Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » MESTO HUMENNÉ sa stane 100%-ným vlastníkom HES-ky

MESTO HUMENNÉ sa stane 100%-ným vlastníkom HES-ky

Takmer rok prebiehali rokovania medzi Mestom Humenné (prostredníctvom komisie pre riešenie problému tepelného hospodárstva v Humennom) a spoločnosťou Chemes, a.s. Humenné ohľadom výroby a distribúcie tepla. Napokon došlo ku konsenzu, výsledkom ktorého bol na základe vyhotoveného znaleckého posudku odpredaj 67%-ného podielu v Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. (HES) Humenné vo vlastníctve Chemes, a.s. Humenné do vlastníctva Mesta Humenné.


Materiál predkladaný zastupiteľstvu mal za cieľ vylúčiť toľko kritizovaný medzičlánok medzi Mestom Humenné a výrobcom tepla Chemes Humenné – t.j. HES-ku. Pri odobrení návrhu by sa Mesto stalo jej 100%-ným vlastníkom. Ostali iba dvaja: výrobca a odberateľ tepla.


Znalecký posudok uviedol cenu 1 005 590 €, pričom výška odplaty za prevod sa dohodla na 1 000 000 € v piatich splátkach (po 200 000 € do roku 2024, pričom prvá z nich bude podpísaná do 30 dní od podpísania zmluvy). Znamenalo by to nielen odkúpenie samotného podielu, ale aj investícií, ktoré realizovala HES-ka v účtovnej sume necelých 600 000 €.


„Najlacnejšiu možnosť ste pred rokom odmietli, vtedy sme mohli využiť eurofondy. Teraz máme na stole alternatívu, ktorá bude mesto niečo aj stáť. Chceme sa dostať do stavu, aby zmluvy s výrobcom tepla realizovalo iba Mesto. Obrovské riziko znamenajú taktiež otvorené súdne spory s HES-kou v hodnote 2,2 milióna eur. Treba mať na zreteli, že v lete je nutné už pripravovať zmluvy a dohody s odberateľmi tepla na ďalší rok," konštatoval primátor Miloš Meričko.


Majetok, ktorý nadobudla spoločnosť HES, s.r.o. Humenné svojou činnosťou predstavuje hodnotu 1 300 000 €.


Jozef Babják: „Mesto Humenné v predchádzajúcich obdobiach inkasovalo prostriedky za nájom minimálne 1,3 milióna eur v rozpore so zmluvou a tie absolútne neboli investované tak, ako mali byť – do rozvodov. V investíciách na rozvodových potrubiach máme veľký deficit, podľa toho aj vyzerajú, preto máme problém so stratami, ktoré majú vplyv na cenu tepla. Odkladať dnešnú tému a hlasovanie by znamenalo, že sa dostaneme do problémov pri uzatváraní zmlúv na ďalšie vykurovacie obdobie."


Michal Babin: „Len tohto týždňa sú evidované dve veľké poruchy na starých rozvodoch."
Andrej Bača doplnil, že pri poruche na Sídlisku pod Sokolejom uniklo 10 000 litrov teplej vody.


Martin Lichman: „Aktivita spred roka, aby Humenné odsúhlasilo vstup do HES-ky prostredníctvom eurofondov predstavovala pre obyvateľov mesta zníženú cenu tepla o 5% a mesto by za 15 rokov dostalo príjem 1,25 milióna eur. Nestalo sa, balvan tlačíme ďalej. Teraz máme na stole návrh, ktorý občanom adresuje o 2,5% nižšiu cenu tepla, než ju stanoví štát, prídeme síce o jeden milión, ale budeme mať firmu, ktorú budeme spravovať, ovládať. Ak nespravíme nič, bod odložíme, ľudia v Humennom budú mať maximálnu cenu tepla stanovenú URSOm a Mesto Humenné zaplatí minimálne 2,2 milióna zo súdnych sporov a pri odkúpení majetku HES-ky, aby mohlo v oblasti tepla prevádzkovať. Čím ďalej to odkladáme, tým väčšie sú náklady mesta i obyvateľov Humenného."


Branislav Čekovský: „Nie je pravdou, že ideme kupovať vlastné potrubia. Ideme kupovať podiel spoločnosti, ktorá v priebehu 10 – 12 rokov investovala do potrubných rozvodov niečo vyše jedného milióna eur. Sú tu ešte nevyriešené súdne spory, odhliadnuc od nich, pokiaľ by sme ukončili nájomnú zmluvu s HES-kou na rozvody, minimálne vyše milión eur musíme zaplatiť. Našou povinnosťou je zabezpečiť dodávku tepla v najlepšej cene a za najlepších podmienok. A touto zmluvou to spravíme."


Andrej Semanco: „HESka si svojho času vzala úver, aj ho splatila, dôvodom bolo dodávať teplo do bytov kvalitne. Jediným problémom boli primárne a sekundárne rozvody, ktoré sú vo vlastníctve a 50 – 60 rokov do nich nikto neinvestoval. Existoval vzťah Mesto – HESka – Chemes, ktorý de facto skončil v roku 2010. Dnes je potrebné spraviť zmluvy s odberateľmi, rovnako podpísať zmluvu s Chemesom, ktorý nezatracujem, lebo historicky je to v meste centrálny zdroj tepla. Je treba spraviť tak, aby bol spokojný občan. Vnímame obrovské straty v distribúcii tepla, nekupujeme nič zlé. Je dobré, že sa čiastka rozdelila po 200 000 eur, lebo nebudeme hneď platiť až tak veľa, bude možné najhoršie časti rozvodov rekonštruovať. Občanom treba spraviť to, čo obe strany sľubujú. Veľmi jednoducho sa predáva to, keď je zabezpečený odbyt, ale my inú šancu nemáme."


Viacero faktických poznámok prezentoval Ivan Hopta. Navrhoval vyčkať, ako rozhodne v spore prvostupňový súd, pýtal sa, akou sumou a v akom časovom horizonte bude do modernizácie tepelného zdroja investovať Chemes, a.s. Humenné, keďže tieto informácie v zmluve nenašiel. Odpoveďou mu bolo, že bol prizvaný na zasadnutia komisie pre riešenie tepelného hospodárstva pri rokovaniach s Chemesom, kde mohol svoje pripomienky adresovať, avšak nezúčastňoval sa na nich.


Mestské zastupiteľstvo v Humennom pomerom hlasov 15 (ZA) – 2 (PROTI) – 4 (ZDRŽALI SA) schválilo prevod obchodného podielu vo veľkosti 67% na základnom imaní spoločnosti Humenská energetická spoločnosť vo vlastníctve Chemes, a.s. Humenné do vlastníctva Mesta Humenné.
Výška odplaty v hodnote 1 milión eur, v piatich splátkach po 200 000 eur, dodávka tepla na dobu 10 rokov s opciou 5 rokov, spoločnosť Chemes, a. s. zmluva zaväzuje na rekonštrukciu a modernizáciu tepelného zdroja a dodržanie maximálnej cenovej hladiny ceny tepla na úrovni minimálne o 2,5% nižšej, ako bude maximálna cena určená URSOm).


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Hlasovanie poslancov MsZ Humenné Hlasovanie poslancov MsZ Humenné
aktualizácia: 17.04.2020 | počet zobrazení: 1800

Počet návštev od 18.09.2011: 3746791
Počet návštev dnes: 1443
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie