Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Patrik, Patrícia


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » MESTO HUMENNÉ do činnosti firiem zasahovať nebude

MESTO HUMENNÉ do činnosti firiem zasahovať nebude

Témou, ktorá (popri zdravotnej situácii) na zasadnutí krízového štábu mesta Humenné (20.3.) najviac rezonovala, bol aktuálny stav strategických závodov mesta Humenné v súčasnom období. Vyjadrenia sa týkali distribúcie potravín, energií, tepla, vody…


Rušná debata sa vzniesla najmä ohľadom priemyselného parku Chemes a zástupcov spoločností, ktorých sa to týka… „V prvom kole opatrení potrebujeme obmedziť vstup obchodným partnerom, aby sme zamedzili stretávaniu sa osôb. V priemyselnom parku sa nachádza zhruba dve tisíc ľudí a každodenne prebieha rôzna komunikácia vo firmách Nexis, Tytex, Andritz, aj v našej spoločnosti. Snažili sme sa o spoločné rokovanie, aby sme vstup do priemyselného parku redukovali. Apelovali sme v rámci možností, že musíme byť pripravení na krízovú situáciu – dodávku energií (tepla a teplej vody) do mesta. Ak by naši zamestnanci vinou nákazy museli ostať doma, bolo by nutné riešiť doterajšiu prevádzku firiem. Nie je to však naša svojvôľa, tiež máme príkazy a opatrenia v rámci výroby tepla a potravín nadnárodnou spoločnosťou Althan," konštatoval Vladimír Skoupil, predseda predstavenstva Chemes, a.s. Humenné. Ako hlavný dôvod svojej obavy uviedol prioritne vysokú koncentráciu ľudí. Ak by došlo k nákaze, mohla by sa šíriť extrémne rýchlo a dopad by následný karanténny stav mohol mať aj na strategicky dôležité odvetvia výroby.


František Chvostaľ, podpredseda predstavenstva Chemes, a.s. Humenné, doplnil, že dve tretiny svojich technicko-hospodárskych pracovníkov a tretinu výrobných pracovníkov už predbežne stiahli z obehu výroby, aby boli pripravení na prípadný krízový stav.


V tejto fáze debaty poukázal primátor Meričko, že firma Tytex vo svojom výrobnom procese šije ochranné zdravotnícke pomôcky – rúška, čo je pre súčasnú situáciu tiež veľmi dôležitá zložka. A práve rúškami chcú zabezpečiť všetkých zamestnancov priemyselného par­ku.


Že môže byť ohrozená celá výroba mäsokombinátu Althan, poznamenal Richard Gavaľa, konateľ Althan, s.r.o. Z jeho pohľadu je najväčšou hrozbou prípadný neskorší nedostatok pracovníkov. „Dnes sme pripravení, ale opatrenia musia byť dlhodobo udržateľné. Nechcem robiť paniku, ale na jednom mieste sa stretáva veľký počet zamestnancov rôznych firiem a rýchlo môže vzbĺknuť nákaza," dodal s tým, že dobrou správou pre východoslovenský región je lokalizovaný značný počet výrobcov potravín.


Miloš Meričko, humenský primátor, poukázal na mestské opatrenia vzhľadom na riešenie situácie, tiež však naznačil kompetencie… – Vydať zákaz, príkaz alebo odporúčanie zo strany mesta pre podnikateľov nie je možné. Musíte sa dohodnúť na ďalších krokoch, to je alfa a omega všetkého. Vylúčené nie ani spoločné stretnutie našich úzkych krízových štábov, čím dal primátor Humenného jasne najavo, že mesto do činnosti firiem zasahovať nebude, nemôže.


Firmu Nexis Fibers, a.s. Humenné zastupoval na zasadnutí Juraj Mandzák. „Spustili sme krízový manažment, prijali množstvo opatrení teoretických i praktických. Firma zaviedla vnútorný internet, ktorých dôkladne informuje svojich zamestnancov. Vytvorili sme karanténnu miestnosť, zrušili sa všetky zahraničné cesty, takže snažíme sa z každej strany zamestnancov chrániť. Avšak musíme pozerať aj na výrobu – jej 99 % tvorí vývoz do zahraničia. Musíme plniť limity, dodržiavať ekonomický stav. Netreba zatvárať vstupné brány do priemyselného parku Chemes. Keďže na Slovensku zastavili výrobu automobilky, možno sa časom aj my odstavíme – samy. Výroba sa možno obmedzí na 60% a k tomu treba prirátať aj dopady tým súvisiace. Je nutné nechať firmy dýchať, aby sme udržali zdravie v spoločnosti ale aj ekonomiku v maximálnej miere, ako sa dá," povedal vedúci úseku ľudských zdrojov a komunikácie.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Krízový štáb, 20. marca Krízový štáb, 20. marca
« predchádzajúci Krízový štáb, 20. marca Krízový štáb, 20. marca Krízový štáb, 20. marca nasledujúci »
aktualizácia: 20.03.2020 | počet zobrazení: 1138

Počet návštev od 18.09.2011: 3124420
Počet návštev dnes: 380
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie