Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Margita


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mesto Humenné nie je spokojné s fungovaním energetickej spoločnosti

Mesto Humenné nie je spokojné s fungovaním energetickej spoločnosti

Tlačová správa


Mesto Humenné nie je spokojné s fungovaním energetickej spoločnosti


Humenné, 5.1.2015 – Mesto Humenné presadzuje zmeny vo fungovaní Humenskej energetickej spoločnosti, ktorej je tretinovým vlastníkom. V roku 2005 bývalé vedenie mesta uzavrelo zmluvu, ktorá obsahuje množstvo nejasností a ktorej platnosť už zrušil prvostupňový súd. Mesto chce celú energetickú spoločnosť dostať pod kontrolu tak, aby bola zabezpečená kvalitná, spoľahlivá a cenovo dostupná dodávka tepla pre domácnosti.


Mesto Humenné v súčasnosti podrobne monitoruje všetky nahlásené poruchy na tepelných rozvodoch. „Zistili sme, že väčšina z týchto porúch vôbec nie je takého rozsahu, ako bolo ohlásené. Všetko nasvedčuje tomu, že ide buď o nepravdivé alebo zdramatizované správy s cieľom vytvoriť tlak na mesto, aby pristúpilo na nevýhodné zmluvné podmienky s energetickou spoločnosťou a investovalo aj do takých zariadení, kde to nie je potrebné,“ uviedla primátorka Humenného Jana Vaľová. „Navyše, energetická spoločnosť neúmerným predlžovaním odstávok tepla robí z obyvateľov Humenného rukojemníkov.“


Pred Vianocami boli ohlásené tri poruchy, ale miestnym šetrením mestský úrad zistil len jednu rozkopávku a to tiež len vo veľmi malom rozsahu. Po Novom roku bolo nahlásené ďalšie prasknuté potrubie, ale ani táto správa sa nepotvrdila, išlo len o vykopanú dieru. Už deň pred tým sa v niektorých médiach objavil oznam, že sa jedná o poruchu a havarijný stav. (Prikladáme fotodokumentáciu z dnešného dňa, ktorá vyvracia tvrdenie energetickej spoločnosti). Preto na údajné miesto poruchy zamestnanci mesta privolali políciu a mesto podalo trestné oznámenie za poškodzovanie cudzej veci. Zamestnanci mesta budú mať preto pravidelnú službu a budú monitorovať všetky výkopy, ktoré uskutoční Humenská energetická spoločnosť.


Mesto Humenné aj prostredníctvom Humenskej energetickej spoločnosti v uplynulom období investovalo do rekonštrukcie a modernizácie potrubí 4,2 milióna eur. „Akékoľvek ďalšie investície podmieňujeme jasným a transparentným nastavením zmluvných vzťahov. Nie je možné, aby mesto ako tretinový vlastník energetickej spoločnosti nemalo prístup k informáciám, nemalo dobré vedomosti o stave rozvodov a plánovaných opravách a nemalo podklady k verejnému obstarávaniu. Momentálne, po prešetrení daného stavu máme dôvodné podozrenie, že viaceré poruchy sú vopred plánované. Údajne sa v najbližšom období pripravuje približne sedem ďalších porúch, o čom ma informovali niektorí novinári vo svojich otázkach,“ upozorňuje Vaľová.


V roku 2005 bývalé vedenie mesta bez predchádzajúceho súhlasu mestského zastupiteľstva uzavrelo zmluvu s Humenskou energetickou spoločnosťou, a.s., ktorú si dalo schváliť až po uplynutí skoro jedného roka mestským zastupiteľstvom. „Zmluva je pre mesto nevýhodná, neurčuje jasné pravidlá investícií a je nevyvážená,“ uviedla primátorka Vaľová, čo konštatoval aj prvostupňový súd. V spore medzi Humenskou energetickou spoločnosťou sa priklonil na stranu mesta a rozhodol, že zmluva je neplatná. Humenská energetická spoločnosť, ktorej väčšinovým vlastníkom je firma Chemes, ignoruje uznesenia MsZ a nepredkladá materiály, o ktoré ju žiada zastupiteľstvo. Dokonca zrušila dozornú radu a predsedu dozornej rady, ktorým bol zástupca primátorky mesta Andrej Semanco. „Mesto chce celú energetickú spoločnosť dostať pod kontrolu tak, aby bola zabezpečená kvalitná, spoľahlivá a cenovo dostupná dodávka tepla pre domácnosti, ale aj podnikateľské subjekty,“ uzavrela Vaľová.

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 05.01.2016 | počet zobrazení: 21087

Počet návštev od 18.09.2011: 3133528
Počet návštev dnes: 269
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie