Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Mesto Humenné bude v spolupráci s občanmi monitorovať dodávky tepla a teplej vody

Mesto Humenné bude v spolupráci s občanmi monitorovať dodávky tepla a teplej vody

Tlačová správa

Humenné, 05.02.2016 – Mesto Humenné spúšťa projekt, prostredníctvom ktorého budú môcť občania dávať podnety a nahlasovať problémy s dodávkami tepla a teplej vody. Cieľom je zmonitorovať skutočný stav a zabezpečiť kvalitnú dodávku tepla, a tiež teplej vody.


„V poslednom období, polosúkromný dodávateľ tepla, Humenská energetická spoločnosť (HES), medializoval viacero porúch na teplovodnom potrubí. Keďže máme pochybnosti o rozsahu a počte porúch, chceme v spolupráci s občanmi zistiť skutočný stav,“ uviedla primátorka Humenného, Jana Vaľová. „Vytvorili sme osobitnú e-mailovú schránku, teplo@humenne.sk, kam môžu obyvatelia Humenného adresovať svoje podnety a nahlasovať prípadné poruchy dodávok tepla, teplej vody.“ Tie bude Mestský úrad vyhodnocovať a zabezpečovať, aby nedochádzalo k zbytočným prieťahom pri opravách, resp. k odstávkam tepla a teplej vody, ktoré nie sú nevyhnutné.“ Poruchy na teplovodných potrubiach sa v zimnom období, najmä pokiaľ teplota klesne hlboko pod bod mrazu, stávajú takmer pravidelne každý rok. Ich vznik nie je možné predpokladať, tak ako nie je možné predpokladať, kedy sa na materiáli prejaví únava a opotrebovanie vekom, v priemere je to však približne 4 až 6 porúch za sezónu.


„V poslednom čase sme svedkami intenzívnej mediálnej kampane, ktorá má za cieľ vytvoriť tlak na mesto, aby pristúpilo na nevýhodné zmluvné podmienky s energetickou spoločnosťou. S tým zásadne nesúhlasím, pretože by to bolo proti Humenčanom,“ upozorňuje Vaľová. Podľa primátorky, články, ktoré sa objavujú v niektorých regionálnych médiách, sú tendenčnou a účelovou platenou inzerciou, ktorú pravdepodobne financuje HES zo svojich tržieb, na ktoré prispievajú aj občania Humenného v platbách za teplo a teplú vodu. Rovnako sa to týka aj letákov, ktoré si Humenčania pravidelne nachádzajú vo svojich schránkach. „Táto kampaň sa nápadne podobá tomu, čo sme tu zažili už pred komunálnymi voľbami v roku 2014. Som presvedčená, že Humenčania nenaletia týmto pokusom o diskreditáciu a dezinformácie.“ Aj preto mesto žiada občanov o spoluprácu pri nahlasovaní porúch, keďže energetická spoločnosť o tom predstaviteľov mesta riadne a včas neinformuje.


Dodávku tepla aj opravy potrubí zabezpečuje Humenská energetická spoločnosť, v ktorej dve tretiny podielu vlastní súkromná spoločnosť CHEMES, a.s. Humenné. „Po predchádzajúcom vedení mesta som zdedila neľahký problém, ktorý sa snažím riešiť v prospech občanov. Nepáči sa mi, že mesto ako tretinový vlastník energetickej spoločnosti má nedostatok informácií o hospodárení a fungovaní spoločnosti.“ Mesto nemá zastúpenie vo výkonných orgánoch, dozornú radu súkromný spoločník zrušil. Uznesením mestské zastupiteľstvo požiadalo HES, aby zverejnila podklady k obstarávaniu a znížila ceny tepla. „Humenská energetická spoločnosť to však vytrvalo odmieta.“ V jednom z listov, ktoré mestu zaslala sa okrem iného uvádza aj, že nesúhlasí so zverejňovaním komunikácie. Z písomnosti, ktorá nám bola doručená, dňa 24.04.2015, citujeme: „Listy medzi spoločníkmi, či obchodnými partnermi nezvyknú byť verejné, a tak by sa s nimi aj malo nakladať.“ Kvôli tomu nemajú k dispozícii relevantné podklady pre rozhodovanie poslanci mestského zastupiteľstva. „Humenská energetická spoločnosť dlhodobo sabotuje naše úsilie o zverejnenie objektívnych informácií. Máme záujem na transparentných vzťahoch a efektívnom hospodárení. To však nie je možné bez spolupráce energetickej spoločnosti,“ dodala Vaľová.

« späť

aktualizácia: 05.02.2016 | počet zobrazení: 17621

Počet návštev od 18.09.2011: 3746807
Počet návštev dnes: 1459
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie