Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mesto Humenné má nový štatút, rozhodli o tom poslanci na rokovaní V. Mestského zastupiteľstva

Mesto Humenné má nový štatút, rozhodli o tom poslanci na rokovaní V. Mestského zastupiteľstva

V stredu 10. apríla sa uskutočnilo už v poradí piate zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Humennom. Z celkového počtu 24 poslancov bolo prítomných 23. V rámci zastupiteľstva sa schvaľovalo nové Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ale aj nový štatút mesta či zoznam opráv a údržby miestnych komunikácií, chodníkov a parkovacích plôch pre tento rok.


Humenská radnica sa bude riadiť novým štatútom mesta
Od 1. apríla 2018 je účinná novela zákona č. 305/2005 Z.z. O sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, ktorá sa zaoberá napr. spôsobom tvorby úspor pre deti v detských domovoch. Tento zákon bol doteraz povinný tvoriť úspory deťom, avšak táto povinnosť bola nahradená zavedením jednorázového príspevku, ktorý bude poskytnutý vo výške 30% príspevku z detského domova v čase osamostatnenia sa mladého dospelého, a to v prípade, že mal trvalý pobyt na území obce v čase jeho umiestnenia do domova. O príspevok môže odteraz požiadať mladý dospelý priamo obec do 30 dní od skončenia poskytovania starostlivosti v domove. Nárok na tento príspevok od obce vznikne len za predpokladu, že príspevok na osamostatnenie vznikol a bol poskytnutý aj z detského domova. Zároveň sa od začiatku tohto roka zmenil aj termín detský domov ako zariadenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, na pojem centrum pre deti a rodiny.


V rámci zasadnutia MsZ poslanci schválili aj nový Štatút mesta Humenné, ktorý má zmenených a doplnených približne 45 ustanovení. Dôvodom zmeny bola neaktuálnosť niektorých ustanovení. Okrem toho si poslanci odhlasovali nový rokovací poriadok Mestskej rady a stálych komisií MsZ.


Chodníky sa budú opravovať podľa tohto zoznamu
Najdôležitejšou témou aprílového zasadnutia MsZ bolo schválenie menovitého zoznamu opráv a údržby miestnych komunikácií, chodníkov a parkovacích plôch pre tento rok. Tento zoznam je rozdelený v rámci kapitálových a bežných výdavkov. K tým kapitálovým patrí rekonštrukcia miestnych komunikácií na Sídlisku Poľana až po ulicu Iljikčana v rámci I. etapy, výstavba nového chodníka na Brestovskej ulici, odvodnenie chodníka v areáli ZŠ Hrnčiarska, rekonštrukcia chodníka zároveň s odvodnením na Gaštanovej ulici, rekonštrukcia ďalších chodníkov na uliciach Vihorlatská a Ševčenkova pri zeleninovom trhovisku, a tiež odvodnenie spevnenej plochy pri bytovom dome na Ulici osloboditeľov č. 2. Vybuduje sa tiež bezbariérový prístup od Třebíčskej č. 11 ku chodníku pri Laborci. Celková výška kapitálových výdavkov tak bude predstavovať 343 177 eur vrátane DPH. Čo sa týka bežných výdavkov, v sume 79 319 eur, ktoré sú na to vyčlenené sa opraví chodník od podchodu na Chemlonskej ulici, chodník medzi bytovými domami Laborecká 7–8, chodník od križovatky Sninská – Jasenovská až po križovatku Jasenovská – Čulenova a chodník, v rámci ktorého sa doplní dlažba za Okresným súdom. Okrem toho budú zrekonštruované chodníčky v areáli MŠ Kudlovská, opraví sa nástupná plocha ZŠ Hrnčiarska a vyasfaltuje sa chodník na Laboreckej č. 72–75. Ako samostatná akcia koordinovaná s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou a.s. Je rekonštrukcia a oprava ciest Komenského a Gaštanová. Mesto sa na tejto komplexnej rekonštrukcii dvoch ucelených úsekov v celej šírke vozovky s novými obrubníkmi, uličnými vpusťami a asfaltom bude podieľať sumou 148 616 eur s DPH.


Získanie sto eurového príspevku pri narodení dieťaťa už nie je podmienené účasťou na slávnostnom uvítaní Dôležitým bodom rokovania bolo aj schvaľovanie doplnku k Zásadám poskytovania jednorázového príspevku pri narodení dieťaťa či jeho nástupe na povinnú školskú dochádzku. V rámci tohto doplnku sa už nebude vyžadovať splnenie podmienky účasti na uvítaní detí pri nároku na poskytnutie tohto príspevku. Rovnako aj pri nástupe do základnej školy sa v rámci splnenia podmienok vyplatenia, skracuje doba trvalého pobytu žiaka v meste na 12 mesiacov. Navyše bol schválený aj doplnok k Zásadám vykonávania občianskych obradov a slávností, kde sa upravil poplatok za obrad uzavretia manželstva, ktorý nerozlišuje pôvodnú formu obradu s programom a bez programu, z pôvodných vyše sto eur na 90 eur.


Poslanci MsZ tiež odobrili rozpočtové opatrenie Mestského kultúrneho strediska, ktoré sa rozhodlo použitím vlastných finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti zakúpiť repasovaný potravinový automat, ktorý bude slúžiť na predaj občerstvenia, napr. pre divákov kina Fajn a pod.


Právnik mesta informoval v rámci rokovania zastupiteľstva poslancov aj o prebiehajúcich súdnych sporoch mesta Humenné, či už vo veci mestských bytov, alebo nebytových priestorov a ostatných sporov.


Kedy bude Humenský jarmok a vianočné trhy?
MsZ schválilo na svojom rokovaní aj 150 hodín pre Futbalový klub Humenné mladší dorast U-17 a starší dorast U-19 na futbalovom ihrisku Pri mlyne, ktoré je v správe ZŠ Hrnčiarska. Navyše poslanci vzali na vedomie konanie XXX. Humenského jarmoku v dňoch 13. – 14. septembra 2019 a XXIV. Humenských vianočných trhov v dňoch 6. – 7. decembra 2019 s tým, že obľúbená gastro zóna sa na základe návrhu poslanca Baču, presunie z Gorkého ulice bližšie k amfiteátru podobne ako to bolo v minulosti.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 12.04.2019 | počet zobrazení: 2853

Počet návštev od 18.09.2011: 3746713
Počet návštev dnes: 1365
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie