Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Marec   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

meniny má Bohumil, Bohumila


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mesto po diskusii s občanmi posúdi ďalšie alternatívy riešenia jednosmerky na Sovietskych hrdinov

Mesto po diskusii s občanmi posúdi ďalšie alternatívy riešenia jednosmerky na Sovietskych hrdinov

Vyše 40 obyvateľov ulíc Petrušovského, Mierová, Domašanská a Sovietskych hrdinov sa v štvrtok popoludní zišlo v zasadačke Mestského úradu na diskusii k ďalšej podobe automobilovej dopravy a parkovania v ich lokalite. Diskusiu zvolala primátorka mesta Humenné Jana Vaľová kvôli nespokojnosti časti obyvateľov tejto lokality s dopravnou situáciou. Tá u niektorých z nich nastala po osadení dopravnej značky zákaz odbočenia vpravo z Petrušovského ulice na Ulicu sovietskych hrdinov v Humennom, po ktorej sa táto ulica stala jednosmernou.


Verejné diskusie s občanmi, ktorí sa na radnicu obracajú kvôli riešeniu svojich problémov, sa uskutočňujú v Humennom v pravidelných intervaloch. Vedenie mesta týmto spôsobom chce spoznať názory čo možno najväčšej vzorky občanov dotknutej lokality. Následne spolu so zvolenými poslancami a príslušnými komisiami zastupiteľstva navrhne prijať také rozhodnutie, ktoré bude aj väčšinovým záujmom dotknutých občanov.


Primátorka už na začiatku diskusie uviedla, že tam, kde je viacero ľudí, je aj samozrejme viac záujmov. Zdôraznila pritom, že mesto podobne ako v predchádzajúcich prípadoch rozhodne v prospech občanov.


Radnica sa riadila požiadavkou občanov
Dopravná značka zákaz odbočenia vpravo z Petrušovského na Ulicu sovietskych hrdinov, bola schválená Okresným dopravným inšpektorátom v Humennom na základe požiadavky z Mestského úradu v Humennom. Zástupca primátorky Andrej Semanco (Smer – SD) prítomným vysvetlil chronológiu postupu, odkedy v novembri 2017 prišla na Mestský úrad žiadosť od obyvateľov ulice Sovietskych hrdinov na vyriešenie z ich pohľadu neúnosnej dopravnej situácie. Obyvatelia žiadali zjednosmernenie ulice z viacerých dôvodov, jedným z nich bolo aj skracovanie si cesty motoristami idúcimi v smere na Brestov, ktorým sa nechce čakať na blízkej svetelnej križovatke.


„Viackrát sme sa boli na mieste pozrieť, absolvovali sme aj viacero stretnutí a o tejto požiadavke rokovala aj komisia dopravy. Ešte v zime sme dostali kladné stanovisko z dopravného inšpektorátu. To zjednosmernenie je zatiaľ na skúšku, nejde o konečný verdikt. Medzitým nám došli dve petície proti jednosmerke a na druhej strane aj poďakovanie za to, že bola zriadená. Je zaujímavé, že niektorí ľudia sa podpísali pod petíciu aj pod poďakovanie,“ informoval prítomných A. Semanco.


Obyvatelia mali s vedením mesta dvojhodinovú diskusiu
Obyvatelia tejto lokality mali počas dvojhodinovej diskusie značne odlišné názory na to ako by malo vyzerať najprospešnejšie dopravné značenie. Kým jedna časť trvala na zachovaní jednosmerky, keďže na ulici Sovietskych hrdinov výrazne ubudlo áut, obyvatelia iných ulíc jej zavedenie kritizovali. Problémy vidia s dopravnou obsluhou blízkej škôlky na Mierovej a komplikovaným otáčaním, resp. až cúvaním, ktoré musia absolvovať vodiči nákladných a osobných áut rodičov nosiacich deti do materskej školy. Nepáčili sa im ani dopravné zápchy, ktoré po zavedení jednosmerky vznikli na Petrušovského ulici, upozorňovali aj na nebezpečný výjazd na Mierovú ulicu cez neprehľadnú križovatku, kde už vznikli viaceré kolízne dopravné situácie.


O všetkých zmenách rozhoduje výlučne Dopravný inšpektorát
Primátorka zdôraznila, že o žiadnej zmene v organizácii dopravy nerozhoduje ona sama, jej zástupca alebo ktokoľvek z vedenia mesta, ale Okresný, resp. Krajský dopravný inšpektorát. Zástupca Okresného dopravného inšpektorátu v Humennom kpt. Černega reagoval na každý z návrhov účastníkov diskusie. Išlo napr. aj osadenie retardérov, resp. dopravnej značky obytná zóna, predĺženie intervalu na svetelnej križovatke pri odbočení vľavo z Mierovej na Brestovskú, či posunutie autobusovej zastávky na Brestovskej ulici, či osadenie jednosmerky na Sovietskych hrdinov v opačnom smere. Diskutérom odporučil, aby si zjednotili svoje názory a dali podnet na Mestský úrad. „My sa už potom budeme zaoberať tými návrhmi, ktoré nám odtiaľ prídu,“ uviedol.


Dohodli sa na na výbere riešení, ktoré vzišli z diskusie
Napokon sa na návrh Jany Vaľovej prijal taký postup, aby si zástupcovia dotknutých ulíc zvolili svojich zástupcov a tí by predostreli varianty, o ktorých sa bude ďalej rokovať. Primátorka so svojim zástupcom informovala účastníkov diskusie, že mesto plánuje v areáli MŠ Mierová 37 vytvoriť sedem nových parkovacích miest z polovegetačných panelov. Tie by mohli pomôcť zlepšiť dopravnú situáciu nielen tým, ktorí nosia deti do škôlky, ale vo zvyšnom čase aj obyvateľom tejto lokality. Vyslovila názor, že bude veľmi ťažké nájsť také riešenie, s ktorým bude každý spokojný. Argumentovala príkladom zo Sídliska Pod Sokolejom, kde sa 60 občanov vyslovilo za vybudovanie parkoviska a následne prišla nesúhlasná petícia so 78 podpismi.


Primátorka: Skúsime skĺbiť protichodné požiadavky v prospech obyvateľov
„Často si zvolávam stretnutia s občanmi, aby som spoznala ich názor. Niekedy je naozaj veľmi ťažké tieto názory skĺbiť. V mnohých prípadoch sa ľudia sami nevedia dohodnúť a majú protichodné požiadavky. Je dôležité, aby sme ich zosúladili tak, aby bolo čo najmenej rušivých momentov. Som rada, že po miestami vzrušenej, ale konštruktívnej diskusii, sme sa nakoniec zhodli na variantoch, o ktorých budeme diskutovať. Mesto musí dať všetky veci, ktoré sa týkajú dopravy na posúdenie Dopravnému inšpektorátu v Humennom. Verím, že potom dospejeme k takému riešeniu, aby väčšina najmä tam bývajúcich občanov bola spokojná,“ zhodnotila stretnutie primátorka.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 26.07.2018 | počet zobrazení: 7433

Počet návštev od 18.09.2011: 3620051
Počet návštev dnes: 347
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie