Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   September   »  
  «   2022   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Václav


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mesto má schválený rozpočet, dane sa nezvyšujú, investície a benefity pre občanov porastú

Mesto má schválený rozpočet, dane sa nezvyšujú, investície a benefity pre občanov porastú

Mesto Humenné bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 28,56 milióna eur. Na stredajšom Mestskom zastupiteľstve o tom rozhodlo 21 z 23 prítomných poslancov, ktorí podporili návrh rozpočtu predložený primátorkou mesta Janou Vaľovou (Smer – SD).


Z pohľadu obyvateľov mesta je najpotešiteľnejším zistením, že sa v ňom nájde dostatok financií na investície do skvalitnenia ich života vo všetkých oblastiach. Navýšenie výdavkovej časti rozpočtu oproti minulému roku dosahuje až vyše 4,5 milióna eur. Pozitívnou správou pre Humenčanov je, že kým v niektorých iných mestách sa výška miestnych daní a poplatkov zvyšuje, v tom našom zostane ich suma na rovnakej úrovni. Radnica si to bude môcť dovoliť vďaka veľmi dobrému hospodáreniu. Dokumentuje to aj fakt, že Mesto uzavrie uplynulý rok s hotovostným prebytkom hospodárenia vo výške 1,6 milióna eur. Tieto peniaze použije radnica do ďalších kapitálových investícií na území mesta. Oproti minulému roku sa znížila aj zadĺženosť mesta, ktorá dosahuje už len 10,77 percenta z maximálne povolenej hranice 60 percent.


„Navrhli sme vyrovnaný, sociálny a rozvojový rozpočet, ktorý myslí na všetkých našich obyvateľov bez rozdielu veku. Odbor financií spolu s ďalšími odbormi pripravili naozaj kvalitný rozpočet, na ktorom sme dlho pracovali a som rada, že to ocenili takmer všetci poslanci zastupiteľstva, vrátane väčšiny opozície. Zvýšené výdavky do sociálnej oblasti, kultúry, školstva a športu budú dobre viditeľné v každodennom živote. Pri plánovaných investíciách v celkovej hodnote vyše 6 miliónov eur sme zobrali do úvahy hlavne pripomienky občanov. Státisíce eur pôjde do rekonštrukcií miestnych komunikácií, chodníkov, detských ihrísk a iných verejných priestorov, zvyšovanie kapacít v materských školách, či na odstraňovanie havarijných stavov, ktoré nám vznikli. Do užívania dáme tento rok nový futbalový štadión, ihrisko s umelou trávou, zmodernizované skateboardové ihrisko a začneme s výstavbou Domu pre seniorov. Chceme získať aj zdroje zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu nájomných bytov, samozrejme, ak sa verejná súťaž ukončí v termíne podania žiadosti na tento rok,“ uviedla primátorka.


Nové príspevky pri narodení bábätka a pre rodičov prváčikov
J. Vaľová zdôraznila, že všetky nadštandardné benefity pre Humenčanov nielenže zostanú zachované, no ešte sa aj rozšíria. V roku 2018 bude mesto poskytovať príspevok pri narodení občana s trvalým pobytom v meste Humenné v zmysle Zásad o poskytovaní jednorazového príspevku pri narodení dieťaťa a jednorazového príspevku pri nástupe dieťaťa na povinnú školskú dochádzku v meste Humenné. V prípade novonarodených občanov mesta Humenné to bude príspevok 100 eur, ktorý dostanú spolu s príspevkom vo výške 829,86 eur (platí pre 1. a ž tretie dieťa v rodine) zo Sociálnej poisťovne. Rodičia budúcich prvákov dostanú príspevok pri nástupe do školy vo výške 150 eur.


Na výdavky spojené so stravovaním dôchodcov prostredníctvom Senior čipovej karty prispeje mesto sumou 200 tisíc eur, pričom okruh seniorov, ktorí budú mať nárok na poskytnutie, resp. zvýšenie dotácie bude oproti iným mestám v našom okolí vyšší. Oproti minulému roku sa zvýši okruh seniorov, ktorí na ne budú mať nárok. Príspevok na stravu dostanú už aj tí seniori, ktorých celkový dôchodok dosahuje 500 eur oproti minuloročným 450 eurám. Cieľom radnice je, aby sa aj vďaka príspevkom chodilo stravovať čo najviac ľudí v dôchodkovom veku.


Poslanec Miloš Meričko v diskusii pomenoval predložený návrh ako „primátorkin rozpočet“, čo označil viceprimátor Humenného Andrej Semanco (Smer – SD) za nezmysel. Zdôraznil, že v rozpočte sú v maximálnej možnej miere zapracované požiadavky občanov, ktoré tlmočili vedeniu Mestského úradu. „Už roky nezvyšujeme miestne dane a poplatky, lebo to ako dobrí gazdovia, ktorí vedia hospodáriť s financiami, nepotrebujeme,“ odkázal mu.

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 21.02.2018 | počet zobrazení: 5827

Počet návštev od 18.09.2011: 4552843
Počet návštev dnes: 1026
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie