmeny, ktoré súvisia so znížením výdavkov na území mesta. Týmto opatrením sa upravujú príjmy a výdavky o sumu 783 341 eur. Dôvodom rozpočtovej zmeny sú dôsledky koronakrízy a jej negatívny dopad na hospodárenie mesta Humenné. Samospráva očakáva výrazný pokles príjmov z výnosu z podielových daní. Z tohto dôvodu mesto a jeho organizácie upravujú svoje rozpočty o odmeny a odvody k nim prislúchajúce. „Oproti poslednému rozpočtovému opatreniu sme znížili rozpočet o čiastku 270 450 eur a ide o zníženie položky odmien v meste a v príspevkových organizáciách mesta. Celkový rozpočet mesta sa týmto opatrením upraví na sumu 35 952 956 eur," vysvetlila Ivana Jenčíková, vedúca ekonomického odboru.


„Vnímame to ako prístup solidárnosti, ideme do zlej situácie, peniaze v rozpočte na to nebudeme mať. Tí, ktorí môžu pracovať v rámci príspevkových organizácií mesta, pracujú. Zamestnancom mestského úradu sťahujeme 87 657 eur. Mestskej polícii 6 060 eur, Správe športových a rekreačných zariadení 82 870, Technickým službám 74 970 eura Mestskému kultúrnemu stredisku 18 893 eur," zdôraznila viceprimátorka Mária Cehelská.


„Súhlasím s navrhnutou solidaritou zamestnancov mestského úradu s tou situáciou, ktorá je v meste. Ak náš rozpočet utrpí 3,8-miliónovú stratu, my tie peniaze jednoducho nebudeme mať. Preto považujem tento krok za zodpovedný," povedal Martin Lichman.


Zmena nastala aj v rezervnom fonde. Finančné prostriedky sa použijú na rekonštrukciu a predĺženie cyklochodníka pri rieke Laborec. „Po tejto úprave ostane v rezervnom fonde ešte 151 000 eur a rátame pri záverečnom účte s prídelom cez milión eur," doplnila Ivana Jenčíková.
Tento bod programu bol jednohlasne schválený.


Technické služby – 5 pracovných miest navyše
Rozpočtové opatrenie sa menilo aj Technickým službám mesta Humenné. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) uzatvoril s Technickými službami dohodu o poskytnutí príspevku na podporu rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti. Ide o finančný príspevok vo výške 19 432,80 eur na vytvorenie piatich pracovných miest na dobu šesť mesiacov pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Suma bude použitá na mzdy (14 400 eur) a odvody (5 033 eur). Úrad práce uhradí 80 % z celkovej ceny práce zamestnanca prijatého do pracovného pomeru.


„V druhej položke je suma 10 382 eur, to je príspevok na vojnové hroby, ktorý dostávame každý rok. Sú to účelovo viazané finančné prostriedky vyložene na úpravu alebo úkony spojené s údržbou ruského vojenského cintorína. V položke číslo tri je suma 74 970 eur. O túto sumu krátime polročné odmeny a odvody pre zamestnancov technických služieb," ozrejmi Milan Kuruc, riaditeľ Technických služieb.


Schválením rozpočtového opatrenia č. 2/2020 sa rozpočet Technických služieb mesta Humenné na rok 2020 upraví na hodnotu 2 643 989 eur.


Mesto Humenné vyhlási DOBROVOĽNÚ ZBIERKU
Primátor mesta pozastavil výkon uznesenia týkajúci sa vyhlásenia verejnej zbierky na zabezpečenie následkov v súvislosti s ochorením spôsobeným koronavírusom, ktoré sa schválilo na minulotýždňovom zastupiteľstve, a to z dôvodu, že je v rozpore so zákonom.


Podľa Zákona o verejných zbierkach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (č. 162/2014 Z. z.) sa nevzťahuje na obce. „Mestské zastupiteľstvo môže vyhlásiť len dobrovoľnú zbierku v zmysle Zákona 369/1990 o obecnom zriadení, ale zároveň uznesením musí schváliť jej podmienky. Považujeme za rozumné pripraviť na najbližšie zasadnutie mestskej rady aj mestského zastupiteľstva komplexný materiál. Budeme potrebovať súčinnosť všetkých poslancov pri určení jej podmienok," pripomenula zástupkyňa primátora.


O ďalších bodoch z rokovania vás budeme informovať.


Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Zasadnutie MsZ Zasadnutie MsZ
« predchádzajúci Zasadnutie MsZ Rokovanie MsZ Pred rokovaním MsZ Pred rokovaním MsZ Pred rokovaním MsZ Hlasovanie
aktualizácia: 24.04.2020 | počet zobrazení: 1085

Počet návštev od 18.09.2011: 3060018
Počet návštev dnes: 745
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie